Tips inför uppgradering?
Tjena! Jag tänkte uppgradera min gamla dator här hemma så jag sitter nu och planerar på vilka komponenter jag ska köpa. Jag har gjort en del uppgraderingar och installationer åt andra förut, men nu är det dags att också min dator får lite nya krafter. Jag tänkte köpa nytt moderkort, processor och minnen samt hårddisk. Där tillkommer också Windows Vista. Så jag tänkte höra efter lite vad som är aktuellt och bra just nu. Jag ska först försöka gallra ut vad jag inte behöver.
Moderkort
Datorn används mest som arbetsredskap eller arbetsstation, inget spelande pågår alltså på den datorn. Av den anledningen har jag inget behov av dubbla grafikkort och liknande (SLI eller Crossfire) funktioner för spelentusiaster. Så de krav jag har på moderkortet är att det har minst fyra DIMM platser för minnesmoduler, både gamla PCI och nya PCI Express kortplatser, stöd för processor med minst fyra kärnor (kanske upp till två, kanske, fyra kärnor känns som det framtidssäkra valet), att det har stöd för gamla ATA133 gränssnittet (inte mindre än 133). Det är ungefär de krav jag har. Vilken processor jag ska välja har jag inte bestämt mig riktigt ännu, om det blir AMD eller Intel vet jag inte. Det ska i alla fall vara en som har minst två kärnor.
Moderkort - Val av fabrikat
Men om jag väljer Intel, vilket märke av moderkort ska man titta på då? Är det fortfarande Asus som är bästa valet för en Intel processor? Asus har ju historiskt sett alltid haft ett mycket nära samarbete med Intel så att de alltid har haft utomordentliga moderkort för deras processorer. Tvärt om var det för Microstar (MSI), deras starka sida var moderkort för AMD processorer. Håller det här fortfarande? Är det fortfarande så att MSI är bästa valet för AMD och Asus för Intel?
ASrock som är ett dotterbolag till Asus är så vitt jag vet fokuserade på budketmarknaden. Men de har tagit fram en del väldigt intressanta och innovativa moderkort under sin tid. Men jag tror inte att det är något för mig. Abit är sedan inriktat på entusiastmarknaden och har ett bra rykte inom överklockningskretsar. Men jag tror inte att jag kommer att överklocka datorn något alls, så det är inte så aktuellt för mig. Gigabyte moderkort har jag ingen som helst erfarenhet av, någon som kan säga ett ord om Gigabyte?
Minnen
Minnena ska vara DDR2 på minst 800Mhz och jag vill ha minst 2024MB. Det kan vara två stycken 1024MB moduler eller en på 2024MB. Den senare varianten kan vara mer aktuell beroende på hur mycket som stöds av operativsystemet. Om operativsystemet stödjer det så skulle jag vilja kunna installera 8GB (8192MB). Vilket är den ledande fabrikatet på minnen just nu? Kan det vara Kingston? Jag brukade köra mycket med Corsair och TwinMOS förut.
Hårddisk
En ny SATA hårddisk på minst 320GB ska jag också köpa.
Operativsystemet
I och med att jag köper nya delar så tänker jag också köpa Windows Vista. Frågan är om jag ska välja 32 eller 64 bit. Hur mycket minne kan man installera i Vista 64-bit respektive 32-bit? Är det stor prestandaskillnad mellan att köra 32-bit program under Vista 32-bit jämfört med att köra 32-bit program under Vista 64-bit? Jag tänkte köpa en OEM licens, hur installeras en sån, vad innebär det att den låser sig till datorn (moderkortet)?
Sammanfattning
Moderkort
4 DIMM platser, 4 kärnor CPU, PCI vanlig & PCI Express, minst ATA133
Processor
Två kärnor (Intel eller AMD)
Minnen
Minst 800MHz DDR2, minst 2024MB (2x1024 eller 1x2024).
Hårddisk
SATA på minst 320GB.
Det är tänkt att hela kalaset ska kosta 5000 - 6000 kronor. Så vilka komponenter hade ni själva ha valt? Är det någon som känner för att göra en inköpslista som ett exempel? Jag tänkte beställa allt antingen från Komplett eller Dustin Home, så använd er helst av de webbsidorna. Om ni är kund på Komplett så kan ni också använda funktionen "dela inköpslista" när ni är inloggade och dela ut direktlänken så att alla kan se den.
"Good teaching is one-fourth preparation and three-fourths pure theatre."—Gail Godwin
Sweclockers BB kod
0101001101000111