Permalänk
Medlem

Trasig dator, hjälp =S

Tjenare, nu ligger det till såhära att min kompis köpte 2gb ram-minne, så han tryckte dit dom nya, "kuggarna" klickade till som det ska. Men det blir ingen bild på skärmen . När han sa det över msn tänkte jag skit snack han har väll inte tryckt åt ramminnen tillräkligt, han hade försökt i timmar. Och sedan dagen efter kom jag dit och kollade, vi tryckte åt dom så hårt vi kunde dom satt fint tyckte jag. men..men... det funkade inte, vi blev lite smått irriterade och testade ett annat grafikkort som han hade köpt till också.. Men funkade inte heller. Moderkortet är inte direkt nytt, men vi testade att sätta tillbaka dom gamla ramminnen(innan vi bytte grafikkort) men det funkade inte. Jag fick slut på ideer och var irriterad på vägen hem sitter fortfarande och grubblar över det. Justja vi testade att ändra håll på nya och gamla ramminnena. Så vad är felet? blir galen, är så envis satt där borta i timmar fastän han hade gett upp. Kan det vara moderkortet som blitt galen?

Skit tacksam för svar med hjälp i!

"nya" grafikkortet vi tryckte in var inte särsilt nytt det heller, datorn är cirka 4-6 år gammal. Men CS/WOW funkar på den.

Ops, kanske fel avdelning? skulle en mod kunna flytta denna till teknisk support? (sorry är lite trött)

Permalänk
Medlem

Alltså jag tror din kompis köpte ddr2 minnen när moderkortet bara stödjer ddr minnen. Sedan så foserade han minnes platserna så dem antagligen gick sönder med ddr2 minnena.

Mvh Emil

Permalänk
Medlem

Så båda minnen gick sönder?

Permalänk
Medlem

"vi tryckte åt dom så hårt vi kunde dom satt fint tyckte jag."

Låter onekligen som att minnesplatserna kan ha rykt.

Permalänk
Medlem

Hm okej synd.. tack för svar iallfall. Om någon vet något annat vi kan pröva så vore det toppen

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av cupiid
Hm okej synd.. tack för svar iallfall. Om någon vet något annat vi kan pröva så vore det toppen

Köpa nytt moderkort?