Dagens Konsumenter

Permalänk
Medlem

Rolig läsning.

Men ibland är det bra att kunden står på sig! Min mormor försöktes lura på dvd+rw skivor en gång fast det var dvd-rw jag skulle ha.

RIP Bijan.

Visa signatur

minhembio.com/darkages

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Langos
Jag tycker synd om de få kunniga och trevliga säljarna som finns där ute. Själv utgår jag alltid från att säljarna inte kan ett skit (på stora kedjor dvs) förutom i mindre butiker där det är ägarna som själva står i kassan. Då har de liksom jobbat sig upp själva och då kan man ge sig fan på att de vet vad de snackar om. Sedan finns det såklart undantag även hos de stora aktörerna som elgiganten mfl men de är sälsynta tycker jag. De flesta vill bara sälja en 3-års försäkring för 3000 till en vara som kostar 1500.

Bra krönika, peace.

Jo det är sant... Igår när jag gick in i Net2world så kom en man in och letade efter kylpasta, killen i disken rekomenderade arctic silver 5, eftersom den är populär. Men mannen som ville köpa ville ha nåt ickeledande och då rekomenderade säljaren en AC Ceramique(Vilket jag använder ofc:D) som är bäst i test tsm med MX-2 Är rätt säker på att nån från en stor butik(tex elgiganten) hade rekomenderat den som de sålt minst av

Vila i frid

Visa signatur

Bustin double glocks
Galatasaray<3

Permalänk
Medlem

Roande läsning. Och precis som med alla krönikor så kommer det finnas en diskussion kring texten. Jag tycker ändå det var ballt att Swec visade texten för oss. Om jag varit Bijan hade jag uppskattat det.

Vila i frid Bijan.

/Oscar

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av darkages
Rolig läsning.

Men ibland är det bra att kunden står på sig! Min mormor försöktes lura på dvd+rw skivor en gång fast det var dvd-rw jag skulle ha.

RIP Bijan.

Oj vilket jättemisstag.

Bra krönika.
RIP Bijan.

Permalänk

R.I.P Bijan.

Visa signatur

That's just my opinion, I could be wrong...
> C2Q Q6700 > 8GB PC6400 > Gigabyte 965P-DQ6 > HD4870X2 & HD4650
> Lian Li PC-201B > Corsair HX620 > 10.46TB > HP LP3065 & 2x HP LP2065

Permalänk
Medlem

Men det är klart att man till slut får ett fnatt, när det kommer 1oo newbies om dagen som ska handla saker och be om råd.

Sen att några skriver att säljer ska måste VETA vad som kommer hända i framtiden, skitnsnack hur fan ska man veta hur/om bf3 kommer prestera eller för den delen vilka hårdvaror som kommer att flyta på med den.

RIP BIJAN, har också handlat av han ett par gånger.

Visa signatur

R.I.P Robert 2004-01-29 (klasskompis) Läs: Artikel Nr 1. | Artikel Nr 2. | Artikel Nr 3.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av carls
Oj vilket jättemisstag.

Till det jag skulle använda dom till så är - att föredra då + skivan kanske inte fungerar! Så ja det hade ju inte varit helt lyckat min ironiska lilla vän!

(edit, på den tiden var dom inte billiga heller)

Visa signatur

minhembio.com/darkages

Permalänk
Medlem

R.i.p Bijan.
skulle varit trevligt att fått höra mer från honom då han verka va en god berättare och duktig att skriva:)

Visa signatur

u can call me ColdBlood.remember that,u'll need it in future.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av sojid
Håller med om det som skrivits tidigare. Tycker synd om vissa konsumenter som blir styrda att ta en viss dator, tycker också synd om vissa konsumenter som bara stirrar på prislappen, tycker också synd om de säljare ute i butikerna som ser till kundens behov men som blir mött med skepsis om att han eller hon ändå bara försöker sälja det som de tjänar mest pengar på.

Jag kan ge er info om hur det ser ut i de olika kedjorna och hur stor sannolikheten är att du blir styrd mot en speciell vara.

Siba = Får provision genom att sälja varor med mycket TB alltså Täckningsbidrag det vill säga produkter med mycket intjäning eller marginal. Dock får de vanlig lön också och provisionen står för ungerfär ca 40 % av lönen.

Computer City = Samma system som Siba.

Pc City = Får provision om de säljer försäkringar, alltså inte på produkterna.

Elgiganten = Samma som Pc City.

Onoff = Får också provision genom att sälja produkter med mycket TB.

MediaMarkt = Ingen provision, ingen bonus. Jobbar enbart med grundlön.

Webhallen = Samma som MediaMarkt.

