Permalänk
Medlem

AM2-sockel - Klen konstruktion?

Ska hjälpa min flockvän köpa en ny dator. Jag har själv ett moderkort med 775 där kylaren är bultad genom moderkortet så den sitter stenhårt. AM2 däremot har bara en plastram med två klacka som håller fast kylaren.

Är det verkligen stabilt nog? Någon som haft problem med det? Ska ha en https://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=317318 tänkte jag.

Om kylaren lossnar, vad händer då? Kommer hennes Athlon 64 X2 slå av sig när den blir för het eller kommer allt brinna upp som jag såg i en film för några år sedan? jag vill tro att de har nån typ av nödavstängning.

Permalänk
Hedersmedlem

Jag köpte precis ett AM2 moderkort och tyckte att kylflänsen satt bra. Men om man är orolig så kan man väl köpa en kylare som man bultar fast själv. Det finns ju sådana att få tag på.

Visa signatur

Använd gilla för att markera nyttiga inlägg!

Permalänk
Medlem

Det finns även för AM2 alltså? Trodde "bara" det var 775 som hade såna grejor.

Permalänk
Hedersmedlem

Som du ser så ger de som köpt kylaren olika betyg från uselt till bästa möjliga och det beror säkert på att en del får glapp medan andra inte får det så det är lite lotteri. Nu beror inte detta på fästena på kylaren utan på plastramen som den sitter i och hur den fästs på baksidan av moderkortet så man kan behöva bända lite i fästena på kylaren så den sitter fast med ordentligt motstånd.

flockvän...:D

Visa signatur

Rocking hard !!!

Kontakt: malo@sweclockers.com eller skicka ett PM

Permalänk
Medlem

Jag har bara hört gott om den kylaren faktiskt. Jag tror de klantat sig de som misslyckats med den Den är för övrigt nästan en av de enda låga kylarna förutom zalmans (som jag tycker låter lite för mycket).

Har inte du en flockvän?

Permalänk
Hedersmedlem

Jag hade en bultad redan till min socket 478 P4. Man fick montera bort plast-smäcket för att få dit den. Skulle tro att samma funkar till AM2. Om du tittar på kylarna på komplett, tex North-Q så inser du att den skruvas fast.

Visa signatur

Använd gilla för att markera nyttiga inlägg!

Permalänk
Hedersmedlem

Nej inga flockvänner här inte.

Ja jag tror också att kylaren är bra men som sagt plastramen sitter fast med plastpins på baksidan och om dom glappar kommer kylaren prestera dåligt.

Visa signatur

Rocking hard !!!

Kontakt: malo@sweclockers.com eller skicka ett PM