Permalänk
Medlem

nytt minne, 2 eller 4 stickor?

4 x 240 pin slots supports DDR2-800/667 memory modules
max. 2 GB per DIMM up to a total size of 8 GB
Dual Channel memory controller, supports unbuffered RAM

...är vad min nya dator har stöd för. Tänkte införskaffa 2, max 3, gig. Tänkte höra efter om jag borde köpa fyra 512-stickor istället för 2 1GB. har nämligen hört att det är bättre timings på små stickor. Det blir lite dyrare, men det kanske det är värt? Dessutom, stöd för EPP finns men ger det någon egentlig fördel?

Permalänk

Efter att ha varit här ett tag så har jag märkt att de flesta minnesproblemen är relaterade till fyra stickor. Vilket resulterar i att folk måste ge upp två av stickorna för att ens få igång datorn. Istället skulle jag rekommendera att du kör 2x1GB med relativt låga timings. Till exempel att du köper dessa; http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=312367 . Om du håller dig på 800MHz så borde du säkert kunna få ner dessa minnen till CL3-timings om det nu är viktigt.

Kan dock själv säga det att jag har ett par PC5300 (DDR2-667) minnen klockade till 800MHz 5-5-5-7 och är riktigt nöjd. Man behöver verkligen inte de låga siffrorna, det är min ärliga åsikt iallafall.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Apothysis
Man behöver verkligen inte de låga siffrorna, det är min ärliga åsikt iallafall.

Anledningen till att jag frågar och inte direkt köper 2 x 1 som jag från början tänkte var att jag hittade en länk i nån tråd (som jag förstås tappat bort nu) om att låga timings @667 ger mer än höga timings @800, och jag tänkte att det kanske kunde vara värt att satsa en kombination av båda (genom att köpa fler stickor eftersom samma länk skvallrade om lägre timings på små stickor). 800 i låga timings mao..

Problem med fler stickor kan jag mycket väl tänka mig. Bara det skulle kunna vara anledning nog för mig att överge lite extra prestanda för att få det att fungera utan strul.

Ska köpa en 6000+ btw.

Edit: EPP, någon?