Allt från Computex 2023

Datorägare kan bli skyldiga att betala tv-avgift

Permalänk
Medlem

detta är verkligen det dummaste jävla idiothistorien jag har hört. den som utnyttjar utbudet ska betala, punkt. det är verkligen inte svårare än så.

Visa signatur

"Det känns bättre å va nörd än å va en sån här.. kille som går omkring med nitar å grejer å försöker va häftig"

Permalänk
Medlem

Ren o skär Idioti!!
Man ska betala för att finansiera SVT o SR.
All right then..
Förklara gärna då om jag köper en TV för låt säga 15000:- (normalpris i mitt tycke idag)
I denna apparat så sitter en TV mottagare som INGÅR i köpet.
Ska jag då tvingas betala 2000:-/år för att det sitter en mottagare jag redan betalat för i min TV-apparat? IDIOTI!
Staten är sen länge felande och helt ute och cyklar med majoritetn av dem saker vi betalar in i Statligt underhållsbidrag...
Varför då inte göra abonnemangskort på SVTs kanaler för dem få personer som kan tänka sig att sitta att kolla på dem kanalerna?
Sen att lägga en avgift på att inneha en dator med internetanslutning?
Jag betalar redan en avgift för mitt internet till det billiga och underbara Telia (läs sämsta o dyraste distrubitören EVER) inte f*n tänker jag då stå o betala en summa X-tra för att SVT lägger ut mer saker på sin hemsida, isåfall får dem väl göra så att dem som besöker SVTs hemsida får betala för det..

Säger som många andra sagt i tråden redan, Bort med SVT!

Visa signatur

Mobil > SE Z5 DualSim Surfplatta > Nexus 9 Laptop > ASUS G750JZ
Media-PC > Bitfenix Prodigy M mITX | Corsair CX 500M 80+ Bronze Modulärt | Asus H87I-Plus mITX | 8 GB ddr3 | i3 4340 @ 3.6Ghz | Corsair Hydro H60 | Kingston V300 SSD 120GB | 9TB Lagring | Kopplad till 60" FullHD LED Sharp Aquos

Permalänk
Avstängd

är dom helt bombade eller.
jag äger ingen tv eller mottagare just för att jag tittar inte på tv och den skit som sänds där. det är ett val jag gjort!! skall dom nu packa på mig den förbannade avgiften likt förbaskat!! betala 2000 om året för något man inte vill ha eller kommer använda. nej för 17 det går jag inte med på!!!

kommer helt klart inte att betala även om avgiften kommer hem i lådan. och det kommer jag kämpa för för detta går jag inte med på!!!!

förbannade SVT har aldrig tittat på dom sketna kanalerna enns när jag hade tv

Visa signatur

/RainesXenox\ [eac]MasterZerg(P_1)
Amd x2 6000+ | scyte katana 2 | Gigabyte GA-M57SLI-S4 | TwinX DDR2 PC6400 CL4 4x1GB | xfx geforce 8800 gts 640mb | Logitech G11 | Razer Copperhead | spinpoint 320gb 16mb | antec nine hundred | syncmaster 226bw 22" | Apevia ATX-AS520W

Permalänk
Avstängd

Ännu en avgift som jag kommer smita ifrån hehehe...Tv licensen är ju helt sjuk..Tvinga en att betala för nåt man aldrig ser på.Har min tv till att se på DVD och några serier som går på 5an.Tittar aldrig på dom andra kanalerna,Och NEJ jag ser inte på melodifestivalen som säkert står för 15% av kostnaden för stv har nog inte gjort det på 20 år hehehe

Visa signatur

ASUS Maximus III Formula || Intel i5-760@4.0Ghz || Noctua NH-D14 || Gigabyte GTX480 || 2x1TB sataIII raid0 || Corsair Dominator 1600Mhz@1800Mhz || Sound Blaster X-Fi Titanium - Fatal1ty Champion Series || Corsair HX850W || Logitech Z-5500 || AOC 619VH 26" || Obsidian 800D || Logitech G19 || Razer Copperhead 3G ||

Permalänk
Medlem

Lite gamla nyheter va? Stått i flera år på Radiotjänst hemsida...

Citat:

Citat från Radiotjänst hemsida

Vem ska betala tv-avgift

Alla som äger, hyr eller lånar en tv-mottagare ska betala tv-avgift, enligt 2a § lag om finansiering av radio och tv i allmänhetens tjänst. Som tv-mottagare räknas exempelvis:
- Tv
- Video med kanalväljare
- Dator med tv-kort
- Videokamera med kanalväljare
- Inspelningsbar DVD med kanalväljare/mottagare
- Digital-tv-mottagare

Visa signatur

PC: 5600X / 5700XT / 32 GB
FOTO: Sony a7R IIIa
Fotofolio \ flickr \ Mina Custom Gundam-modeller

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av ficklampa
Lite gamla nyheter va? Stått i flera år på Radiotjänst hemsida...

Ja, fast nu vill dem ha betalt även om du inte har TV-kort då du kan Streama via internet istället.

