Permalänk

Cathode Fläktar... Hittar Ej

Hej.. Jag letar efter ett ställe i sverige på nätet där man kan köpa dessa:
http://secure.llamma.com/catalog/images/120%20MM%20White%20CC...

"CCFL Rings Fan"
Cold Cathode lysen, fast ringar istället. Ja skall ha 80mm vit.

Vet någonen butik i sverige som säljer dessa?
Jag har letat länge...

Har tänkt mig att ha dem under "jewel" på en xbox liksom här:
http://www.llamma.com/xbox/Mods/images/lighting/xcmlighttest%...

Permalänk

Jag vet att Gtek har haft dessa iaf. kanske ligger under deras utförsäljning eller sunbeam rea.. ta en titt vet ja

mvh Martin

Visa signatur

I am Extrazz.

Permalänk

Jo det kanske finns där... Såg just att det var 2 katoder i 1, blått... va skall man ha den lilla katoden till hmm..
http://www.gtek.se/img_prod/SBCCFG80BL1.gif

EDiT: Hittade nu när ja sljte på sunbeam återförsäljare denna
http://www.dataparadiset.com/prodinfo.aspx?pid=16206
Just vad ja skulle ha

Permalänk
Medlem

Om du ska modda ditt xbox använd lysdioder istället.

För cathode blir väldigt varma och "omvandlaren" har en förmåga att störa xboxet när man spelar, grafikproblem osv..

Permalänk

xilli: Den "omvandlaren" som du kallar den kallas inverter;) ville bara klargöra att det är bättre att folk lär sig det rediga namnet ^^

Det som kan störa är spolen som sitter i själva inverten som omvandlar 12v till runt 1000v (ibland högre) och det uppstår massa fält som kan störa elektronik som är dåligt avskärmad och dåligt byggd. Alla större spolar osv ska hållas långt ifrån skärmar, mobiltelefoner, betalkort osv . Det kan skada detta och orska söndig elektronik.
Ni vet sånna där Dörrhållare i skolan mm? det sitetr en spole i dessa sätter man tex mobiltelefonen emot dessa så är det väldigt stor risk att man inte har en mobil mer. Fast dessa brukar vara redigt bra starka inget man hittar i en dator, dvd, vhs eller liknande men en liten tanke iaf;)

Fast det är inte vanligt men bättre att vara på den säkra sidan.

Om Jag hade varit du så hade jag köpt 5-10st lysdidoer i den färg du vill ha med en spridningsvinkel över 50* och använt istället för dessa CCFLrör.
De blir lite varma som sagt men inget o oroa sig över egentligen.

Mvh Martin

Visa signatur

I am Extrazz.