Permalänk

Pixelmapping?

Jo, har bara en fråga. Vad innebör pixelmapping egentligen? Jag känner till sidan http://pixelmapping.wikispaces.com/ fast verkar inte få ett riktigt grepp om det hela. T.ex är det nödvändigt att skaffa om man har en 32 tum HDTV förberedd för ett Playstation 3 ska spelas på den, eller inte?

Tack.

Permalänk
Medlem

Det menas att varje pixel som skickas ut visas precis som den ska utan att stretchas ut. Alltså skala 1:1 före-efter. Detta är en liten detalj som man kan ta hänsyn till om man vill få ut så bra bild som möjligt när man skickar ut bilden från datorn. Men detta är inte relevant för PS3 eftersom den redan är programmerad för att skicka ut HD-signaler dvs. 720p/1080i osv som TV:n ska klara av.
Sen så är pixelmappning inget man "skaffar" utan mer hoppas att sin LCD-TV klarar av, för det är inget som specificeras av tillverkarna. Därav den guiden som du länkade till där andra har testat detta på förhand.
Så på svar på din fråga: Nej det är ingen nödvändighet för dig att tänka på pixelmapping om du ska spela ÅS3.

Permalänk

Ah, okay, tack för ditt svar. ^^