Permalänk
Medlem

vilken linux?:)

hej jag undrar vilken linux dist som fungerar bäst, och har bra och förståeliga menyer:) är helt ny på linux så därför frågar jag

jag har provat ubuntu men tycker inte att det funkar riktigt bra.

jag hade tänkt att köra en dual boot på min laptop då jag har fattat det som att linux inte ska ta så mycke dator kraft.

jag är ute efter att kunna kolla på film så länge som möjligt.

tack på förhand:)

ni kanske kan lägga till lite bra program för att det ska flyta på bättre:)

Visa signatur

Följ mig på Facebook också: https://www.facebook.com/ByBl00m
Tidigare/Pågående Projekt:
Project: Silent Shadow
Project: Sasori - A Military mITX Build

Permalänk
Medlem

Kan inte nån bara låsa direkt?

Linux tar mer eller mindre "dator kraft" än windows beroende på hur du vill använda det. Xubuntu. Gentoo. Slackware. Archlinux. Finns många fler men det här har diskuteras hur många gånger som helst på forumet.

Visa signatur

Jag sover bäst under bord

Permalänk
Medlem

Jag tror du blivit felinformerad om du förväntar dig mycket längre batteritid under filmvisning på din bärbara beroende på vilket operativsystem du kör. De flesta strömspar-funktioner bygger på att INTE belasta datorn. Filmvisning är i de flesta fall ganska belastande.

Skillnaden i strömförbrukning som ett operativ tillför gör varken till eller från i jämförelsen med hur optimerad videoavkodningen är. Det som jag kan tänka mig göra skillnad är om operativsystemet kan använda hårdvaruavkodare, det vill säga drivrutiner.

Med det i åtanke, så är linux kärnan. Distributionerna har (vad jag vet) inte några nämnvärda skillnader med den. I ditt fall (utgår från signaturen) är det dock inte linux som kan tillgängliggöra dessa hårvaru-avkodare utan det ligger helt på nVidias bord (proprietär, sluten kod). (Ett intel-grafikkort hade, så att säga, varit mer linux i det här sammanhanget.)

Observera att allt detta är mina gissningar. Varför prövar du helt enkelt inte att ta en linuxdistribution och lär dig konfigurerar det till att starta så snabbt och lätt du kan. Testa sedan att låta den ladda över natten och mät tiden och börja titta på ringen-trilogin. Notera var den kurkar ur, och gör om samma sak igen efter 8 timmars på laddning så vet du.

Resultatet vore intressant.

Visa signatur

- J -