htpc, vad tycker ni skall bytas

Permalänk
Medlem

htpc, vad tycker ni skall bytas

Hej. Skall bygga en dator till min flickvän, vad tror ni om följande?
Nätagget

Sony NEC Optiarc AD-7173S 359:-

Silverstone LC17-C HTPC/Desktop Silver ATX 1 049:-

Hiper HPU-4S435 435W ATX 595:-

Asus Extreme GeForce 8600GTS SILENT 256MB 1 560:-

Western Digital Caviar XL 500GB 7200rpm 16MB SATA2 930:-

Corsair XMS2-5400 TWIN2X2048-5400C4 4-4-4-12 4x1024MB (tot. 4GB) DDR2 PC2-5400 667MHz with Heatsink 908:-

Gigabyte GA-P35-DS3 iP35 4DDR2-DIMM 3PCI 4PCIe SATA Raid Audio GB-LAN Socket775 ATX 1 095:-
Intel Core 2 Duo E6750 2.66GHz 4MB FSB1333 Boxed (with cpu-cooler!) Socket 775 1 610:-

Totalt kostar det 8106 :- (datorbutiken), budgeten ligger runt 8000 så det är väldigt lite över.

Vad tror ni? Eventuellt så blir det ett Antec Fusion V2 med medföljande nätagg, eller så kanske jag byter hiper nätagget mot något bättre i samma prisklass (Corsair?), det skall vara en snygg och stilren htpc låda, annars hade sonata III varit ett bra val men den gillas inte!!

Vad gäller prolle, mobo och minne så hoppas jag att jag inte gjort bort mig, 4 gigg kanske är lite overkill, men det kostar inte så mycket mer med 2 gigg extra.

Den skall inte klockas något, kommer inte spela särskilt mycket på den. Det kort som jag valt ligger i rätt prisklass.

Den skall vara tyst, därav ett graffe med passiv kylning (eller sitter det en fläkt under?), jag skall givetvis slänga in fler fläktar samt eventullt byta fläkten till prollen.

Kom gärna med förslag.. det gör inget om ni gör den billigare men absolut inte dyrare.

Visa signatur

Gigabyte G1.sniper m5# I5 4670k # Origen s14 #Adata ssd 120 gb #Be quiet 400w straight power # 4x4 (16gb) corsair vengence lp

Permalänk
Medlem

Grafikkortet är helt passivt kylt. Däremot så har du nog en rätt hög ljudnivå på den fläkt som medföljer till din CPU så den rekomenderar jag att du byter. Sen får du ju tänka på att även om man vill ha en tyst låda så behövs det luftgenomströmning för att kyla komponenterna.

Sen har du ej skrivit om det skall gå att spela nya spel på datorn, du skriver bara HTPC i rubrik? Om du inte ska spela så tycker jag att du börj köpa ett ATI HD2400 eller 2600 passivt graffekort och spara pengar där, förstår inte heller vad du ska med 4 gb ram till för denna dator om man ser till komponenterna i övrigt, 2 gb räcker gott och väl till en HTPC, 1 gb räcker för att köra 1080p HD med sämre cpu än du har och ett ATI HD2400. Spara in pengar på minnen och grafikkort och lägg det på en till HDD istället om det ska vara en HTCP.

Ska den klara nyare spel bra så hade jag köpt 2 gb ram och eventuellt valt en mindre HDD för att få råd med ett 8800GTS minst. Annars ser MB och prolle bra ut tycker jag. Man blir bara lite osäker på syftet med minnet och grafikkortet?

Visa signatur

Köper aldrig en "gaming-laptop" igen...

Permalänk
Medlem

Jag hoppas ingen misstycker om jag snor tråden lite med en fråga. är också på g att bygga en HTPC.

Jomper: Du verkar ha bra koll på de 2 passiva grafikkorten jag väljer mellan, dvs HD2400XT respektive 2600XT ultimate (passiva modellen)

Jag skall spela upp video i 1080p från hårddisk (h264 remuxar, matroska osv) samt från skiva (blu-ray/HDDVD samt DVD-film)

Vill komma billigt undan och undrar om jag klarar mig med en E2140 (så överklockad det går med bra passiv kylning tex Silverstone NT01)

räcker E2140 och HD2400XT till 1080p film med perfekt kvalitet?
räcker E2140 och abits nya moderkort I-N73HD till detta också?

Kommer inte spel några spel, konvertera video eller köra några andra applikationer på den. (Förutom foto & mp3 men det är ju inga problem)

Tips till K_K när det gäller kylning är att köra passiv kylning på CPU och grafikkort och mata på allt med 2 tysta 120 mm Noctua fläktar och se till att han bra luftflöde... Borde funka bra om man inte överklockar alltför mycket!

Antec Fusion chassit får fina beröm för luftgenomströmningen, möjligheten till att sätta upp väggar osv för att leda inluften så bra som möjligt. Dessutom har den silikonupphängning för HDD.