Prestandahetsen ett stort misstag enligt Unreals skapare

Permalänk
Medlem

Mafia och Vice City på den gamla 2001-Compaqen, aah.

Permalänk
Avstängd

Jävligt förvillande att ha med ett AMD-system.. ex. 780G är billig med ett par superbilliga grafikkort får man en bra prestanda.

Förövrigt har inte UT3 så höga krav.

Visa signatur

Knowledge is not achieved until shared.

Permalänk
Medlem

Får under 2000:- får man en Xbox 360 och kan spela avancerade spel med grafik som duger åt de allra flesta. De flesta människor sitter i en sådan sits att en uppgradering på 2000:- av datorn inte är i närheten för att få samma spelfunktion på daotrn. Dessutom är det krångligare att byta grafikkort än att köpa en ny konsol för svensson...

PC-industrin borde satsa på billigare, strömsnålare, effektivare komponenter snarare än bara bättre. Jag tror denna generations grafikkort är ett trendskifte. 3800-serien är t.ex. inte så mycket bättre än innnan, men kostar hälften, drar mindre ström osv.

Speltillverkarna bör sedan satsa på att optimera sina spel efter lägre midrange grafikkort. T.ex. 9600GT. Att det går att få mer lull-lull på spelen bör vara sekundärt. De är viktigare att spelet går att få att fungera i 30 fps på en enkel dator än att det är spektakulärt på en SLI-lösning med quadprocessor

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja
För det andra så får du en bra spel dator idag för 6000kr så jag förstår inte vad han gnäller om riktigt. Den datorn för 6000kr kommer kunna köra Unreal 3 utan några som helst problem oavsett inställningar under 1680*1050 vilket jag i detta fallet får kalla en hög upplösning.

Skulle alla byta datorer idag och lägga _hälften_ så mycket pengar som folk för 4-7 år sedan la på en dator skulle de få en mycket bra spel dator idag..

De går lite för hårt på PC maskinerna just nu och skriver att det är dyrt att spela och jag kan faktiskt inte alls hålla med. De kostar dig 7500kr och du har ett bra grafikkort och en quad core samt 2gb minne and so on. Vad kostar PS3 idag? Närmare 6 om du skall ha den bättre maskinen right? Men och andra sidan, vad kan du göra med datorn? Väldigt mycket.

Jag håller fullständigt med dig (för en gångs skull? ).

Notera även att det är ett fåtal av spelen som existerar idag som kräver Extrem prestanda. Jag kommer ihåg för några år sedan när jag köpet mig ett Geforce 4 Ti 4200 och ändå inte kunde spela i maxupplösning.

Idag är inte grafikkortet samma typ av flaskhals längre som det var förr. Du kan köpa ett mainstreamgrafikkort och ändå spela i höga upplösningar. Du får kanske bara offra lite kantutjämning, men det funkar kalas utan det?

Grafikkorten har blivit mer kraftiga än vad spelen kräver, så anser jag att det ser ut i dagsläget (med några få undantag självklart!).

Sen fattar jag inte heller vad f** han menar med att datorn inte skulle vara en bra spelplatform. PS3, Xbox, vad är det då? Jo det är datorer med begränsad funktionalitet.

Vad jag däremot håller med honom om är lite av vad jag antar han vill säga: Det satsas mer pengar på grafik än på känsla i spel, vilket känns helt åt skogen. Jag sitter fortfarande och spelar Starcraft, men framförallt Quake1 (dock har det kommit klienter med 24-bitars texturer om man vill), men majoriteten spelar spelet "horribelt fult" om någon utomstående skulle få tycka till. Men vi spelar inte spelet för dess grafik, utan för dess känsla och gameplay. DET är prioritet 1 i ett spel.

fog

Visa signatur

Citera mig för svar.
Arch Linux

Permalänk
Medlem

Jag håller med delvis men inte fullt ut. Man måste inte slänga ut ofantliga priser för att spela spel, bara man köper rätt grejjer. Jag köpte ny dator i december 2006 och har kunnat spela alla spel hitills på min burk. Självklart inte allting på maxinställningar i crysis osv men vafan det "funkar" bra som det är, och högst spelbart, inga fpsdrops på medium medium. Burken kostade drygt 7000kr. Jag kommer kunna spela spel ett långt tag framöver, om bara spelen stödjer dx9. Dom snackar om priserna på PC's, jag tycker priserna på konsoller har gått upp ännu mer, och spelen ska vi inte ens snacka om! Man blir ju ruinerad på spelen. Visst, grafikkorten har gått upp men vad kostar minnen idag? Moderkorten? Ingenting.

