Permalänk
Medlem

Tips på delar.?

Hejsan.. Kan ni rekommenderar några bra delar (PRocessor/Modekort) som ligger runt ca 1000-2000kr styck.? Vill helst ha delar som hänger med ett bra tag..Iallafall Modekortet så att man kan uppgradera processorn senare sen..? mvh Dimmx

Permalänk
Medlem

nu när am2+ har såna barnsjukdomar så kör jag mest på asus m2r32. kostar ju inte mer än ca 800 spänn och det är ett ruggigt bra pris för ett kort som var litet lyx innan. till prolle rekommenderar jag 4800+ för att den räcker till det mesta samt ar energisnål.

Visa signatur

enlisy Systemd
WS1: X2 4400+ | WS2: X2 4000+ | Laptop: Athlon2 P520 | Server: XP 2400+

Permalänk
Medlem

Men är M2R32 ett bra kort då hade ju tänkt köpa något som hänger med en bra tid framåt.. Tex http://www.komplett.se/k/ki.asp?sku=341381 eller något liknande.? Vilket är bäst INTEl/AMD?
passar AM processorer i AM+ modekort.? mvh fredde

Permalänk
Medlem

intel vet jag ingenting om så det får andra svara på.

och som jag skrev så har am2+ fortfarande barnskukdomar så därför är m2r32 ett säkrare val i dagsläget. finns ju allt man normalt behöver på det för runt 800 spänn. blir du trött på det efter ett tag så är det ju bara att köpa ett nytt. och de gamla x2 prollarna funkar på am2+ brädor också.

jag själv väntar med am2+ bräda och phenom tills buggarna är fixade iaf.

Visa signatur

enlisy Systemd
WS1: X2 4400+ | WS2: X2 4000+ | Laptop: Athlon2 P520 | Server: XP 2400+