Permalänk

CnQ för kall cpu :P

tjena, jag vill att min dator ska vara tyst, jag kör med standard AMD kylare på en 4600+. jag satte på CnQ i bios och sa (fortfarande i bios) att coun skulle hålla sig runt 45 grader med en variation på 5 grader. sedan startade jag om datorn och kollade temperaturen, den ligger på 32 grader och cpu fläkten snurrar i 2109 rpm. hur fan får jag den att snurra saktare när det inte behövs? kanske ska tilllägga att jag även har en 120mm fläkt som blåser mot cpu:n som inte låter lika mycket som cpu fläkten så skulle hellre köra den i max än cpu:n men det spelar ingen roll om jag kör den på 7volt eller 12 volt, varvtalet ändras inte! nån som vet vad som kan göras?

Permalänk
Hedersmedlem

Jag har för mig att den inte snurrar långsammare än runt 2000rpm, vad har du för krejor, så man slipper sitta här med förbundna ögon och gissa?

Visa signatur

Stalin var så gammal att de fick Len´in. ;)

Permalänk

krejor har jag vad jag skrev, amd 4600+, amd orginalkylare och ett MSI K9VGM moderkort, o 120mm är en nexus... kan inte tänka mig att du behöver veta mer?

Permalänk
Avstängd

Vad fan e krejor för nåt??

Visa signatur

AMD Phenom II 955BE x4 @3.61GHz|SamSung 2 x 500GB 7200 RPM|Asus M4A79T Deluxe|4GB OCZ Black Edition 12800@1600MHz|Sapphire HD5870 1GB RAM|OS varierar, men mest Win XP x64

Permalänk
Hedersmedlem

MSI PC Alert 4

Visa signatur

Stalin var så gammal att de fick Len´in. ;)

Permalänk

krejor gissade jag på att det var grejor och, jalle64, jag testar att tanka det där, hoppas det funkar på vista...

Permalänk
Medlem

testa Speedfan http://www.almico.com/speedfan.php

kan nog justera fläkten!

Permalänk
Avstängd

krejjor är ungefär samma som grejjor fast med "finnskt uttal"