Å andra sidan har vi spel som Sims och WoW. De här spelen är de två populäraste i världen, varför? För att ALLA kan spela dom. En utav anledningarna till blizzards absoluta världsklass är att alla deras titlar har funkat till äldre system. Perfekta exempel på att det är speltillverkarna som kan sätta sina egna standards, och behöver inte följa hårdvarumarknaden. Gör spel som är mindre fokuserat på verklighetstrogen grafik så ska ni få se på PC'ns Return.

Visa signatur

Intel i7 950 -|- Asus P6T Deluxe V2 -|- Corsair 6GB 1333MHz -|- Gigabyte GeForce GTX 460 1GB -|- Corsair HX 650W -|- FD R3 -|- 1TB Samsung F3 -|- CM Hyper 212+ -|- Win7

Permalänk
Medlem

Det hade passat bättre med en bild från Crysis än med en från UT3. UT3, om än ett avancerat spel, har en i jämförselse väldigt optimerad motorm och jag lirar det fint med ett 7800GTX 256Mb.

Crysis å andra sidan... är den typ av spel som dödar PC-spelen. Går inte att maxxa med CrossfireX eller Three-Way SLI för över 10k? Får mitt nyinköpta 8800GT att svettas på inställningar lååångt ifrån max? C'mon! Klart att sådant gör medelsvensson deprimerad. Nej, usch.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Caineth
Det hade passat bättre med en bild från Crysis än med en från UT3. UT3, om än ett avancerat spel, har en i jämförselse väldigt optimerad motorm och jag lirar det fint med ett 7800GTX 256Mb.

Crysis å andra sidan... är den typ av spel som dödar PC-spelen. Går inte att maxxa med CrossfireX eller Three-Way SLI för över 10k? Får mitt nyinköpta 8800GT att svettas på inställningar lååångt ifrån max? C'mon! Klart att sådant gör medelsvensson deprimerad. Nej, usch.

Varför ha en bild på ett annat spel? Det är inte precis så att mannen Mr.Sweeney har skapat Crysis. Han har skapat UT3 och övriga spel i Unreal serien.

__________________________-

För övrigt. Jag lirar själv Tim Sweeneys UT3 och UT2k4 dagligen och leder den största och mest aktiva Swe clanen inom UT spelen. Därför köpte jag mig min nya rigg för 1-2 veckor sedan för att kunna hänga med i tiden och fortsätta lira nya spel. Den gick på ca 8500-8700:- får mellan 120-150 fps om jag inte satt fast fps:en. På vissa ställen kan det gå upp till 200 fps om jag stirrar in i en vägg. Då lirar jag med 1280x1024 och med högsta inställningar (vilket jag dock avråder..det må vara vackert men det höjer inte dina "skills").

Visst jag är nöjd med allt men det kunde varit billigare. Om jag inte behövt nytt chassi o allt det där hade det givetvis varit betydligt billigare. Men ändå.. han har en poäng. Vem vill pröjsa 4-6k för SLI, Crossfire etc? Men integrerad grafik är väl helt klart uteslutet. Men billigare grafikkort och processorer vore jättebra. Håller med om att man är på fel väg som utnyttjar SLI tex.

Edit:
Min bror sitter och lirar också. P4 på 2,8ghz geforce 8600 och 2 gb RAM. Han får fps dropp som tusan och till mestadels så ligger den mellan 30-50. 800x600 grafik och rätt låga inställningar..UT3 kräver mer än vad man tror.

