Realtek HD Audio Problem!

Permalänk

Realtek HD Audio Problem!

Jag har ett skumt drivrutinsproblem med ljudkortet på min nya dator..

När jag installerar drivers från medföljande moderkorts skiva så blir installationen inte slutförd, och när jag tankar up-to-date XP drivers från Realtek's hemsida och installerar så kommer det upp ett varnings meddelande med texten
"Misslyckad installering av Realtek HD ljuddrivskrets (Audio Driver) !!"
efter installationen.

När jag försöker spela upp något i Winamp poppar det upp en varningsskylt som säger att man har fel DirectSound drivrutiner.

Det kan nämnas att det här är ljudkortet är integrerat i moderkortet.
Jag tänkte att det kan vara någon liten sladd som inte blivit inkopplad i kortet under bygget eller så. Men jag är ingen tekniker..

Någon som har en aning om hur man kan fixa detta, tack för hjälpen!

Visa signatur

_roach

Permalänk
Medlem

Vad har du för operativsystem? Jag använde också Realtek HD Audio parallellt med mitt X-fi och hade problem tills jag upptäckte att en hotfix för Vista fixade problemed med Realteks drivrutiner men att det krävde total ominstallation av nyss nämnda drivrutiner. Lycka till!

Visa signatur

"Bibeln skrevs av samma människor som sa att jorden var platt..." -O. Kend
"The best argument against democracy is a five-minute discussion with the average voter." -W. Churchill
"Religionens värsta fiende är informationsåldern." - F. C. Hughes

Permalänk

Jag kör Windows XP, och har uppdaterat mitt os men jag kan kolla vidare på det..

Visa signatur

_roach

Permalänk
Medlem

Vad har du för moderkort?

Visa signatur

Citera för svar..

Permalänk

http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=335010
Moderkortet ^^

Snubbarna på Komplett bad mig tanka Gigabyte UAA Driver Bus, men det funkade inte så bra.
Jag gjorde så att jag inaktiverade ljud-"kortet" och installerade drivrutiner sen aktiverade jag det igen. I realteks ljudkonfigurationsprogram kan jag spela upp ljud, men inte annars. Kan inte heller installera drivers nu, när det är aktiverat..

Får spader på detta, när inte ens tillverkaren eller leverantören kan få till det.

Edit: Jag öppnade precis WoW och fan vad jag blev chockad när den började spela ljud, så det funkar alltså i datorspel..

Edit2: Problemet fixat! Jag gjorde så att jag formaterade om hela datorn. Det jag gjorde annorlunda den här gången var att jag uppdaterade windows och installerade UAA Bus Driver innan jag gav mig på ljud/grafik etc.

Visa signatur

_roach