Problem (bild+ljud) DVI -> HDMI
Tjo.
Satt under gårdagen och försökte få igång tv-out via en DVI->HDMI-kabel men det vill sig inte alls, vare sig det gäller bild eller ljud.
TV: Sony Bravia (KDL-32P3020)
Grafikkort: Asus GeForce 8800GTX (2x DVI)
Drivrutiner: 169.25 WHQL
Operativsystem: Windows Vista x64
HDMI-kabel: http://www.netonnet.se/index.asp?iid=91427
Ljud-kabel: http://www.netonnet.se/index.asp?iid=83002
Så, kopplar DVI->HDMI från grafikkortets andra DVI (första går till datorskärmen) in till HDMI 2 (PS3 i HDMI 1) på TV:n. Kopplar sedan ljud-kabeln från ljudkortet till de två insticken (röd->röd och svart-> vit) som är bundna till HDMI 2 på tv:n.
Testar Single view, Clone och DuelView i nVidias kontrollpanel men inget vill fungera, skärmen är enbart svart (HDMI2 är vald på tv:n) och blinkar snabbt emellanåt. Testar olika upplösningar med samma resultat, testar att skicka 1080i och 720p via kabeln men med samma resultat. Det lustiga är att inte ens ljudet fungerar, har jag fel ljud-kabel här?
Jag byter burk och testar med Windows XP och till en början med samma resultat, dock får jag en bra bild vid 480p och en bild med konstiga färger vid 720p.
Har inte kunskapen för att reda ut om felet ligger hos tv:n, kabeln eller grafikkortet (drivrutiner) så all hjälp välkomnas.
Har tidigare kört med S-Video vilket fungerat utan problem, bild som ljud, dock är det inte vidare smidigt att köra S-Video på en LCD-TV.
Tacksom för svar.