Permalänk
Medlem

Håller inte med alls. Det är de stora tillverkarna av datorer som alltid plockar in långsamma grafikkort. Köper man en dator på siba för 10k får man endast ett budget mainstream grafikkort som 8600GT och AMD 6000+ etc. Bygger man själv kan man både få en billigare och mycket kraftfullare dator med E6750 och HD3870 för 6500 kr t.ex. Om folk ska börja kunna spela på sina datorer måste tillverkare sätta in kraftfullare grafikkort. HD3870 och 8800GT är idag väldigt prisvärda och kostar bara 1500-2000 kr. Det betyder att de borde finnas i alla datorer runt 10k.

Permalänk
Medlem

Rapporterade inte Swec själva att datorspel står för ca 45% av alla sålda spel, och detta för inte allt för länge sedan? 14 eller 45%, vilket är det?

Visa signatur

- In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move
- The Guide is definitive. Reality is frequently inaccurate.
Douglas Adams

Permalänk

Man bör inte jämföra Xbox 360 eller PS3 med en PC.
Anledningen till det kommer hela tiden nya saker till PC, som nya grafikkort.
Men på Xbox 360 eller PS3 så angivna ramar att gå efter när man tillverkar spel. Det har man inte på samma sätt när man gör spel till PC. Utan där kan man göra nästan hur man vill.

Permalänk
Medlem

Varför tillverkar man då ett spel för högpresterande datorer och klagar på att lågpresterande inte klarar av dom?

Visa signatur

DFI LANParty NF3 Ultra-D | Opteron 146 CABYE 0540FPMW @ 2.95GHz | 2048DDR | HiS x1950pro 512 @590/770 | Soundblaster Audigy 2 | Tagan Easyconnect 480W | Antec P180B | WD 320GB SATA | Maxtor 250GB IDE |

Permalänk
Medlem

frågan är juh om den större delen av "världens" befolkning kan och vill motivera ett datorköp för 10k, är nog inte en stor del som vill ha det bara "sådär",,, sen tar juh alla datorbutiker (där nog flertalet handlar) ut sådana förbannade överpriser, inte speciellt liknande sweclockers användare som beställer ett minne från shg och ett moderkort från komplett osv osv osv

Permalänk
Medlem

Jag tycker artikeln var lite överdriven. Jag menar, dom största spelen i världen, oavsett konsol/pc, spelas ju på PC, t.ex WoW, CS och The Sims 2.

Dessutom tycker jag inte en riktigt grym dator är så dyr. För 8k får du ju en grym dator med 8800GT och Quadprocessor som kan köra alla spel på höga grafikinställningar, och mycket bättre prestanda än Ps3/Xbox 360. Plus att du får en dator helt enkelt, som du kan göra mycket mer med.

Permalänk
Hjälpsam

Något som jag tror har varit negativt för PC-spelen är onlinespelen.
Nu kan många sitta och spela samma spel i åratal, förut var det ofta ett nytt i månaden.
Piratkopieringen av spel är också trist, märkligt är att många skyller på att ett spel för 400kr, är alldeles för dyrt, när dom sitter på en dator för 10000kr.
Sett enligt kronor per timme, är dataspel ett av dom billigaste nöjen man kan köpa i dag.
Jag tror att det piratkopieras så mycket PC-spel i dag, att ekonomin för många utvecklare hotas.

Visa signatur

AMD Ryzen 7 1700 | Saphire RX 5700 Pulse XT (Silent Mode) | 64 GB Kingston ECC | https://valid.x86.fr/z2ljhr | Stockkylaren | Bitfenix Whisper M 750W.
AMD Ryzen 9 5900X | AMD RX 5700 | 64 GB Micron ECC | https://valid.x86.fr/5krwxf
HTPC | https://valid.x86.fr/uuzli0 |

Permalänk
Medlem

Den där bilden med 4 grafikkort får mig att gråta.

Tycke inte jämförelsen mellan dator och ps3 är helt relevant. Per Svensson tänker nog inte likadant i dom 2 fallen.

Han har en 5 år gammal dator som kostade 11K (med skärm å skrivare och sånt tjafs) som han betalade klart för 2 år sedan. Varför skulle han behöva en ny bara för ett spel?

Ett PS3 har han inte, dessutom frå han ju blu-ray på köpet. Med tv-spel så sätter man bara i spelet och kör, också en grej som talar för det.

