Permalänk
Medlem

Uppskalning till TV

Bör man ha uppskalning i DVD om man köper en vanlig gammaldags spelare?
Eller finns det ändå i de flesta normaldyra LCD-TV's om man köper en sådan, så att det är helt överflödigt att ha i DVD?
Och vad händer om bägge har det? Blir det kaka på kaka på nåt sätt?

Hur funkar uppskalningen från DVD eller förstärkare osv annars?
Är det när man kopplar digitalt till TV'n som TV'n kan säga till att "jag kör upplösning si och så, skala upp till det är du snäll"?
Skulle man av nån anledning köra analogt från tex DVD till TV så borde väl inte DVD'n kunna känna av om den ska skala upp, eller hur mycket? Den kanske är kopplad till en gammal bildrörs-TV tex som inte alls vill ha nåt HD i sig...

Bara lite nyfiken på hur det funkar, om nån vet mer.

Visa signatur

MCP - MCTS - CCNA (expired)

Permalänk

Oftast har en plasma/lcd bättre uppskalning än många DVD spelare med uppskalning. Man väljer manuellt i en sån DVD om den skall skicka t.ex. 720p eller 1080p, detta kräver dock hdmi, kanske även går med komponent, kommer inte riktigt ihåg.

Visa signatur

ASUS B450-f gaming||AMD Ryzen 3600||16Gb ram@3GHz||RTX 3080 10Gb||Dell S2721DGF||Logitech G305

Permalänk
Medlem

Ah, ok, så man får ställa in i DVD'n då vad den ska skicka, eller om den ska lämna bilden orörd och låta TV'n fixa uppskalning.
Och kör man analogt så blir det förståss så att TV'n skalar upp bilden automatiskt, tex om man nu skulle kika på en gammal VHS eller VGA från dator etc?

Visa signatur

MCP - MCTS - CCNA (expired)

Permalänk

Ja visst är det så, TVn skalar alltid bilden om det behövs. Man får ju inte direkt en liten ruta i mitten på TVn där bilden är om det är lågupplöst

Visa signatur

ASUS B450-f gaming||AMD Ryzen 3600||16Gb ram@3GHz||RTX 3080 10Gb||Dell S2721DGF||Logitech G305

Permalänk
Medlem

Hehe nej det är sant.
Men ok, bra att veta då att man inte ska stirra sig blind på uppskalningsfunktioner om man ska köpa inspelningsbar dvd såsmåningom, då det ofta sköts bättre, eller iallafall tillräckligt bra, i en modern LCD-TV.

Tack för svaren

Visa signatur

MCP - MCTS - CCNA (expired)