Permalänk
Avstängd

Långa ljud-sladdar

Undrar om det går att koppla 60-70 m sladd till ljudkortet och förstärkare på andra ändan.
Hur blir det med kvalitetet ?
Klarar av ljudkortet det?
till hur många förstärkare kan man koppla parallellt till utgågen med 60 m sladd?

Permalänk
Medlem

Du skulle ju kunna köra med en bra optisk kabel så skulle det nog fungera problemfritt, kan bli dyrt så långt bara!

Annars en riktigt fin skärmad kabel, fast det är ju en bra bit att förlora kvalité på!

Visa signatur

Spelburken: Intel Core 2 Quad Q6600 | MSI P35 Platinum Combo | 2048 MB Corsair 4/4/4/13 | Asus HD3870 | Creative X-Fi Fatal1ty
Ljud: Sony STR-DG700 | Front: Mission Freedom | Center: Mission M7c2 | Rear: Mission M71i

Permalänk
Avstängd

60 meter signalkabel lär ju suga något fruktansvärt?

Kör optiskt/digital koax åtminstone.

Permalänk
Medlem

60 meter analogt funkar, men tänk på att en sån lång kabel är en bra antenn bara. och med längden kan det vara en bättre idé att seriekoppla den via förstärkarna i andra ändan. (om alla nu var i andra ändan av de 60 alltså)

att köra optisk med TOS över den längden tror jag däremot inte går så bra om man vill höra annat än jitter. (och om man nu ens hittar en sån kabel)

Visa signatur

Operativsystemet som löser nästan alla problem: Mint

Permalänk

köra trådlöst? borde väl fungera bättre?

eller hur har du dragit? du kan inte borra ett hål genom en vägg eller något?

Visa signatur

I am Extrazz.

Permalänk
Avstängd

Tack för alla tips
Jag har dragit till alla rum och då vart det 60m, längsta sträckan alltså.
har redan provat 25m till inbyggda ljudkortet och det har fungerat i 2 år. undrar om 60m och 2-3 billiga förstärkare kopplad på vägen skulle belasta ljudkortet för mycke så att det pajar. Jag måste nästan dra analogt.

jag glömde att de kan bli antenner, tack AndreaX!

Permalänk
Medlem

problemet är nog inte främst att det överbelastar kortet så det pajar av parallellkoppling utan att du sänker signalstyrkan så att antennproblemet jag nämnde ökar. (lägre signalstyrka = mer risk att hörbara störningar kommer in i kabeln) men det märker du ju när du provat om det blir så eller ej.

nackdelen är ju att alla förstärkarna måste vara igång för att det ska funka med serie bara.

Visa signatur

Operativsystemet som löser nästan alla problem: Mint

Permalänk

Ska det vara analogt med den längden så är det nog balanserat som gäller (XLR).