Permalänk
Medlem

uppgradera datorn

tjena tänkte uppgradera datorn med mer ram minne 1gb och kanske nytt graffikkort (tänkte då dubbla om det funkar med mitt moderkort?) och en amd x2 processor.jag har ett sånt här moderkort. skulle vara bra att veta vad som passar till moderkortet.
(kör med windows vista ultimate)
och en fråga till funkar det att köra med ett 533mhz minne och om man köper ett nytt 800mhz funkar dom tillsammans eller måste man ha två på samma mhz?

Permalänk
Medlem

Länken du gav, klicka på den, sedan CPU support.

Minnen har ingen egen hastighet. Märkningen anger bara vilken maxhastighet de är garanterade att klara.

Minnen bör monteras i identiska par för att aktivera dual channel och därmed bästa prestanda. Vad har du för minne nu?

Visa signatur

Vägra fx 3of4 Pi 1M 1.84 s Memory remapping
Minnen har ingen egen hastighet. Märkningen anger bara vilken hastighet minnena uppges klara

Permalänk
Medlem

ok jag har detta http://www.dataparadiset.se/prodinfo.aspx?pid=33981

tycker du jag ska köpa två likadana istället och på så sätt få dual channel?

Permalänk

Köper du ett 800 mhz så kommer det endå inte att köras snabbare än det du redan har. Sen var minnet du hade fruktansvärt dyrt. Finns bättre för halva priset.

Och ja moderkortet stödjer SLI men om du inte tänker köpa 2 st GF8800 Ultra så är ALDRIG SLI lönsamt om man köper det på en gång. Bättre att köpa ett (1) dyrare grafikkort och senare köpa ett till om det behövs och man får ett riktig billigt.

Permalänk
Hedersmedlem

*Tråd flyttad*