Ny högtalare till datorn mm. hjääälp snälla :)

Permalänk
Medlem

Ny högtalare till datorn mm. hjääälp snälla :)

Tjenare !

Jag hade tänkt mig köpa några högtalare till datorn nu, sitter med Headset nu.. börjar bli lite less.

Så om jag köper :
http://www.fynda.se/index.php3?prodid=1393

och den här förstärkaren :
http://www.fynda.se/index.php3?prodid=2148^

Vad ska jag har för kablar om jag ska använda dom till datorn. Kan absolut ingenting. Ljudkortet är är inbygt i moderkortet ( DS3 )

Skulle vara snällt om någon kunde hjälpa

Tack på Förhand

Permalänk
Medlem

vad har du för budget?

Visa signatur

E2160 @ 3,2 , scyte infinity, p35 ds3, 4gb corsair 800mhz, Sapphire 5850 1gb. Intel x-25 V 40gb, 1x western digital black. /laptop amd x2 2.2ghz 3gb 5730.

Permalänk
Medlem

2000kr typ,

Permalänk
Medlem

om du kör på dom sakerna så behöver du
1 st 3,5mm Hane till 3,5 mm hane
och högtalar sladdar

Permalänk
Medlem

Alltså, jag betvivlar att den lilla sketna förstärkaren kan driva dom högtalarna.

Visa signatur

[Arrogance]-[5800X+6900XT]-[Win10]

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av sYph
Alltså, jag betvivlar att den lilla sketna förstärkaren kan driva dom högtalarna.

måsste hålla med sYph skulle bli riktigt förvånad om du får någon fart i dom högtalarnarna med den där förstärkan. liksom den levererar 10w@8ohm med 88% verkningsgrad.

Visa signatur

Asus P5B DLX - E6400@3.6Ghz - Noctua NH-U12F - Dominator pc6400 - Albatron 8800gt(@720/1782/1065)13408p 3Dmark06|| H/K 3480 - Dali Concept 8 - Dali Concept 12

Permalänk
Medlem

Beror ju på hur högt man tänkt spela...
1W i de högtalarna ger 91dB på 1m avstånd.

Jag driver själv ett par andra högtalare med samma känslighet med en Super-T-Amp och i mitt vardagsrum (ca 3.5x5m) går det att få ljudnivåer så att iaf jag börjar dra öronen åt mig. Med volymen "kl 12" får man höja rösten ordentligt, eller rent av skrika, beroende på musik, för att kunna prata med andra...

Ska man spela så att tapeterna trillar av väggarna så räcker den såklart inte, men den räcker längre än man tror, om man bara har ett par högtalare som är någorlunda lättdrivna. Och ju större högtalare, desto mer lättdrivna är de, i de allra flesta fall. (Sedan kan stora baselement kräva sin förstärkare för att inte tappa kontrollen, förstås, men 6.5"-element brukar inte vara så krävande, normalt sett.)

Jag kan väl nämna att med de högtalare jag har så spelar Super-T-Amp:en skiten ur min H/K 670, om man ser till allt annat än ren ljudnivå. Den tar tom bättre kontroll i basregistret.

Vill man ha lite extra kraftresurser, just för att kunna spela för grannarna, så är det väl vettigast att leta begagnat, med den budgeten.

Permalänk
Medlem

Den där stärkaren har fått riktigt bra kritik. Man tar hänsyn till att den är liten och ska inte sprängas rutor med.
EDIT: Eller nej för h-vete, kollar spec nu på dom där "minigolvarna", dom fungerar nog helt ok ihop med stärkaren.

Permalänk
Medlem

Mycket tacksam för alla svar, men klarar moderkortet sig tror ni eller måste jag köpa ett nytt , plzz svara

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av WeaZar
Mycket tacksam för alla svar, men klarar moderkortet sig tror ni eller måste jag köpa ett nytt , plzz svara

Självklart. Men har du integrerat ljudkort i stil med Realtek eller soundmax som är det sämsta skiten som finns kommer du nog behöva ett riktigt ljudkort också.