Pro Evolution Soccer 2008

Permalänk
Medlem

Pro Evolution Soccer 2008

PES 2008 släpptes ju som bekant igår och jag skulle tycka att det vore intressant att höra vad ni tycker om spelet.

Själv tycker jag nog att det är rätt likt föregångaren precis som vanligt, men att det fortfarande är riktigt kul. Den enda som jag verkligen stör mig på är långbollarna som är alldeles för flacka i årets version. I övrigt anser jag att Konami verkligen bör lägga ner en hel del tid på allting som inte är själva fotbollsspelandet dvs interface, spellägen, online, licenser osv.

Sen måste jag säga att av de onlinematcher jag har lirat har samtliga laggat riktigt mycket och inte varit särskilt roliga. En kille ställde sig på Atalanta, så jag tänkte att jag väljer väl nåt halvbra italienskt lag och tar Napoli. Självklart väljer killen fort som attan Milan precis innan jag hinner konfirmera.

Lagget blir säkert mindre om man sliper möta tyskar och italienare så jag tänkte höra om det finns någon annnan här som har spelet på PS3 och vill lira några matcher online och inte nödvändigtvis alltid med Inter, Brasilien och Barcelona.

PSN: luddej

Permalänk
Medlem

Mitt exemplar kommer hem på måndag eller tisdag efter att ha blivit försenat av brittiska postens strejkande Kan dra några matcher då.

PSN: MrCosybear

Permalänk
Medlem

Jag köpte mitt ex. igår och spelade ganska mycket igår mot en polare (offline). Jag anser mig inte vara alltför bra, så jag väntar med onlinespelet.:p. Vill inte skämma ut mig online så tidigt, hehe

PSN: Persan

Permalänk
Medlem

Föresten, ni som har spelet på ps3an, hur är det med fpsen och grafiken? Läst på diverse andra forum där folk verkligen hackar ner på just fpsen främst.

Permalänk
Medlem

Jag tycker det hackar typ bara när det är repris och det är då ibland man får rejälva fps-drops. Har hittills inte upplevt fps-drops när man spelar.

Permalänk
Medlem

På vissa arenor hackar det när det är mycket folk i bild, typ vid hörnor osv. Dock är det inget som stör alltför mycket, främst för att det inte hackar utan bara saktar ner. Har du spelat pes på ps2 så är du nog rätt van. Har dock hört att det skiljer sig väldigt från TV till TV också. Repriserna är dock rätt värdelösa.

Konami har dock sagt att de ska släppa en offline och online patch som förhoppningsvis fixar problemen. Inget datum på den än dock.

Glöm inte att kolla in www.winningelevenblog.com för alla nyheter. Laddade bland annat ner en ny option file som fixar lagnamn och några dräkter nyss.

Permalänk
Medlem

Ah härligt. Tack för länken.

Permalänk
Medlem

Ja, stör mig verkligen på att det laggar i repriserna.. om man har en konsol så ska väl inte ett spel lagga? Annars flyter det på bra.

Permalänk
Medlem

Måste säga att spelet var bättre än vad jag förväntade. Spelkänslan är ju verkligen sjukt mycket bättre än i fifa. Sen att folk inte tycker om replaylaggen förstår jag, fast sen är det ju inget megalagg heller, det är nog inget svårt för konami att fixa.

Jag kan köra i helgen om folk har lust.

Permalänk
Medlem

Bäst att skriva i här när den endå fans

Hur är multiplayerdelen i Pes? Alltså, kan man som i fifa spela med 4 kontroller och spela någon turnering eller liknande med polarna?

Permalänk

Det går att spela med fyra kontroller ja. Men det går inte att spela online, lagget är fullkomligt outhärdligt.

Det är rätt skoj att sitta i soffan och spela med någon polare på samma tv dock.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Lord Moses
Det går att spela med fyra kontroller ja. Men det går inte att spela online, lagget är fullkomligt outhärdligt.

Det är rätt skoj att sitta i soffan och spela med någon polare på samma tv dock.

Precis. Jag är inte ute efter något onlinespelande. Men finns det många möjligheter till olika spel, som t.ex att man kan spela turnerin så att man delar upp sig i lag och lagen möter varandra etc?

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Hucke
Precis. Jag är inte ute efter något onlinespelande. Men finns det många möjligheter till olika spel, som t.ex att man kan spela turnerin så att man delar upp sig i lag och lagen möter varandra etc?

Det går ja

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av poppen
Det går ja

Tackar så mycket för alla svar! Blir nog ett köp på det

Permalänk
Medlem

Har varit ett stort PES-fan sen PES 2 ungefär. Innan dess lirade jag FIFA. Tyckte att FIFA 08 var rätt bra när jag testade demot i höstas men det var lite segt med reaktionstiden från knapptryck till utförd pass osv.

Laddade ner EURO 08 demot för några dagar sen och måste säga att det är det överlägset bästa fotbollslir jag någonsin lirat. Känslan är underbar i princip allting man gör. Provade att spela PES 2008 med en kompis senare och det gick ju bara inte. Ville stänga av det och lira EURO.

PES har ju inte utvecklats någonting i princip sen PES 4. KONAMI får skärpa sig ordentligt om jag ska punga ut 600 spänn för PES 2009. Nu lutar det åt jag köper både EURO 08 och FIFA 09 i höst.

PES duger väl fortfarande kanske om man kör 2vs2, men tror nog EURO/FIFA kan göra det precis lika bra (har inte provat än).