Där har ni lite info. Så nu vet ni

Kan nog stämma bra. När jag handlat på Media Markt vet de vad de pratar om, och oftast försöker de inte "lura" en. Skulle kolla efter en produkt, hittade ingen i hyllorna, frågar en anställd, han säger typ: "Vänta lite, o så ropar han på en annan som säger: Mm, det har vi här borta om du följer med."
Likadant en annan gång, då jag frågar efter en produkt och han svarar: "Tyvärr har vi inte den i lager med den kommer i övermon" Nu vet jag inte om hans info stämmer, men jag skulle tro det.

R.I.P

Visa signatur

(\__/)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination!

Permalänk

Underhållande läsning, känner igen mig till viss del jag med när man jobbade i en datorbutik.

Vila i frid.

Visa signatur

Core i5-6600K, 2x8GB Vengeance LPX 2666MHz, Z170 Pro gaming, MSI 760GTX

Permalänk
Inaktiv

Vila i frid.

Till artikeln och många av kommentarerna.

Varför ska man bli irriterad på människor som inte kan eller är insatta i dator världen? Det är ju ändå dina kunder som betalar din lön.
Jag tycker användaren "ang" sammanfattade mycket av mina tankar bra. Det finns ingen anledning till att dumförklara folk för de ställer konstiga frågor, i en försäljares öron som är påläst!

Är den bra? Förstår själv inte varför den frågan ska vara så dum.
I jämförelse mot dyrare är den sämre men kan ändå vara bra för kundens syfte och dessutom mer prisvärd. Ja, det är en bra dator för dig som ska surfa, lyssna på musik, ordbehandla och surfa på nätet.

Jobbar själv som lärare och får rätt många konstiga frågor ibland. Jag räknar dock inte med att mina studenter ska kunna kursen i början för det är mitt yrke att lära dem. Likaså som det borde vara en säljares yrke att kunna förmedla och analysera vad som är bra, dåligt, rätt eller fel för kunden, inte dumförklara dem.

Permalänk
Medlem

Detta var den absolut bästa krönikan som jag läst. Jag jobbar också inom el-dator kedjorna ock precis som det beskrivs finns det kunde som kan å andra som inte kan ett skit. Dom som kan har med sig alla fakta samt pengar, precis rätt summa för att hans inköp ska gå smidigt. Men sen kommer kunder som inte änns vet om dom har en dator. Folk som tror att vi gör ALLT för att luras. Inte för att hjälpa till utan att blåsa dem på alla pengar dom tycks ha.

RIP

Visa signatur

/////Beeos (!)

Permalänk

Bra skrivet.

Permalänk
Avstängd

Personer utan förståelse borde inte ha service-yrken!

Visa signatur

Knowledge is not achieved until shared.

Permalänk
Medlem

Det finns säkert någon eller några mer eller mindre smarta orsaker till att man har säljare.
Vidare är det inte helt osannolikt att många av de självutnämnda experterna (ofta inom data) saknar självdistans samt ödmjukhet inför andra mindre kunniga.
Vad gäller säljbiten har jag aldrig jobbat inom datorhandeln, däremot i andra brancher och visst finns det mer eller mindre roliga klienter/konsumenter, men det är att skjuta sig i foten genom att döma ut dem öppet. Spy galla gör man med sina kollegor eller närmare vänner.

Sist men absolut inte minst, vila i frid och kondoleanser till anhöriga och vänner.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Beeos
Detta var den absolut bästa krönikan som jag läst. Jag jobbar också inom el-dator kedjorna ock precis som det beskrivs finns det kunde som kan å andra som inte kan ett skit. Dom som kan har med sig alla fakta samt pengar, precis rätt summa för att hans inköp ska gå smidigt. Men sen kommer kunder som inte änns vet om dom har en dator. Folk som tror att vi gör ALLT för att luras. Inte för att hjälpa till utan att blåsa dem på alla pengar dom tycks ha.

RIP

då är jag favorit kunden då, tar alltid reda på om grejjen jag skall köpa är bra eller dålig, om man kan finna varunret på produkten så tar jag med det för att göra det enklare för försäljaren och om möjligt rätt mängd pengar. brukar ibland få bekräftelse av säljaren att dom gillar att det går så smidigt för om jag tex ska ha 37kr tillbaka så kan jag få en 50 lapp. antar att dom inte gör så med alla kunder?

Visa signatur

Ryzen 5900X @ Stock, MSI Suprim X 3080 @ game mode.

Permalänk
Medlem

altså... har nu läst igen alla komentarer omkring denna krönika och det värkar som om nästan alla tänker på sig själva när dom pratar om hur en kund är

va bijan pratade om var ju snittet av kunderna som kommer in. inte en enskild person som ni själva

vila i frid bijan

Visa signatur

...

Permalänk
Medlem

Förstår själv inte poängen med denna krönika...

