XP och Vista boot fel, även med installations DVD!
Postade detta inlägg i övriga OS avdelningen men passar nog bäst hemma här ändå, skrev följande:
Har som sagt testat mig runt bland olika OS. Och köpte en ny SATA disk till bärbara för att inte riskera något på orginal disken där jag kör XP och Vista på. Har funkat väldigt bra än. Satt och pillade med detta på jobbet då jag jobbat natt och de hände inte så mycket. Så innan man slutade satt jag in rätta disken bara (som jag brukar göra) och sedan när man kom hem och skulle surfa lite innan man skulle sova så fryser datorn varje gång just när windows laddnings bar kommer upp (dvs i dos läget typ) någon som vet vad de kan bero på? Har en Acer bärbar och som är känt så går de inte ändra mycket i bios som kan ställa till sådant problem inte.
Tänkte fan disken kan ej vara trasig. Så formaterade om nya disken och tänkte installera vista på nytt för att se om fallet var så. Men samma fel där.. först laddar dem lite filer från DVDn sedan fryser igen. Ett tecken på att de inte är något med diskarna utan boot och bios. Läste någon stans på nätet att de ev kan vara AHCI läge men grejen är att sådant går ej ändra i bios på min bärbara hur kan de i så fall ha ändrats? någon som vet hur man kan ställa tillbaka till SATA?
Om de är svårt att förstå så skyller jag på tiden och jobbet nu
De roliga är att de går boota och installera annat OS (ej Windows) ni vet säkert vilket jag menar, men har ni några tips så tveka inte att posta här eller PMa mig!
Kan lägga till att försöker man starta upp Vistai felsäkertläge så hinner den ladda några filer.. eller hämta rättare sagt. Sedan stannar den och fryser på (\Windows\system32\drivers\crcdisk.sys)
Vad de bero på?
Edit: Det löste sig efter lite tänkade vad jag gjorde på jobbet i torsdags natt med laptopen min:) Minns att jag plockade ur ram-minnena för att se vad de var för typ (samt även kul att se hur de såg ut där inne i datorn) så fick en ide att man kanske bytt plats på dom två minnena. Värt en chansning tänkte jag, viips bootade vista mm upp som de skulle på orginal disken. Visst Vista är kräsen med hårdvara men så kräsen visste jag inte och inte heller om man stoppar en in ny disk som aldrig haft vista och inte ens gå boota upp installern på DVDn tack vare detta.
Ville i alla fall skriva av mig detta ute fall någon annan får liknande problem, var inne på att sätta in disken annars i stationära och göra en checkdisk men de slapp man nu Fortsatt trevlig helg på er!
/Northrider,