Permalänk
Medlem

Bra datorkompilation?

Tjena!
Äntligen börjar det närma sig inköp av ny dator och innan jag beställer tänkte jag kolla med proffsen (er) om delarna jag valt är bra grejer.
Följande delar är jag inne på:

Moderkort:
Gigabyte GA-X38-DQ6, X38, Socket-775, ATX, Silent Pipe, DDR2, 2xPCI-Ex(2.0)x16

Processor:
Intel Core 2 Duo E6850 3.0GHz 1333Mhz Socket LGA775, 4MB, BOXED m/fläkt
alternativt Core 2 quad E6600 (vilken bör man välja?!)

Grafikkort:
Leadtek 8800GT

Minnen:
Corsair Dominator TWIN2X8500C5D 2048MB, DDR2,2x1GB(KIT),DHX,E.P.P, CL5-5-5-15-2T

Nätagg:
Corsair HX 520W, 120mm fläkt, 4xSATA, ATX/EPS, 2xPCI-E, 20/24pin

Chassie:
Lian-Li PCG50

Ca.pris: 10000

Övriga delar har jag redan så dessa komponenter är allt jag behöver.. Eventuellt en annan processorkylare än original, vet dock inte vilken (ska vara tyst och effektiv).

Skulle delarna först och främst vara kompatibla (minns sist jag köpte minnen var inte alla minnen kompatibla med alla moderkort)?
Skulle ni valt andra komponenter och isåfall varför?
Det är i 10000-kronorsklassen jag vill att det ska hamna.

Tackar så mycket! // Erik

Visa signatur

Kabiri-Hamdeed

Permalänk
Medlem

Om du inte ska klocka processorn som en galning kommer dina minnen aldrig få arbeta i den takt de är byggda för.

Dina minnen är byggda för att arbeta med en FSB på 533 Mhz. Q6600 är byggd för att arbeta med en FSB på 266 Mhz.

Så antingen får du klocka hardcore eller hoppa ner till PC6400 som jobbar med en FSB på 400 Mhz. (Då behöver du inte klocka processorn så hemskt mycket)

Bra grafikkort.

X38 har jag hört lite knackliga saker om, men är inte insatt så kan inte säga något säkert.

Obs att E6850 med sin FSB på 333 Mhz kanske ser bättre ut men nyare spel nyttjar fyrkärniga processorer vilket ger dig prestandaboost trots att Q6600 inte använder lika hög FSB.

FSB-värdet för en komponent förvrängs ofta för att låta så bad ass som möjligt. En tumregel just nu är att dela processorns utlovade FSB med fyra och minnets FSB med två.