Jag är i början av att lära mig överklocka. Jag har läst en hel del av de trådar som finns här - framförallt de klistrade - och lärt mig mycket.
Det är nu dags för praktik. Idén är att börja öva på begagnade grejer. Efter att ha studerat begagnatmarkanden för datorkomponenter har jag kommit fram till att AMD-baserat passar mig bäst.
Begagnatmarknaden för Socket A baserade komponenter håller dock löjligt höga priser - jämför med pris och prestanda för helt nya eller rätt nya. Det får alltså bli ett system byggt utifrån Socket 939 eller AM (754 var så begränsad utgåva att de försvårar möjligheten att hitta passande CPU). (När det kommer till att köpa nytt ser det ut att bli Intel C2D-baserat.)
Det jag vill åstadkomma med min överklockning är inte att bara få högsta möjliga FSB på CPU:n utan att fullt ut utnyttja hela FSB:n på kortet - undvika flaskhalsar och få max ut av minnen, grafik, hårddiskar, etc. D.v.s. höja hela datorns prestanda, vilket innebär möjligheter att justera allt från FSB, multiplier, spänningar för minnen, grafik, etc. - och helst, men inte ett måste, även kunna justera spänningarna för nord- och sydbryggan.
Min fråga är då: Vilka moderkort utifrån nämnda socketar jag skall jag hålla utkik efter om jag vill kunna överklocka som jag beskrivit.
Jag är tacksam för alla vettiga förslag, länkar, etc.
Med ovanstående komponenter klockar du till 3GHz utan att ens överklocka minnet. Om du överklockar minnet kommer du ännu högre. (och minnet klockar bra, särskilt om du höjer latensen ett snäpp)
De begagnade komponenter jag hittills tittat på (moko, cpu och minne) för 939 socketen hamnar någonstans mellan 700 - 1000 kr. AM-socket paket blir något dyrare. Av vad jag kunnat ta reda på via recensioner om de olika komponenterna har de varit rätt skapliga för OC (jag behöver dock mer kunskaper om vilka minnen som duger för OC - så där kan jag ha missat något). Nu vill jag dock ha en bredare överblick över detta segment. Lite av nöjet med detta är också att hitta en verklig budgetlösning - den skall ju huvudsakligen vara ett övningsprojekt. Där av min fråga här i forumet.
Jag tar dock till mig ditt förslag för den inte så avlägsen framtid då jag skall köpa nytt. Du föreslår en Dual Core E2160 1.8GHz. Om du jämför den med C2D E4300 som ju har fått lysande recensioner överallt för sin överklockningsduglighet - inte minst här på SweCl - hur skulle du då ranka dem mot varandra?