Permalänk

mATX uppgradering?

Tja, Insåg för några veckor sen att min Laptop inte riktikt hänger med på nyare spel (MOH-airborne, Crysis DEMO)

Så jag har börjat kika lite på en ny dator, men då kom jag på att jag har min gammla Volvo IBM dator ståendes till ingen nytta.
Så jag undrar om det är någon ide att uppgradera den burken? måste säga att jag kikat men gått i bet, verkar inte va nån ide?
Chassiet är ett IBM mATX, vet inte modell beteckningen just nu

Permalänk
Hedersmedlem

kan ju alltid köpa nytt mATX moderkort men ifall det är en hempc som är ungefär som våran så kan det vara svårt att få power switch och annat att funka eftersom det är en helt egen custom kontakt. Sen kommer du nog behöva nytt nätagg.. det enda du skulle tjäna på är ju självaste chassit och om budgeten är tajt finns det ju att köpa billigt. Då kan du få ordetnligt ATX kort också

Permalänk

Troligen samma Burk alltså (såg Eskilstuna..) ok men då vet jag att det är lika bra att leta efter en helt ny dator alltså:)