"Kunden är inte fienden, det är du själv som är det"

En säljare som med ett ego som blockerar denne hela tiden kan inte vara säljare, det är ett serviceyrke och inget yrke där man ska hävda sig framför kunden och ha en "jag vet bäst" attityd...

Det hela handlar om en dialog med vägledning, sen väljer kunden själv utifrån den vägledningen. En säljare väljer aldrig vad kunden ska köpa, en säljare hjälper kunden att göra ett riktigt val.

Visst sen finns det "dumma" frågor man kan få dagligen, det ställs krav på en att man ska minnas exakt vilken produkt kunden menar i det senaste reklambladet när man får frågan "den grejen i reklamen, var är den".
Dessa människor bemöter man med ett leende så tänker dom en gång till...

Den absolut "dummaste" katergorin av människor är dom som hänger i forum exempelvis detta och ställer frågor om en ny dator dom ska köpa och får svar ifrån en finnig 14-åring som läst tomshardware för många gånger. Denne människa litar sen blindt på det svaret ... det däremot är en "dum" människa...

Likadant är det med dom människorna som ska "testa" säljaren och går in i en datorbutik, oftast en stormarknad och ställer en massa orelevanta frågor och sen kommer hem och bölar ut om det i forumen...

Snacket om att stormarknader "säljer det dyraste" är rent skitsnack, ni har ingen som helst aning om vad dom tjänar på den billigaste och den dyraste produkten så varför överhuvudtaget nämna det...

Det finns stormarknader som har egna försäkringsbolag och finansbolag och givetvis tjänar dom mer pengar på dessa än på att sälja hårdvara, man behöver inte vara ekonom för att förstå vilka företag som tjänar pengar i världen. Är där då något som dessa stormarknader tjänar pengar på så är det väl en självklarhet att dom vill sälja detta... det är ingen välgörenhet dom sysslar med... och det är fortfarande kundens egna val att handla dessa produkter som är avgörande...

Kunskapen om produkter i stormarknaden är varierande, detta är ett faktum. Då det är väldigt svårt att hitta kunnig personal i sverige som både har kännsla för kundvård och kunskap om produkterna. Kunskapen kan man lära sig men personligheten i en människa är svår att ändra på därav att en del företag har produktutbildningar ett par gånger om året och löpande information ifrån tillverkare... visst det är ingen fördjupad kunskap om hur många poäng ett visst grafikkort får i 3dmark men saken är den att säljer du en dator behöver du inte kunna allt om denna, du behöver igentligen inte veta hur en dator fungerar.

Det du behövar veta är behovet kunden har och om datorn i frågan fyller det behovet.

Visa signatur

Steve Jobs: We're better than you are! We have better stuff.
Bill Gates: You don't get it, Steve. That doesn't matter!

Permalänk

som en hel del har skrivit så är personalen på större kedjor som säljer mycket mindre kunnig än personalen på de kedjor som specialiserar sig.

Permalänk
Medlem

Kände inte Bijan personligen men de flesta som varit med ett tag vet vem han var. Han betydde en del för forumet när denna var bra mycket mindre innan. R.I.P.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Nydelaw
4. En missnöjd kund återkommer aldrig, varför tusan skulle en försäljare riskera detta? Snack om provision likaså. Dock så hatar jag de stora aktörernas kredit/försäkringssystem, det är något lurt när vissa av dessa drar in mer i vinst från sitt gemensamma finansbolag Resurs än på försäljningen av hemelektronik. Med den vetskapen vet man ju vart samtalet kommer sluta på, hemförsäkring/garantin täcker mer än de flesta tror. Detta är analogt med att inte behärska källteknik innan man beger sig ut på internet eller ner i "kvälls"-pressen...

Håller med dej på alla punkter förutom den sista. Kanske är en dum grej att diskutera men tänkte att det är bättre att ha all fakta på bordet.

Som sagt jobbar jag på OnOff. Vi har något som heter OnOff-kort som baserar sig på kredit hos vår egna bank Resurs.
På sitt konto, som är helt gratis, kan man ha X:- kredit beroende på hur mycket man jobbat/tjänat. En vanlig UC (kreditupplysning) kontroll helt enkelt.
Med detta konto kan man handla på, utan extra kostnader.
Skulle man köpa en TV för 15.000:- och ha tillräckligt med kredit, betalar man ingenting när man får TV:n utan man får en faktura, UTAN extra kostnader, nästkommande månaden. Betalar man hela summan direkt, tillkommer inga som helst avi-, eller faktura-avgifter. Då kan man även börja delbetala, upp till 12 månader räntefritt. Köper man dessutom en försäkring till TV:n med sitt OnOff-kort, får man hälften av försäkringsvärdet på ett rabattsaldo som man kan använda vid nästa köp. Så då är min fråga, varför är detta dåligt?

