Permalänk
Medlem

Mätare.

Hej Sweclockers

Jag håller på att göra ett helt eget chassi och det ska ha ett rally tema. Det jag har som fråga det är detta :
http://www.youtube.com/watch?v=nggmr7WICuQ

----------------------------------------------------------------------------------------------

Det hade gett ett väldigt snyggt intryck på burken samtidigt det e praktiskt med tanke på att jag ska använda en varvräknare med Shiftlight. Men Jag vet dock inte hur man gör dom är det någon som kan komma med en bra Tutorial och en pris uppskattning?

Har inte allt för stora kunskaper inom området med digitalteknik men jag har gått en grundkurs så jag är inte helt förd bakom ljuset :P.

Ser fram emot erat svar!

// Centron

Permalänk
Medlem

Är också intresserad, det var fräckt som fan..

Visa signatur

Elektriker och musiker =)

Permalänk
Medlem

häfftigggthh

Visa signatur

Intel E4500 2.2GHz @ 2675Mhz | MSI P36 neo | Crucial DDR2 PC5300 2Gig | Ati Radeon HD5670 | Seagate Barracuda 250 Gig + Samsung ?? 1tb

Ja, jag är virrig som fan.

Permalänk
Medlem

Det där kräver en del kunskaper i digitalteknik, det går inte att undkomma. Tyvärr så går det inte att ge en enkel tutorial. Problemet jag ser är dock inte hårdvaran, utan hur man ska få ut signalerna. Första problemet blir att få ut rätt signaler från spelet och sedan måste man kunna skicka ut dem på usb:n.

Grundkursen du gick, innefattade den programmering av mikrokontroller? Annars får du det svårt.

Visa signatur

************************************
* Detta meddelande har granskats av FRA *
************************************

Permalänk
Medlem

Precis, hårdvaran är inte raketforskning, men spontant känns det som att största problemet ligger i hela länken mellan själva spelet och hårdvaran. Om det inte finns någon smidig plug-in redan färdig.

Någon grundkurs i digitalteknik räcker nog inte till, då de inte brukar innefatta mikrokontrollers (lite i teorin, kanske).

Permalänk

Jag tror jag kan hitta nått som hjälper i mjukvaru väg i alla fall... Programet kallas RSIM. Du hittar mer fakta om programmet och en hel del hårvaru kort mm på http://www.betainnovations.com/ (RSIM finns under software)

Permalänk

Intressant! Undra vad man kan använda för att tillverka egna mätare, de som man kan köpa på sidan var lite väl dyra. $62, även för de små mätarna så som bensinmätaren. Själva kontrollerkortet kostade ju bara $79 vilket är ganska överkomligt.

Visa signatur

i7 930 @ 3.8 | P6X58D-E | 6GB Corsair XMS3 | 2x R9280X | Intel SSD|
Dell UltraSharp 2707WFP | Logitech Z5500 | Logitech Illuminated | MIONIX Saiph 1800 |

Permalänk

Pwnas. har du nån koll på vad som skulle behövas för att bygga mätarna?