Vet inte vilket X-fi kort jag ska införskaffa - hjälp!
Har suttit och nästan bestämt mig för ett X-fi kort men det visade sig att det troligen inte var något att ha om man läser kommentarerna till det: http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=325912
Mitt mål är att få bort belastningen från processorn så att ljudet sköter sig mer självt. Har ett SB live 5.1 för tillfället så hur eller hur så kommer jag få en ordentlig uppgradering.
Vilka åsikter har ni om de olika korten? Det sistnämda verkar vara att föredra.
Ursprungligen inskrivet av Killbom Du tjänar inga FPS på att ha ljudkort med egen processor, se tester
Ok men vad är då poängen med att ha ett sådant bra kort? =/ Fps'en bekommer mig inte så mycket, jag spelar bara wc3 och WoW, händer att jag provar nåt annat men ack så sällan.
Kör du en gammal reciever utan DAC så spelar ljudkortet roll.
Kör du högtalare ut direkt från ljudkortet så köp ett med en DAC som gjorts efter
typ 2005.
Inga av dina länkar pekar på ljudkort med inbyggda processorer.
X-Fi extreme music är bäst i budgetklassen.
Den har en egen processor vilken tar hand om ljudprossesen.
De andra utnyttjar endast moderkortet likt ett integrerat ljud.
Då kan det oftast hacka och skit som resultat, då datorns processor är upptagen med annat viktigare.