Godkväll osv.
Efter att jag nu använt laptop och jobbat en massa så har det aldrig varit någon tid för spel eller hårdvarubekymmer överhuvudtaget, när jag nu fick en liten ledig stund i mitt liv tänkte jag att jag kanske skulle ta och koppla upp den gamla harven som har stått och samlat damm, och självklart måste vi testa spela något spel, eftersom det var så länge sen sist.
Valde spelet "Crysis" (Det är här det går åt helvete ...) pga. några fina recensioner, men efter X antal speltimmar så har jag bestämt mig för att göra någonting åt hårdvaran.
Datorn ser för närvarande ut så här:
CPU: Intel P4 3.0 Ghz 800 mhz (En liten chansning)
Moderkort: 0W5363 Dell Inc.
RAM: 4 x 256 DDR2 random brand.
GFX: Asus GeForce 6800GT 256mb PCI-E
... och för att få dom nuvarande spelen att fungera bra, så räcker tydligen inte det där, så till frågan!
Jag har bestämt mig för att uppgradera GFX & RAM med förslagsvis dessa delar:
4 x 1024 DDR2 Hastighet? (Om moderkortet klarar av det, vilket jag inte hittar någon information om, verifiering?)
1 x Asus GeForce 8800GT 512mb - Om det nu räcker?
"Vad tycker ni" är självklart frågan, hur går detta att få billigast möjliga? Och jag skulle behöva URL's till exakta varan som ni tipsar om. Och räcker det här för att roa sig ett par timmar om dagen?
PS. Eftersom jag är så pass rostig på ämnet, svara gärna detaljerat.
Tack på förhand.