Hjälp med uppgradering av dator.

Permalänk
Medlem

Hjälp med uppgradering av dator.

Hej,

Jag tänkte uppgradera min dator till jul med ett nytt graffe (8800 GT) och ytterligare 1Gb minne (jag har Corsair Value Select 2x512Mb Dual DDR PC3200 400MHz 184pin CL2.5). Det visar sig dock att min processor är lite äldre än vad man vill erkänna:

AMD Athlon 64 3200+ 2GHz / 640KB Socket 939 Venice

Den outtalade slutsatsen vart väl att det nog krävs en ny processor och ett nytt moderkort också, samt minnen som passar.

Ser att många nämner detta mobo:

Gigabyte GA-P35C-DS3R, P35, Socket-775, ATX, DDR2/DDR3, GbLAN, PCI-Ex16

eller ska man föredra nån av dessa:

Gigabyte GA-X38-DQ6 iX38 4DDR2-DIMM 2PCI 5PCIe SATA Raid Audio DUAL GB-LAN Firewire Socket775 ATX

Gigabyte GA-P35-DS4

Gigabyte GA-P35-DS3

Sen är det väl passande att trycka dit en processor också så vad sägs om denna:

Intel Core 2 Quad Q6600 2.4GHz 4MB FSB1333 Boxed (with cpu-cooler!) Socket 775

eller bör man ha nån av dessa istället:

Intel Core 2 Duo E6850 3.0GHz 1333Mhz Socket LGA775, 4MB, BOXED m/fläkt

Denna är ju typ 1000:- billigare:
Intel Core 2 Duo E6750 2.66GHz 4MB FSB1333 Boxed (with cpu-cooler!) Socket 775

Nämnas bör att jag har noll koll utan jag har bara gått på det som nämns mest här på forumet. Ni får gärna komma med andra kombinationer än dessa och gärna en motivation till valet.

Minnen har jag ännu mindre koll på så där är jag tacksam om nån kan komma med några vettiga alternativ. 2Gb räcker väl men om man kan få tag på ett 4Gb paket som är effektivare och inte kostar jättemycket mer är ju det bara bra.

Sen har jag en fråga angående vilket märke man ska ha på 8800 GT? Är det bara att köra på det billigaste kortet?

Tacksam för svar.

Visa signatur

What is it? It's the Death Star.
What does it do? It does death.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Aeonius
Hej,

Sen har jag en fråga angående vilket märke man ska ha på 8800 GT? Är det bara att köra på det billigaste kortet?

Tacksam för svar.

Ja, det är samma kort i grund och botten. Smaken är som baken, vissa gillar vissa märken osv. Sen finns det ju kort som har en lite högre klockfrekvens från tillverkaren också..

Visa signatur

..counting all the assholes in the room, well I'm defenitly not alone..

Permalänk
Medlem

Ska man inte föredra nått av de redan klockade korten då? Finns det nått märke på 8800 GT som man bör hålla sig borta ifrån? Graffet jag har nu är ett Gainward GeForce 7800GT 256MB Golden Sample och det har haft signalfel sen dag 1.

Vad säger ni om övriga komponenter? Är det priset som avgör där också?

Edit:
Finns det någon anledning till varför man ska föredra

Intel Core 2 QUAD Q6600 2.4GHz 8MB FSB1066

framför

Intel Core 2 Duo E6850 3.0GHz 4MB FSB1333

Q6600 är fyrkärnig men det är ju bara 2 st dual cores alltså ingen riktig quad core. E6850 blir visst varmare men är snabbare och har en snabbare busshastighet. Vad är det som talar för Q6600 om man inte ska installera 64-bitars?

Visa signatur

What is it? It's the Death Star.
What does it do? It does death.