Permalänk
Medlem

Ny 32" TV

Hej, alltid när man ska köpa något nytt inom elektronik, typ mp3, tv, nytt moderkort, you name it sitter jag på google och letar och letar men aldrig blir man klokare!

Jag letar just nu efter en ny 32" tv. Kollar mycket på DVD men datorn står även nära så vore fint om jag kunde koppla datorn till TVn för att se på film.

Har förstått att man bör satsa på en med inbyggd digitaltv mottagare men inte mycket mer.

Vad bör jag ha för ingångar, VGA för datorn lr kanske en DVI port?

Hjälp mig gärna hitta en bra TV mellan 6000-7000, och gärna ett större märke som samsung, lg, sony.

Tacksam för all hjälp, länkar till recensioner (gärna på svenska) etc!

Visa signatur

Om du svarar på mitt inlägg, citera, tack!

Permalänk
Medlem

Är ganska ny på området men jag hr förstått att pixelmapping skall vara en viktig sak om man skall koppla datorn till LCD digitalt. LG's alla LCD skärmar som jag vet klarar 1:1 pixelmapping.

Sitter som bäst själv och söker efter en LCD TV som jag skall köpa efter sommaren. Vil egentligen ha en Samsung R-86 men är inte säker på om de klarar pixelmapping.

Hur som hellst så vad jag läst är LG ett bra val om man vill ha den kopplat till HTPC.

Permalänk
Medlem

samsung har iallafall varit dåliga med att kunna ta annat än videoupplösningar (720p, 1080i, 1080p) genom hdmi, men kan inte säga hurvida de fixat det på senaste modellerna

lg är ett ganska säkert kort

Permalänk

Rekommenderar Hyundai Q320, hard en sj ochd det är en riktigt bra tv... orkar inte beskriva alla funktioner, men kolla in tråden om den på minhembio.com

Visa signatur
Permalänk
Medlem

LG alltså? Ska spana in dem, åka och kolla lite idag tänkte jag.. Tack för svar. gärna fler inlägg

Visa signatur

Om du svarar på mitt inlägg, citera, tack!