Köra program från usb-minne (password manager)

Permalänk

Köra program från usb-minne (password manager)

Jag har tröttnat på att ha osäkra lösenord så jag funderar på att börja använda mig av en password manager.
Men det är ju inte alltid man är hemma och det kan ju finnas behov av att kolla sim mail och logga in på olika sidor annat än hemifrån så man vill ju gärna ha en password manager som man kan ha med sig.

den jag har kollat på är KeePass (http://keepass.info/) då jag primärt kör windows hemma.
Men att bara kunna kolla mailen från windowsdatorer när man är på resande fot är inte acceptabelt. Trivsamt nog finns det KeePassX (http://www.keepassx.org/) för ivarjefall Linux och OS X som är kompatibelt med KeePass databasfil.

Men kan man köra program från en usb-sticka i linux? och om så är fallet är det dist.-agnostiskt?
Helst skulle jag ju vilja kunna använda det med *bsd också om möjligt.

Någon som har svar på mina frågor eller tipps om andra liknande program som skulle uppfylla mina önskemål?

Visa signatur

något fyndigt, alt. en skrytbeskrivning på min dator

Permalänk
Medlem

Det går utmärkt att köra program från en USB-sticka. Se bara till att du vid monteringen använder en sådan umask att filerna blir körbar om du har ett filsystem som inte har stöd för *nix-rättigheter (t.ex. VFAT).

Visa signatur

Fagerja