Permalänk

Creative xtreamgamer

Jag köpte mitt nya kort i dag och installera det..Men nu fungerar inte mitt 5,1 ljud i vista till mitt logitech z550 tror jag det heter.Kommer bara ljud ur en av högtalarna och subben..Tror det är någon inställning i vindows som måste göras? Men vad. På min gamla dator hade jag ett creative kort med men där följde det med något program så ställde man in allt där.Men här följde typ bara drivisarna med till kortet..Har testat med mitt headsett och där fungerar all perfekt med mic och så..Och ja jag är en noob på detta så därför ställer jag frågan här.Är det något prog som jag måste ta hem eller? Lägg gärna en länk i så fall tack på förhand =)..Och det var det lilla xtreamgamer kortet jag köpte på komplett för runt 750kr..Det finns vist 2 st..

Permalänk
Medlem

installera console mode och sånt så kan du ändra
kan ju cokå ändra från 2/2.1 ljud i windows till 5.1 ljud

Permalänk
Medlem

5.1 fungerar inte med vista drivers utan man behöver installera ngt annat program. kommer inte ihåg vad det var, utan bytte till xp pånytt pga det.....

Visa signatur

Fractal Design Ridge | Ryzen 5 5600X | Asus STRIX B550-I | Asus RTX 3060 Ti Dual | Corsair 16GB 3000MHz | Crucial P1 1TB Nvme | Corsair SF600 Platinum

Permalänk
Medlem

youpax? eller vad det heter kan det vara

Permalänk
Medlem

Nä. du måste installera ett program som heter Alchemy. Först släpptes det gratis men nu tar man betalt för det. Fast du kan nog hitta det ändå

Visa signatur

There are no more barriers to cross. All I have in common with the uncontrollable and the insane, the vicious and the evil, all the mayhem I have caused and my utter indifference toward it I have now surpassed. My pain is constant and sharp and I do not hope for a better world for anyone, in fact I want my pain to be inflicted on others.

Permalänk

ja man blir ju paff av alla skit buggar med vista..Datorn blir ju knappast bättre med det..Installera ett prog så mitt eax skulle fungera i bf2 då fick jag blå skärm hela tiden..Suck detta operativ system suger..Ja vad säger man till microsoft mer än att sparka alla era programmerare som lyckats med detta buggia skit..

Permalänk
Avstängd

zekepower: Gnällspik. Hur kan du vara förvånad över att ett nysläppt OS har buggar? Du får väl skylla dig själv när du är så köpkåt och inte har vett att vänta till SP1

Visa signatur

"Jo men det var exakt det jag menade med att den enda moddningen detta galleriet innehåller är Sanningsmodifikation och photoshoppande :)"

Permalänk

Hmm ja jag kanske är en gnällspik men detta os kom med min nya dator..Och hur f-n kan man släppa något som inte är klart? Den frågan kan man ju ställa sig. Det är ju inte bara typ ett program som strular i vista. Och minneskrävade är det ochså har 2 gig i dag och var tvungen att beställa 2 gig till för att spelen ska flyta som det ska.Det verkar ju som det är någon minnes läcka i proget lika stor som marianagraven..