Hade jag varit Per Svensson hade jag tagit PS3 5 gånger om. (Per vet ju också att en dator är gammal redan när man köpt den))

Edit: en till sak som talar för ps3, du får det du köper! Per vet inget om en dator och har ingen aning om hårdvaran i datorn betyder.
__________________________________________________

Ni som skriver priser på en bra dator kan väl också länka till datorn så vi alla får se vad ni menar för dator, inget ihop bygge. Och helst en butik som finns fysikt. Är det en bärbar är det en plus i kanten för alla vill ha bärbara nu förtiden.
Förstå mig inte fel nu, jag tror på era priser men vi kan väl ta exempel också.

Tv-spel är lite roligt på det sättet att många har det. Det är inte alla som lägget 6 papp på en stereo eller 10papp på en till dator. Osv.

Visa signatur

minhembio.com/darkages

Permalänk
Medlem

Tycker det stämmer bra. Skillnaden på bra och dålig dator är mycket större idag än för några år sedan. Sedan är det som sägs också för dyrt för att kunna njuta av bästa grafiken i många spel, men inte i alla.

Visa signatur

Skrivet med hjälp av Better SweClockers
PC: Ryzen 9 5900X | RTX 3080 12GB | G.Skill Trident Z Neo 64GB 3600MHz CL16 | Kingston Renegade 2TB NVMe SSD, PNY XLR8 2x2TB NVMe SSD, Seagate FireCuda 120 4TB SATA (total 10TB SSD) | Synology DS920+ w/20GB RAM SHR 48TB
Skärmar: Acer Predator XB323UGX 32" 270Hz 1440p, Asus PG349Q 34" 120Hz 1440p UW, Asus PG279Q 27"
Foto
: Canon 80D & 60D + Canon 17-55/2.8 IS, Canon 10-22, Canon 70-200/2.8L IS II, Canon 100/2.8L IS Macro

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Ratatosk
Något som jag tror har varit negativt för PC-spelen är onlinespelen.
Nu kan många sitta och spela samma spel i åratal, förut var det ofta ett nytt i månaden.
Piratkopieringen av spel är också trist, märkligt är att många skyller på att ett spel för 400kr, är alldeles för dyrt, när dom sitter på en dator för 10000kr.
Sett enligt kronor per timme, är dataspel ett av dom billigaste nöjen man kan köpa i dag.
Jag tror att det piratkopieras så mycket PC-spel i dag, att ekonomin för många utvecklare hotas.

Word!
Datorspel är i längden ett billigare nöje än säker sex. Kondom 5 kr, tid den används ca 20 minuter. 25 öre per minut (Variationer på allt från 4 sekunder till 4 timmar finns säkert, men 20 minuter med kondom på tar jag som ett genomsnitt)
Datorspel som Star Craft kostnad nytt ca 400kr (för många år sedan) tid det används säg att man spelar ca 1 timme 200 gånger. vilket blir ca 3 öre per minut.
Väntar man sen 1 månad eller två efter släpp så är det betydligt billigare.
Jag köpte CoD 4 för 150 kr i en kampanj 1 månad efter släpp.
Crysis begagnat för 100 spänn osv.

Visa signatur

i76700k@4,4 32 gb R295X2

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Langos
Rapporterade inte Swec själva att datorspel står för ca 45% av alla sålda spel, och detta för inte allt för länge sedan? 14 eller 45%, vilket är det?

45% är siffran i Sverige. 14% är nog siffran i USA eller möjligtvis internationellt.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av albertalbertsson
Du har rätt men men varför jämföra vänstern och högern förstår jag inte riktigt.
Tror lika många Sossar har speldator som Moderater nämligen

Moderaterna är inte ett högerpolitiskt parti, de är socialister, precis som resten av regeringen.

OnT: Otroligt idiotiskt att man ska vara tvungen att uppgradera datorn varje år för att kunna spela nya spel med bra grafik.
Blir nog att köpa en PS3...

Permalänk
Medlem

Storfisk: Jättebra jämförelse. Då har man nått kulmen av nördighet när man jämför dataspelande och sex.

Nej, du var inte ironisk.

