Datorbygge - (Pris okänt)
Hej!
För några år sedan så hade jag en hyfsad koll, idag ligger jag efter och är rätt off när det gäller hårdvara, se det som att jag suttit i min lilla bubbla och nu sticker ut huvudet och säger "oj, det har visst hänt en del"
När man köper datorleksaker så kommer man alltid till en punkt där en given komponent börjar dra iväg i pris omotiverat mycket sett utifrån prestanda per krona - jag vet inte var de gränserna ligger idag, därför vet jag inte vad detta datorpaket kommer att kosta så jag beskriver istället vad jag vill ha grejjorna till och hoppas att det finns någon därute med örnkoll som kan hjälpa mig.
Detta är min tanke:
Chassie
LIAN LI MIDITOWER PC-6070A SCAND V2 SILVER NO POWER
Nätagg
ZALMAN NÄTDEL 750W-HP SILENT
(nån som vet ett tystare så hojta till)
Skärmar
2st - LG L1953HR 19# TFT TCO-03 SILVER
Dvs jag vill ha en fläktkyld men TYST dator med dubbla skärmar.
Skall användas i mitt yrke för vanliga kontorstillämpningar och en jäkla massa gaming på fritiden.
Till denna så vill jag ha alla övriga internals, det enda jag har idag som jag vill spara är 4x500gb SATA hd:s..
i övrigt så har jag ingen aning om jag ska ha dual, quad core, köra 32 eller 64bits os, vilka minnen jag bör satsa på, grafikkort osv. Tänk dig att du ska bygga ett system som är 90% av max, dvs de där sista 10%:en som brukar kosta omotiverat mycket skiter vi i men om något är ett måste för att inte bli en flaskhals så är det inte ett hinder.
Priset är alltid intressant att få lågt, men så länge man får mycket bang for the buck och inte "slösar" med degen så är vi på rätt planhalva och det kan få kosta en del och självklart vill jag ha grejjor som inte måste bytas inom kort.
Vad tycker ni att jag ska handla och varför?