Hej!
Nu är det inte långt kvar tills jag och familjen ska till USA. Medans jag är där tänkte jag att jag skulle passa på att köpa mig en ny dator, då priserna där är mycket lägre än här i Sverige. Jag vet inte riktigt hur mycket pengar jag vill lägga ut, men kanske runt 5000. Det låter kanske inte så mycket, men jag behöver inte ett komplett system heller.
Datorn används mest till spel, följt av Photoshoparbete, film och musik. Så det är där jag vill lägga pengarna.
Vet inte vilka affärer i USA som har bäst priser. Har inte heller någon aning om vad som gäller idag, det är två år sedan jag var insatt i datordelars prestanda Eftersom jag tyvärr inte hinner sätta mig in djupare i det hela så hoppas jag att någon som redan är insatt har lust att hjälpa mig.
Det som står på inköpslistan är:
- Moderkort
- Processor
- Grafikkort
- RAM
- Hårddisk (om det är bra priser och jag har pengar över)
- Ny kylning*
*Beroende på om min nuvarande passar. Just nu har jag en Zalman CNPS7000B-Cu (passar till socklarna Intel: 478 och AMD: 462, 754, 939, 940) till processorn och en Zalman VF900-Cu till grafikkortet, passar de än idag?
Kommer ett Tagan EasyCon 430W aggregat räcka?
Så det jag letar efter är alltså främst hjälp eller tips om vilka delar, samt var de kan inhandlas.
Tacksam för svar!