Problem med Sound Blaster X-Fi

Permalänk
Medlem

Problem med Sound Blaster X-Fi

Fick ett sound blaster x-fi kort till min nya dator nyligen som jag nu skulle installera.
Körde in drivrutinerna från cdn och fick allt att fungera, sen körde jag en formatering och tänkte att jag skulle ladda ner nya drivare från creatives sida, men eftersom jag inte var säker på vilket X-Fi det var så fick jag söka på modellnumret på kortet SB0460 (som enligt Creatives sida är ett X-FI Xtreme Music).
Jag laddade ner deras drivrutiner och när skiten väl var nere och installerat så stötte jag på stora problem...
När jag lyssnar på mp3or i winamp eller kollar på film i VLC så har jag ljud i ca 2 sekunder, sedan hänger sig ljudet en stund och sedan kommer det igen..
Håller på så hela tiden..
Så jag avinstallerade drivrutinerna och körde in dom gamla från cdn (väldigt mycket krabb med det). När allt väl fungerade så fick jag samma problem igen..
Nu sitter jag fast här utan fungerande ljud.. Any ideas?

Tackar på förhand!

Visa signatur
Permalänk
Medlem

Vad har du för moderkort?
Just det ljudkortet fungerar dåligt med nforce4 har jag läst.

Därför lade de ner tillverkningen.

Jag kan inte editera mitt inlägg nedan, men är är en bättre länk:

http://tinyurl.com/ysf9od

Permalänk
Medlem

ASUS P5LD2 SE (Socket 775)
Har en Core 2 Duo prolle

Det är ju lustigt, för det fungerade innan :/

Visa signatur
Permalänk
Medlem

Titta här om detta hjälper
http://ask.americas.creative.com/SRVS/CGI-BIN/WEBCGI.EXE?New,...{B8F60310-DA4F-11D3-94F4-00500463020E},Company={CEAE216D-8719-4C00-AC9F-03BC258F7B70},d=1130251443648,VARSET=ws:http://us.creative.com,case=6516

Permalänk
Medlem

länken verkar inte fungera, hehe

Visa signatur
Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Triphys
länken verkar inte fungera, hehe

Läs mitt andra inlägg, så förklarar jag varför

Permalänk
Medlem

toppen
ska pröva nu!

EDIT:
Får tacka så hemskt mycket för hjälpen svampbob! Jag disableade hardwareljudkortet i BIOS och bytte plats på ljudkortet, nu fungerar allt prima! tackar

Visa signatur
Permalänk

X-Fi på NF4 har alltid funkat 100% för mig.