Jag formaterade datorn för några veckor sedan, har märkt att ljudet inte fungerar som det ska.
När jag har många ljudprocesser igång samtidigt t.ex winamp/flashspelare så laggar ljudet som att ljudkortet inte orkar att hantera allt på samma gång.
Sedan Ventrilo kan jag inte använda alls, när folk pratar så laggar ljudet så man hör bara ex: "Hej j. heter nders ad heter u?"
Är grymt störande problem och har inte kunnat löst de ännu,
jag trodde såklart att de måste vara drivrutinerna men jag har rensat dem och installerat färska från Abits sida (har Abit KN8 Ultra Socket 939) och den använder sig av Realtek AC'97 Audio", grymt trött på de namnet.
Har installerat om drivisarna men de vill inte funka, samma problem än, så frågan är om det är nått annat som skapar en konflikt med ljudkortet.
Kommer tyvärr inte på någon lösning på problemet, men integrerade ljudkort kan lägga sig i en del av moderkortets processer av någon anledning.
Prova ett PCI-ljudkort så lär det försvinna. De är inte dyra. (oftast bättre dessutom)