Kontentan är att ni bör ladda ner demot av EURO 08 om ni gillar fotboll.

Permalänk
Medlem

Många pratar om att en massa saknas i pes2008, men jag ser helt andra problem.
Hur fan kontrollerar man bollen? Jag kan inte försvara mig eller ta emot passningar: medan AI'n har i stort sett perfekt kontroll. Har spelat en ligasäsong och två EM-tävlingar och väntat på att övning ger förståelse. Men näe: jag misslyckas med det mesta...

Även om jag kommer i bra tacklingsposition så rycker t.ex Nesta bara till och inget händer. Även om tacklingen är lyckad så går bollen sin egen väg.
Självklart har AI'n inga problem: pressar och tar bollen som om det inte vore någonting. Tar emot 50 meters inlägg som de vore magnetiska... etc. etc.

Vilket j**** snedköp för mig i min bok. Kanske har någon tips om hur man försvarar/kontrollerar bollen?

Visa signatur

[Asus P8H67] - [Intel i2500k] - [Corsair 4gb pc10600] - [Asus 560ti 1gb]

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av TinMann
Många pratar om att en massa saknas i pes2008, men jag ser helt andra problem.
Hur fan kontrollerar man bollen? Jag kan inte försvara mig eller ta emot passningar: medan AI'n har i stort sett perfekt kontroll. Har spelat en ligasäsong och två EM-tävlingar och väntat på att övning ger förståelse. Men näe: jag misslyckas med det mesta...

Även om jag kommer i bra tacklingsposition så rycker t.ex Nesta bara till och inget händer. Även om tacklingen är lyckad så går bollen sin egen väg.
Självklart har AI'n inga problem: pressar och tar bollen som om det inte vore någonting. Tar emot 50 meters inlägg som de vore magnetiska... etc. etc.

Vilket j**** snedköp för mig i min bok. Kanske har någon tips om hur man försvarar/kontrollerar bollen?

I försvaret är det viktigt att använda R2 för att få mera precis kontroll på din försvarares rörelser med d-paden/analogspaken. Annars springer han bara omkring i hög fart och står inte vänd mot anfallaren.
Dock ska nämnas att PES2008 är ganska obalanserat i den aspekten. Ofta drar anfallaren bollen mitt framför fötterna på ens försvarare eller så springer man med försvararen _mellan_ anfallare och boll och ens försvarare gör inte ett dyft för att försöka få en fot på bollen.

Kontrollera bollen görs bäst med R2 också. Håll in R2 + direktion för att vända spelaren stillastående i mottagningsögonblicket. Dock är det inte några problem att ta emot bollar, det är bara se till att spelaren står i bollbanan så tar han emot den själv och vänder i den riktning du specificerar.
Använd R2 när du rör dig med bollen för att sakta ned spelaren till dribblingshastighet, och dra nytta av de mera tekniska och snabba vändningar och finter, sid-steppningar mm du kan göra med R2 nedtryckt.

Annars är PES2008 ganska halvtaskigt och buggigt. Långbollar är som sagt väldigt flacka, och man kan inte skicka upp en boll från backplats direkt till anfallare, bollbanan är så låg att den inte orkar långt (Och det finns ingen kontroll över hur hög bollbananan ska vara, PES6 hade iaf en funktion där långpassar blev högre och långsammare om man höll in R2 när man slog en långboll, vette sjutton varför de tog bort den funktionen, den gav mera kontroll och valmöjlighet). Skottmätaren har, tvärtom till PES6 som var känslig som sjutton i vissa situationer, vägts om så att man nu oftast kan hålla in full kraft och bollen får ändå inte höjd nog att nå ribban (vilket betyder att skottmätaren som en höjdmätare/kraftmätare för skott är dålig, och det känns ofta som att det är omöjligt att be spelaren lägga lite fot under bollen när han skjuter så att man får en bra höjd på skottet.

Sedan är det fortfarande de vanliga problemen. 8-directional långpassar, autoaimade genomskärare och passar, etc. Att gå från allt Manual i UEFA08 till auto-PES är tråkigt. I UEFA kan man sikta själv och väldigt precis lägga en perfekt vägd genomskärare, medan man i PES bara trycker på en knapp. Stor skillnad i gameplay-djup.

Själv har jag mer och mer charmats av EAs djup och gameplaymekanik, även om fallen där AIn dribblar omkring i 3 minuter även när jag är Barca och möter Alicante är många och vissa aspekter behöver rejäla omputsningar (målvakterna är på tok för bra, skott saknar riktigt tryck och är alltid för höga när man vill dra på med mera kraft (försök göra om Seedorfs 35-metersbalja så märks direkt hur illa skottsystemet fungerar på långskott och hur dåliga bollbanor, skruv, kraft etc man får).

Visa signatur

DFI LanpartyUT nF4 Ultra-D (OCZ Tony's 704-2BTa BIOS) [color="blue"]|[/color] AMD Athlon64 San Diego 3700+ (KAB2E 0551) @ 285x10 (1.472V by CPU-Z) [color="blue"]|[/color] Kingston 2*512 PC3200 HyperX BH5 @ 2-2-2-10 1T (237.5MHz) [color="blue"]|[/color] POV nVidia GeForce 6800 GS (Core: 500 - Mem: 1230) [color="blue"]|[/color] Fortron/Source 550W (FSP550-60PLN) [color="blue"]|[/color] Antec Sonata Lifestyle Piano [color="blue"]|[/color] 3DMark2001 SE: 29481