Permalänk
Medlem

Kommer mitt nätagg orka?

Hej

Jag hade tänkte att skaffa mig en ny dator, med följande godis

E6600

Abit AB9 Pro

OCZ High performance 2 gb

Gigabyte 8800Gts

Chieftec mesh 5 x 92 mm 2 x 120 mm

2 x 400 gb 2x 250 gb

Tror ni att mitt OCZ 450 Watt kommer få de allt för kämpigt med att driva detta eller ska jag skaffa något annat nätagg me lite mera muskler ?

http://www.ocztechnology.com/products/power_management/ocz_mo...

om ni har några ideer me att ändra mina saker så får ni gärna säga till också, hårddiskarna hade jag dock sen innan så de ska inte ändras

Permalänk
Hedersmedlem

Skadar väl inte att testa eller? Om du köper de och det inte funkar är det ju bara att köpa nytt agg. Men köper du nytt agg ändå och det gamla funkar så har du ju nu 2 agg som fungerar. Dock kommer förmodligen ditt nuvarande att få kämpa lite mer än om du köper ett kraftigare.

Permalänk

Det kommer fungera utan problem.

Visa signatur

"Jag har övergett den moraliska ståndpunkten. Moral leder till abstraktion och orättfärdighet. Den ger upphov till fanatism och förblindelse. Den som är dygdig måste hugga av huvuden."
Albert Camus

Permalänk
Medlem

Det kommer nog att funka, testa iaf

Visa signatur

Vattenkylt SilverStone FT02B, i7 2600k, Asus P8Z68 Deluxe, Corsair AX 850W, Corsair 8GB VENGEANCE BLUE, Asus GTX 570 SLI, Asus Xonar Essence STX, OCZ Vertex2 60GB, WD Black 1TB, 2x WD Green 2TB, 2x Seagate 500GB.
//Rhalla