Permalänk
Medlem

AMD 6000+ bootar inte hjälp!

Hej!

Jag köpte detta uppgraderings paketet : http://www.komplett.se/k/ki.aspx?sku=323910

Innan hade jag Intel Pentium 4 D 2,8ghz. med ett ABIT kort.
Har bytt ut delarna och kopplat allt rätt och jag får inte min nya AMD 6000+ MSI K9AGM2 att boota, när jag startar den står det "select boot device" har addat hårdisken som första boot (IDE) inte (RAID) , förstår inte varför den inte vill bota. vad kan det vara? Måste jag formatera? efterssom jag använde samma hårdisk till förra datorn. hjälp!

// Andreas Johansson.

Visa signatur

/ELAIIT

Permalänk
Medlem

Du är nog tvungen att formatera. Eftersom du har bytt moderkort, Om det inte är så att du har samma chipset?

Mvh

Visa signatur

CITERA FÖR SVAR

Ah, MX Blues, the power of nuclear bombs at your fingertips!

13700KF / Gigabyte Z790UD / 32gb DDR5@6000mhz / Powercolor RX 6700 XT 12Gb / NZXT HALE90 750 / NZXT H2 White

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Ang3r
Du är nog tvungen att formatera. Eftersom du har bytt moderkort, Om det inte är så att du har samma chipset?

Jag har inte samma chipset :/.
Stoppade in min hårddisk i min polares burk och formaterade den genom windows och ska nu testa installera windows xp om jag nu får igång min CD-rom. Verkar inte vilja fungera samtidigt som min hårddisk ;/

Visa signatur

/ELAIIT

Permalänk
Medlem

Kanske skulle jumpra dom rätt? Sedan har ide iget med raid att göra då det är två helt olika saker.

Permalänk
Medlem

pa1983, nej. men jag kan väll inte köra IDE på RAID i bios?

Visa signatur

/ELAIIT

Permalänk
Medlem

Jagvet mycket väl hur bios ser ut men IDE och raid har iget med varan å göra. Raid är en teknik för att skapa en aray med diskar med olika nivåer av redundency.

Eftersom du säger att cdromen inte fungerar när du ansluter den och du verkar köra IDE (pata) rakt igenom så låter det som du jumprat disken och cdromen fel. Fel kombination av master och salve alternativ cable select och diskaran anslutan i sådan årdning att det koliedera. Gäller att se till att en är master och en slave på samma kabel alltid.

Bästa är antigen att jumpra en som master och en som slave eller båda som cable select då kan det aldrig bli fel.

Väl fixat det så ska du nog kunna boota från windows XP skivan och du får troligen isntallera om pga allt för stora maskinvaruförändringar. partitonera och formatera gör du ju via windows XP installationen så begriper inte ricktigt varför ni fysiskt flytar disken till en annan dator för det. Fins ju även deverse mjukvara som kan köras från optiskt media för sånt om man nu önskar mer avancerade disk verktyg.

Sedan bör cdromen stå först i bootårdnigen sedan disken. Det underlätar installation av os och annat som kan kräva boot från optiskt media. Fins igen skiva i så bootar datorn från disken om där fins ett giltligt mbr.