Permalänk

Intel lr AMD?

har fått lite besluts problem här just innan jag skulle beställa dator. vet inte riktigt vilken processor jag skall välja

AMD:
http://www.datorbutiken.com/se/default.aspx?Product=ADX6400CZ...

eller

Intel:
http://www.datorbutiken.com/se/default.aspx?Product=IQ6700R

jag har förstått att men får mer för pengarna om man väljer en Intel. men ett är att jag inte rikigt fattar grejjen med Quad Core 2. det skall liksom vara 4 kärnig. betyder det att det är 4x2.66=10ghz eller betyder det att det är 4st olika 2.66ghz processorer? sedan vad gör man vad 4st (kan man ha att en sköter om windows medans en annan om ett spel tex)?om det är så vet jag inte riktigt vad jag skulle göra med de 2 andra som blir över och om det är så skulle det inte vara smartare att ta amd med 2st 3.2ghz istället för en intel som har 4st 2.66ghz?

edit: sedan har sett en del trådar där folk pratar om att vänta på "de ny processorerna". vad är de och när kan man se såna?

Permalänk
Medlem

Q6600 är myycket bättre. Nej det är inte 10GHZ, det är 2,66 på alla kärnorna.

Visa signatur

Antec P182,AMD 64 X2 4600+ @2,73 ghz, Noctua NH-U12F, 2GB DDR2 667@804 Mhz 4-4-4-4-12-2T, ATI HD4870 512 MB ,Gigabyte S4. Samsung Spinpoint 400GB , Samsung Spinpoint 1TB.

Permalänk

så datorn delar upp arbetet på de 4 med andra ord. men hur är det om t.ex. man kör ett spel som kräver mera än 2.66ghz förstår datorn att utnyttja de andra kärnorna då?

Permalänk
Medlem

nu är jag ute på hal is eftersom jag inte är säker på vad jag säger men jag tror att nyare spel som är gjorda och optimerade för 2 eller fler kärnor kommer att prestera optimalt med fler kärnor, men fler kärninga prosessorer är så pass mycket bättre å snabbare än en kärninga så de klara i alla fall att köra äldre spel som är gjorda för en kärna!!!

snälla rätta mig nån ifall jag har fel!!!

Visa signatur

Fujitsu Esprimo Q510

Permalänk
Inaktiv

Köp hellre en Intel Q6600. Mycket billigare än Q6700 och marginelt sämre. Du kan ju lätt klocka upp en Q6600 i 3.4-3.6 GHz.

Permalänk
Permalänk
Medlem

är det inte onödigt att köpa 8800gtx från asus.. Är det inte överpris för att det är ett bra märke?.. ja menar alla har väll samma fabriksgaranti och jag har hört att xfx är ett helt hyffsat märke.

det där asus kortet hade en Central klockhastighet på 575 MHz

medans andra kort som är billigare eller ev. nån hundring dyrare har 630+

Visa signatur

d00z