Citat:
Ursprungligen inskrivet av Insanewithmybody
och en liten till fråga är det rätt Vmware program jag installerat för att kunna använda ubuntu genom mitt windows?
Om vi nu skall låtsas vara duktiga så finns ju alltid den enkla ekvationen; VMware Server kostar inget i inköp, VMware Workstation får testköras i 30 dagar, sedan måste du köpa den om du skall fortsätta labba.
Jag håller inte riktigt med the squonk om att köra workstation rakt av såvida du inte är beredd att faktiskt betala för den (den är iofs värd varenda krona men den kostar å andra sidan en hel del kronor )
Ett alternativ är att installera din Ubuntu m.h.a. VMware Server, och sedan "bara" använda den m.h.a. VMware Player (kostar gratis, finns både till Windows och Linux, källkod till Linux finns på vmware.com)
VMware Player tillåter dig att använda dina virtuella maskiner du skapar i VMware Server, men du kan inte ändra några inställningar i dom, den drar å andra sidan bra mycket mindre resurser än vad VMware Server gör.
Tänk dig att du jobbar på ett företag som håller på med t.ex. programutveckling; dina kollegor behöver olika OS/versioner att labba med så du sätter upp ett par olika virtuella kärror, men du distribuerar bara själva imagen av dom till utvecklarna (som kör dom via player).
Du har koll på maskinerna, användarna slipper slösa sina maskineras prestanda för lite labbande. Et voilá!
Den största skillnaden mellan VMware Server och VMware Workstation är att du har fullt USB2.0 stöd i Workstation, det har du inte i Server. Vissa andra lull-lull funktioner saknas i Server, men för det låter som du tänker använda den till tror jag knappast du kommer sakna dom funktionerna
Citat:
Ursprungligen inskrivet av Insanewithmybody
Okej men hur tar jag lättast bort allt med både VMWare server och ubuntu som jag nu installerat i datorn?
Tas Ubuntu bort direkt när jag avinstallerar VMWare server?
Nej, dina image'ar hör inte till installationen, så dom får du ha kvar (=ta bort för egen hand)!
Tycker dock du skall lugna dig lite och se om inte Vmware kanske är en snygg lösning för ditt labbande i alla fall (tänk så här; Du slipper partionera om disken, riskera bootloadern, i VMware har du snapshot's ifall du vill revertera till tidigare avbild vilket kan spara en massa tid).