Permalänk
Medlem

Mer minne

Har ni 2x512 minne till min s939 cpu. Har funderat på att uppgradera i hopp om att det kommer att ge lite mer prestande till datorn.

Dual channel är ju något att sträva efter. Kommer dual channel att funka om man stoppar in 2x1024 minne till (sammanlagt 3 GB minne då). Hur bör dessa placeras i så fall, före eller efter 512 stickorna? Eller har det ingen som helst betydelse?

Skulle det vara bättre att kasta ut 2x512 och bara köra med 2x1024 eller kanske rentav köpa 2x512 minne till för 2 GB totalt.

Permalänk
Medlem

Lite mer info behövs nog för att svara dom frågorna någorlunda korrekt.

Vad har du för moderkort?

Dualchannel brukar vara 2 minnen endast, kan dock ha ändrats eftersom tekniken går framåt.

Permalänk
Medlem

Är ett Asrock Dual SATAII. Nuvarande minnen är 2x512 budget minne.

Undrar om det fungerar med 2 stycken dual channels så att säga eller om det rantav är en prestandaförlust att stoppa in 4 stickor i ett moderkort?

Permalänk
Medlem

Jag hade nog satsat på 2st 1gb stickor för minnena ligger i bra priser just nu och kört dual på dom

Sen prestandan, mer minne är bättre än dual om du nu vill behålla dom 2 minnen du redan har. Det lilla dual ger märker man nog inte som användare, bara i benchprogram (tror det pratades tidigare om 10-12% ökning vid dual användande jämfört med icke dual, nån får gärna rätta mej om jag har fel )

Permalänk
Medlem

Så det går bara att köra dual på 2 av minnena även fast man har 4?

Permalänk
Medlem

Du tappar nog dual funktionen om du sätter i mer minnes stickor än 2.

Edit = Hittade en manual till ditt moderkort och där står det så här

"For dual channel configuration, you always need to install identical (the same brand, speed, size and chip-type) DDR DIMM pair in the slots of the same color. In other words, you have to install identical DDR DIMM pair in Dual Channel A (DDR1 and DDR2; Blue slots) or identical DDR DIMM pair in Dual Channel B (DDR3 and DDR4; Black slots), so that Dual Channel Memory Technology can be activated"

Alltså funkar dualchannel bara med 2st minnen i.

Permalänk
Medlem

Tack för det.

Till nästa fråga då. Kommer jag märka att datorn flyter på bättre? Spelar inte mycket men använder datorn till nerladdning, musik en del lite större program som CAD och ABAQUS samt några mindre beräkningsprogram.

Permalänk
Medlem

Dom programmen du använder gillar nog mycket minne, som t.ex CAD.

Jag kan säga av egen erfarenhet att uppgradera från 1gb (2x512) till 2gb(2x1024) gjorde att saker och ting går mycket "lättare", som att t.ex packa upp stora rar arkiv medans man surfar runt är inga problem, jämfört med förut då man fick fördröjningar på allt om man gjorde saker samtidigt.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av GaGoO

Dualchannel brukar vara 2 minnen endast, kan dock ha ändrats eftersom tekniken går framåt.

Fullständigt fel. Dual channel har alltid fungerat med 4 minnen om konfigurationen i bägge kanalerna är identiska, vilket även det du citerar från manualen säger.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av orfeus
Tack för det.

Till nästa fråga då. Kommer jag märka att datorn flyter på bättre? Spelar inte mycket men använder datorn till nerladdning, musik en del lite större program som CAD och ABAQUS samt några mindre beräkningsprogram.

Använd aktivitetshanteraren för att se hur stor minnesanvändning du har som max. Vid de tillfällen du går över 1024 MB så kommer du märka skillnad med mera minne.

Visa signatur

Vägra fx 3of4 Pi 1M 1.84 s Memory remapping
Minnen har ingen egen hastighet. Märkningen anger bara vilken hastighet minnena uppges klara

Permalänk
Medlem

Om jag förstår dig rätt så räcker således att de minnena som sitter i samma kanal är identiska vilket medför att om jag köper 2x512 minne till så kommer dual channel att fungera i båda kanalerna?