Luft tunnel för radiator, bra ide?
Jag har länge hålt på med PC modding, men jag har tillslut blivit less på den klassiska dator lådan, jag kan svetsa men jag har inte mycket erfarenhet med metall forming.
Jag fick en ide; varför inte göra ett chassi som liknar en vind tunnel? Med radiatorer som tar luft från rummet och skickar tillbaka luften till rummet igen utan hinder.
Här är en skiss jag gjort:
Första lagret är lika tjockt som radiatorerna & fläktarna, 120mm det lagret är ett lager aluminium längst ner och ovanpå, med 2 väggar på sidorna, (en fyrkantig låda, anningen tratt formad, utan top & botten) innuti finns 2 radiatorer och 5 fläktar, nästa lager är ovanpå skilje lagret av aluminium och där är moderkorten och nätaggregaten, nätaggregaten tar luft från utsidan chassit och skickar ut den igen, jag kommer antagligen lägga till en skilje vägg mellan moderkorten, och jag kommer ha en lagom luft kylning till lagret, alla komponenter kommer vara vatten kylda, det är därför jag har 2x radiatorer närmast väggen.
Skissen saknar mina vägg fästen och sidorna + fronten, båda sist nämnda är bara för syns skull och är inte viktiga för funktionen av lådan, designen jag jobbar på atm kommer ha lite leds, fönster etc, det vanliga, kanske en "lightning plate/plasma disc i mitten, sidorna + fronten kommer vara ugf en halv cirkel, ugf 2x så stor radie längst upp gjämnfört med botten med avrundning uppe och nere.
Så frågan är:
1 Är den här designen en bra ide? (Om inte, kom med förslag på förbättringar)
2 Känner någon till ett bra ställe att köpa material i GBG? (komponenter köper jag på Gtek/Komplett/etc)
3 Känner någon till ett bra ställe att få metal formad efter CAD ritningar i GBG?