LiaR: Själv blir det X-Box 360, kostar 1790 på elgiganten nu, säkert 1500 till sommaren.

Permalänk
Medlem

Kan inte hålla med om att det är så himla dyrt. Köpte en komplett dator för 7000 för 2 år sedan. Sen dess har jag gjort två uppgraderingar på totalt 3000. Men det beror ju på att jag har en 22"skärm som jag vill köra höga upplösningar på. Sitter man på en 17-19" så klarar man sig på ett lite äldre graffe. och behöver inte ha en top notch dator.

Visa signatur

HD5770 1GB| Phenom 2 x2 555 3.2ghz BE@ x3 3.6Ghz| 2x2048ddr3 corsair xms3 1600mhz | Corsair HX520w | HP w2207| Antec 180b

Permalänk

Jepp det var bättre förr då en dator kostade ca 25 000 kr (i dagens pengavärde) för den slöaste 486:an med diskett. Men cdspelaren kom ju för 5000 spänn och många spel krävde en sådan.

Skulle du ha ljud till kostade ett ljudkort 5000 kr. Vissa spel krävde 4 mb extra minne för mer lull lull, många tusentals kr.

Men han menade kanske C64 och Amiga perioden. Dessa kostade iofs en bra bit över 10 000kr ( Amiga nästan 20 000) då de krävde svindyr skärm eller tv. C64 rpg´s krävde dessutom dyr diskdrive.

Ingen av ovan var jättevanliga. De gick inte att använda till särskillt mycket annat än spel och ordbehandling, för en svenson åtminstone.

Vilka datorer menar han egentligen?

Grafikkortsprestandan idag gör att även en mindre utvecklare kan skapa bra grafik på pc på en 1/10 av tiden konsollerna kräver med sin optimering.

Går vi tillbaka till mjukvarurendering så blir det ett rent helvette för utvecklarna, eller tror han seriöst att budget processorer ska inkludera dessa funktioner bra i framtiden? Verkar som om han väntar på ett jesu underverk.

Orsaken till hans gnäll skulle jag tro är att konsoller anänder medium texturer på allt. Pc kanske behöver low på budgetkort + lite annan optimering. Men Tim vill slippa all form av arbete med detta. De skiter ju redan i high texturer på pc spel som även släpps på konsoll. Både Call of Duty 4 samt Bioshock använder pisslåga texturer som max. Call of Duty 4 har även 8kantiga hjul på bilar och lastbilar. Inget har gjorts för att göra spelen snyggare på pc. Detta är något vi bara kommer att se mer av.

En riktigt bra speldator får du idag för under 5000 kr. Samma som en C64 utan något extra kostade när den såldes. Lägger man till skärm så kostar den hälften av en c64 eller 1/4 av en Amiga.

Tim är helt enkelt dum i hela huvudet.

Ps köpte en dator utan skärm nyss. Jag spelar nyaste spelen på den, betalade mindre än 2000 kr totalt. Celeron överklockad till 3.2 Ghz. Vi snackar galna tider.

Visa signatur

dualsata2| A64 3500+ 2,7 ghz | Cruical ballistix 2 gig DDR 4000 | jag hatar Nvidia 8800GTS 100% buggar (nu 5% och gudomligt 660/1044)|Windows XP Pro | Proff deluxe - kungen av vattenkylning| 480 W Hiper typeR nätagg

Permalänk
Medlem

Problemet med datorer är att gemene man inte sitter på tillräckligt med information för att själv kunna bygga ihop en bra och billig dator. Jag var nyligen runt och kikade på Siba/Onoff osv, man blir lätt deprimerad när man ser deras stationära datorer.

Typ 10 000kr, snabb processor, mycket minne, och sen integrerad grafik... helt vansinnigt... vem behöver C2D 3ghz, 4GB minne, 500GB HD och en låda med glasväggar och sen integrerad grafik?

Ok, om du skall rendera, syssla med film, visst. Men hur många gör det? Och köper sin dator på Siba?

