NätAggregatets lampa blinkar

Permalänk
Medlem

NätAggregatets lampa blinkar

Hejsan har ett litet problem här, jag och en polare ska precis börja lana, men så får vi inte igång hans dator, vi kolla efter lite vad problemet kan vara o vi upptäckte att nätaggregatets lampa "Pulserar" med andra ord blinkar.

Någon som vet vad problemet kan vara ?

Hjälp Uppskattas snabbt !

Permalänk
Medlem

Fabrikat och modell på nätagget?
Innebär generellt att nätagget går i skyddsläge och inte kan starta p.g.a kortslutning/avbrott i datorn eller något gått sönder i nätagget.

Visa signatur

.

Permalänk
Medlem

Bestec Modell: ATX-250-12z är det som sitter i. Men när vi tar bort strömkabeln från moderkortet lyser nätaggs lampan därbak helt. Kan det vara damm eller glapp någonstans?

Permalänk
Medlem

Kan vara kortslutning på moderkortet. Kan vara fel på nätagget.
Finns någon i närheten som har en nätaggtestare?

Visa signatur

.

Permalänk

ATX-250-12z

Hej, Jag hade samma problem att nätaggregatets lampa pulserade och datorn inte startade, det är inget fel på moderkortet utan nätaggregatet, men det går att starta datorn utan att bytta Nätagget. Koppla strömkabeln till datorn, medan lampan pulserar koppla bort moderkortets ström kontakt och efter någon minut koppla tillbaka moderkortets ström kontakt, då kommer lampan att lysa ständigt och datorn startar...och då kan strta och stänga av datorn som vanligt, men kopplar du bort ström från datorn helt mer än en minut måste du göra om det hela.
Lycka till