Garantin finns alltid i 1 år som OnOff håller, sedan finns en reklamationsrätt i två år, och garantin täcker BARA produktionsfel. En hemförsäkring har oftast en självrisk på 1500:-, har man drulle är den på runt 800-900:-. Dessutom sänker de värdet på grejerna till 50%-70%. Vår självrisk är endast 195:- och vi har ingen värdeminskning. Vad är dåligt med detta?

Ska nog säga förlåt i förebyggande syfte om folk tycker att jag försöker sälja min butik, men jag förstår inte vad som är så dåligt med detta.

EDIT: måste tillägga att jag tycker det är så jävla synd att unga människor som Bijan ska försvinna sådär plötsligt.. Fy fan. R.I.P. ännu en gång.

Visa signatur

Hackintosh (OSX El Capitan/Windows 10): Fractal Design Define S l i7 6600k l Asus Z170 Pro Gaming l Asus 970 Strix l 16GB DDR4 Kingston 2666MHz Fury Black l Samsung 850 EVO 500GB för W10 l Kingston SSD V300 120GB för OSX l EVGA SuperNOVA G2 750W l 3TB HDD l BenQ XL2411

Permalänk
Medlem

Jag får för mig att om man jobbar som säljare så får man lön för att sälja, och därmed så har man högst sannolikt inte kundens bästa i åtanke, utan vill tjäna en extra hacka. Med det i bagaget så tror jag att de "expertråd" som man sannolikt behöver i en köpsituation inte kommer från en person som har ett säljarjobb. Om killen nu var så kunnig i sitt ämne så tror jag inte att han jobbar som säljare för en storkrängare av datorutrustning.

Men det finns ju alltid undantag, tyckte att den där Bijan verkade ganska dryg.

Visa signatur

:: fisk

Permalänk
Hedersmedlem

Jag saknar dig nå fruktansvärt mannen, livet är förbannat skört...

Permalänk
Medlem

Bästa citatet, I LOL'd:

Citat:

Om vi backar bandet till kund Alfa. Den perfekte kunden som har alla indianer i kanoten. Vad skiljer honom från kund Alfa-alfa? Jag har inte på något sätt kunnat urskilja bakgrund, social status eller på något sätt sortera kunderna i olika fack. Det existerar inget som helst mönster i människotypen. Allt från fotomodeller som kommer in och köper den bästa gamingmusen i kombination med marknadens bästa headset, till rånördar som tror att ett 8800 GTX kommer göra dem till bättre Counter-strike-spelare.

Visa signatur

[Asus P8H67] - [Intel i2500k] - [Corsair 4gb pc10600] - [Asus 560ti 1gb]

Permalänk
Medlem

...R.I.P

Visa signatur
Permalänk
Hedersmedlem

Saknar dig så min vän, må du äntligen funnit ro.

Visa signatur

Numera nöjd med en Chromebook.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av kranen

Är försäljare på en av de större aktörerna inom Datorbranschen och måste säga att man kan inte tro att alla kan lika mycket som vi som hänger här.

Vi får hoppas att det inte är så illa ställt att genomsnittsvensken är lika "kunnig" som genomsnittssweclockaren, då är allt hopp ute

Permalänk
Medlem

Mycket tråkigt att höra.:(

Vila i frid Bijan...

Visa signatur

- Det var tamejtusan det vackraste jag hört sen jag konfirmerades! Vill du ha ett fikon?

Permalänk
Medlem

sant det där med att vissta tror att dom blir bättre på cs med 8800..

Visa signatur

Intel E4500 2.2GHz @ 2675Mhz | MSI P36 neo | Crucial DDR2 PC5300 2Gig | Ati Radeon HD5670 | Seagate Barracuda 250 Gig + Samsung ?? 1tb

Ja, jag är virrig som fan.

Permalänk
Medlem

Väldigt synd med Bijan faktiskt.
Krönikan var dock trevlig att läsa. Kanske inte så korrekt i mångt och mycket men underhållande och på sätt och vis passande tycker jag.

Rådet att lita på en säljare skulle jag dock aldrig ta, eller rekommendera någon annan att ta, om jag inte kände till säljaren d.v.s. Det slutar ju oftast i lika stor katastrof som i att singla slant om vad man ska ha. Tycker lite synd om de få säljare som faktiskt vet vad de talar om, eftersom den överväldigande majoriteten som inte har kompetens nog att öppna en dörr totalt förstör för dem. Men som sagt, underhållande läsning.

Visa signatur

Xbox Live - Firaphex
Jag har inte alltid rätt, men jag utgår från det tills jag ser bevis på annat. Citera för svar
2008-06-18, Dagen då integriteten ställdes tå mot tå med maktmissbruket och förlorade.