På ca 3 minuter sätter jag istället ihopa denna på Komplett:

C2D 2.2ghz
2GB RAM
250GB HD
ATI 3870 512MB
Moderkort
Låda med nätagg

För totalt 4500kr inkl moms. Det är ingen toppdator, men med den kan du spela alla spel som finns ute idag, och alla spel som kommer att komma den närmaste tiden. Inte i 1920x1080 med allting på högsta i Crysis... men ändå helt acceptabelt.

Datorn går även att uppgradera lite då och då och därmed hänga med lite längre.

Om Siba/Onoff hade sålt sådana datorer istället, även om de lagt på 1000kr i ren marginal på det priset, så hade spelmarknaden för PC sett mycket bättre ut.

/hulle.

Visa signatur

A600, 2 MB Chipram, 85 MB HD, Extra diskettstation, Joysticks: Tac-2, The Bug och Wico Red Ball.
Zotamedu:"Kompressorkylning är nog det mest miljöfarliga du kan göra med en dator om du inte tänker börja elda brunkol i den."

Permalänk

Jepp, men 3000 kr datorerna de säljer har ganska bra prestanda. Lägg bara till ett grafikkort för 400 spänn så är du low end redo.

Det som verkligen skulle behövas är ett prestanda värde klistrat utanpå. 3dmark skulle kunna andvändas med 14p, 1000p, 3000p, 6000p, 25000p klistermärken.

Visa signatur

dualsata2| A64 3500+ 2,7 ghz | Cruical ballistix 2 gig DDR 4000 | jag hatar Nvidia 8800GTS 100% buggar (nu 5% och gudomligt 660/1044)|Windows XP Pro | Proff deluxe - kungen av vattenkylning| 480 W Hiper typeR nätagg

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja
Vad kostar PS3 idag? Närmare 6 om du skall ha den bättre maskinen right?

Citat:

Ursprungligen inskrivet av kabex
4-5000 kostar den, beroende på vart man handlar. Och sen kan man ju installera linux på den.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av SiBBoR
Tänkte precis svara på hans inlägg, men du hade gjort det åt mig. 3800 kr har jag sett en ny PS3 för, för 4500 kr kan du hos "de stora leverantörerna" få en PS3 med två spel och kontroller.
En PS3 presterar bättre och ger mer nöje (Blu-ray, DVD, PS1.. skitsamma) än vad en dator för 6000 kr skulle göra.

Med bättre maskinen tror jag albin menade PS3:an med 60GB hårddisk, stöd för PS2 spel och minneskortsläsare. Hittar du den för 4000:- så hojta till (eller skicka ett PM till mig.)

Vad gäller vänster och höger jämförelsen så stämmer den ifall man ser på politisk skala och inte försöker blanda in sveriges vänster-vänster skala.

Högerpartier anser att de som kämpar hårt också ska tjäna på det de som lägger ner mer tid och pengar ska också få ut mer av det medans vänsterpartier anser att alla ska ha det lika dåligt oavsett vad du gör bra exempel på det är t.ex. medborgarlön. Du får lika mycket oavsett ifall du sitter i parken och super eller ifall du lagar vägar.

Så är det med konsoller vs PC. De som har pengar kan punga ut multum på en dator och hela tiden uppgradera den för att ligga främst. Dessvärre så skiter utvecklarna lite i dem utan istället krävs all datorkraft bara för att då medelmåttiga spel att flyta okej samtidigt som det stänger ute de svaga i samhället som inte har 5000:- att lägga om året på en dator.

En konsoll däremot kan de flesta spara ihop till och den håller i 5 år. Men precis som med förra generationen och generationen innan dess så ser inte spelen så vidare häftiga ut efter något år. Inget man gör oavsett hur mycket pengar man har kan få spelen att se bättre ut.

Visa signatur

Belysningstekniker låter väl lagom flummigt?
signature your as this use backwards this read to enough dumb were you if

Permalänk
Medlem

Kollade vidare på Komplett nu, och jag måste säga att de är inte mycket bättre på sina färdigbyggda datorer... billigaste speldatorn de har kostar 11 000kr, och då är den knappt bättre än den jag satt ihop för 4500kr, på Komplett!

