Permalänk

Samsung LE32R87

Inhandlade en Samsung LE32R87 igår och funkar bra, förutom att när man kör genom antenn (alltså inte digitalbox) så blir bilden väldigt suddig, någon mer som har det så på den tv'n? Kan ju vara att man sitter för nära men den som stog i affären var inte det iaf (bakgrundsbelysning är på)

Permalänk
Medlem

Det finns i princip ingen LCD-TV som ger bra skärm med vanlig analog TV, dess värre.
En digital-TV-box (antar att du har kabel-TV) vore en sund investering.

Permalänk
Medlem

LCD-apparaterna är mycket mer känsliga än vad "tjock-tv"-apparaterna är, när det kommer till singnaltypen de matas med. Just de analoga-tv sändningarna är den absolut sämsta typen av signal, "skräp in skräp ut".

Hade själv problem med just tv-signalen via kabel-tv när jag köpt min nya lcd-tv, hittade inte ens alla kanaler som jag hade tillgång till. Efter det att jag köpt en ny antenn-kabel fick jag dock fart på tv'n. Har du en gammal antenn-kabel kan jag tipsa om att helt enkelt köpa en ny kabel, blir det dock ingen skillnad återstår bara att införskaffa en digitalbox, tyvärr.

Lycka till med TVn!

Permalänk
Medlem

Det blir alltid dålig mottagning med analog mottagning. Vill man ha bra bild - och detta gäller _alla_ TV-apparater - får man köra digitalt. På en LCD kan man ju även köra med HDTV-box för att få bäst bild

Visa signatur

» Macbook Air M1

Permalänk

Mjo, ska nog investera i en HDTV-Box