Vad hände med den tjänsten som Komplett hade förr, att man kunde lägga till "Vi bygger ihop och testar din dator", kostade 500kr tror jag. Det hade varit guld idag för folk som inte kan/orkar/vågar skruva ihopa datorn själva.

Det PC-spelmarknaden hade behövt är en aktör som säljer billiga och bra, färdigkonfigurerade och monterade system. Tyvärr hade man nog behövt mycket stora volymer för att det företaget skulle gå runt.

Men om jag hade haft Gates pengar så hade jag satt upp ett sådant företag...

/hulle.

Visa signatur

A600, 2 MB Chipram, 85 MB HD, Extra diskettstation, Joysticks: Tac-2, The Bug och Wico Red Ball.
Zotamedu:"Kompressorkylning är nog det mest miljöfarliga du kan göra med en dator om du inte tänker börja elda brunkol i den."

Permalänk
Medlem

Jag är övertygad om att det GÅR att göra BRA och snygga spel med dagens datorer utan att de ska vara grova FPS-problem ala crysiss

Visa signatur

< :: Intel i9 9900ks@5.1Ghz | Gigabyte Geforce RTX 3060Ti OC :: >

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av fog

Sen fattar jag inte heller vad f** han menar med att datorn inte skulle vara en bra spelplatform. PS3, Xbox, vad är det då? Jo det är datorer med begränsad funktionalitet.

Se det ur synvinkeln på Johan Banan (eller Johanna Banan för att täcka upp hela befolkningen) som inte är speciellt teknikintresserad, hänger på sweclockers och inte följer med i diskussionerna kring DX10 eller senaste PixelShader-versionen.

Köper han en Xbox360 för 2500 kan han spela varenda Xbox-spel som finns med sjyst grafik, han behöver inte kolla systemkrav, sätta sig in i hur systemet presterar eller finna att det där coola spelet som kom året efter att han köpte datorn fungerar sunk för han köpte ett midrange-kort istället för 8800GTX (som bara det kostar mer än en spelkonsoll). Konsollen fungerar dessutom lysande på hans nya platt-TV, så han behöver inte investera i en ny widescreenskärm till datorn. Inte heller behöver han hålla koll på en massa grafikdrivrutiner och se till att hålla dem uppdaterade för att de senaste spelen ska flyta.

Det är helt enkelt otroligt mycket enklare att skaffa och spela på en konsoll, och dessutom utan att ge upp speciellt mycket utav spelen. Vi som hänger här tycker inte det, eller att ett grafikkort för 3000:- är så farligt, men vi är inte speciellt representativa.

Visa signatur

Zepto Znote 6625WD : Intel C2D T7300 2.0GHz, Geforce 8600M GT 512MB, 2 GB DDR2 667MHz/PC5300, Samsung 160 GB Hybrid, Windows XP SP2.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av shelter
Jag är övertygad om att det GÅR att göra BRA och snygga spel med dagens datorer utan att de ska vara grova FPS-problem ala crysiss

Klart det gör, lägg på 50:- på varje spel och lägg ner mer tid på optimering.

Visa signatur

Battlefield: sscrappyy

Permalänk
Medlem

Sweeney säger bra saker och jag hoppas verkligen att han fortsätter ha den insikten att han är en del av problemet.

Det är absurt att utvecklarna arbetar efter normen att ett grafikkort i 2500-kronorsklassen är "medelnivån", då detta knappast är vad den breda marknaden använder. Titta bara på Epics eget UT3: funkar bra med entusiastkorten, men den breda massan kommer kunnna köra det i som mest medium, men inte med någon schysst upplevelse. Jämför med en spelkonsol: där lär sig utvecklarna så småningom att pressa hårdvaran till max, på PC-sidan däremot så pressar man aldrig prestandan på ett kort. Jag är tämligen säker på att ett 8600GT skulle kunna prestera bättre i speltester än det gör idag om utvecklarna faktiskt lade ner mer tid på att optimera för enklare kort än att hoppas på att de kraftfullare korten blir vanligare.

Vad det gäller den övriga debatten i tråden håller den så pass låg nivå att man blir lite smått illamående.

Visa signatur

För övrigt anser jag att Sverker Olofsson borde bannlysas, som Cato den Äldre sade.