Fråga: Denna nyheten har väl inte varit uppe på Aftonbladet eller andra tidningar ännu ??

Jag har iaf inte sett några nyheter på deras sidor om detta.

Visa signatur

System:\Dator\Spel>2600k¤5ghz_-_32Gb_-_MSI_3070.exe
System:\Dator\Lab>RaspberryPi_4_-_8Gb.com

Permalänk
Trollfabrik

Jävla smart att börja streama där tänkte dom allt till så nästan varenda jävel ska behöva betala avgiften om man inte är en gammal skogsmulle såklart.

Fy fan för SVT.

Visa signatur

Kontaktas enklast via PM. Önskas svar i forumet citera mina inlägg eller pinga @Jacob. Finns även på Twitter.

"Science and technology have progressed to the point where what we build is only constrained by the limits of our own imaginations." – Justin R. Rattner

Permalänk
Medlem

Radiotjänst är en onödigt administrativ enhet som existerar enbart av socialdemokratiska landsbygd-arbetspolitiska ideologier, som saknar relevant existensberättigande när majoriteten av Svea Rikes invånare kan ta del av den propaganda som sänds från Sveriges Television, och borde resultera i att all delger sitt bidrag via den officiella skattesedeln. Nuvarande system att per familje-enhet betala en fast avgift per år är en odemokratisk kostnad där den gynnar höginkomsttagarfamiljer och missgynnar lågavlönade singel-mammor.
Låt alla deltaga ur normala skattebördan.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av BOFH
Radiotjänst är en onödigt administrativ enhet som existerar enbart av socialdemokratiska landsbygd-arbetspolitiska ideologier, som saknar relevant existensberättigande när majoriteten av Svea Rikes invånare kan ta del av den propaganda som sänds från Sveriges Television, och borde resultera i att all delger sitt bidrag via den officiella skattesedeln. Nuvarande system att per familje-enhet betala en fast avgift per år är en odemokratisk kostnad där den gynnar höginkomsttagarfamiljer och missgynnar lågavlönade singel-mammor.
Låt alla deltaga ur normala skattebördan.

älskar formuleringen
och håller med fullt ut ^^

Visa signatur

/RainesXenox\ [eac]MasterZerg(P_1)
Amd x2 6000+ | scyte katana 2 | Gigabyte GA-M57SLI-S4 | TwinX DDR2 PC6400 CL4 4x1GB | xfx geforce 8800 gts 640mb | Logitech G11 | Razer Copperhead | spinpoint 320gb 16mb | antec nine hundred | syncmaster 226bw 22" | Apevia ATX-AS520W

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av lazzve
Ska fan flytta från det här jävla kommunistlandet!

Om du missade det så vann Moderaterna senaste valet, de tenderar att luta aningens åt höger...

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Vijjje
Jag tycker att det är lika rimligt att betala för datorn som för tvn. (Med det inte sagt att jag tycker om licensen i sig.)

Jag har inte använt min tv på 3-4 för att titta på tv, inte ens 1 gång under den tiden! Men jag använder den flitigt när jag spelar tv-spel. Varför skall jag betala för att ha en TV? Jag vill ju inte titta på tv på tvn.

Håller med, TVavgiften är en stofil från den tiden då 1an (och sedemera 2an) var de enda kanalerna och SVT var den enda anledningen till att äga en TV... Idag med tvspel, datorer och dvd/blueray-spelare (idag sen någongång '85, that is) så ser det lite annorlunda ut!

Jag kommer motsätta mig detta förslag och denna skatt in i det sista, då jag tycker att en dator och framförallt tillgång till internet ska vara en rättighet för en medborgare i ett land som ska vara så pass civliserat och modernt som Sverige!

Permalänk
Medlem

Fan vad ironiskt att jag läser detta idag.

Igår kväll knackade det på min dörr (bor i danmark) och till min förvåning så är det licensombudsmannen.

Han frågar om jag har en tv

jag svarar ärligt nej och tror att han skall vända på klacken

sedan frågar han om jag har en dator med internet

ja?

då måste du betala en medialicens på 2190 DKK per år.

Kul att bli tvingad till att betala för något jag verkligen aldrig kommer använda :/

Visa signatur

| Ryzen 9 5900X | Noctua NH-D15 | 32Gb DDR4 Corsair Vengeance LPX 3600MHz | 500GB Samsung 980 Pro NVMe M.2 | 1TB WD Black NVMe M.2 | EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA | MSI MEG X570 UNIFY | Fractal Design Define 7 Compact |

Permalänk
Medlem

Jag håller med om att det är ett dåligt förslag. Ni bör dock notera att detta bara är någonting tolkat ur ett citat. Det är ingenting som riksdag eller regering ska rösta på.

Vidare blir jag ganska ledsen när jag läser den här tråden. Alla hatar SVT så mycket. Varför? Tycker SVT är kanon och ser dagligen på nyheterna. Lyssnar även på radio hela dagarna och har även en morgontidning. Ni vill inte ha SVT eller SR, hur ska ni då få er samhällsinformation? Genom att läsa den här tråden märks det vilka bristande kunskaper ni har gällande samhällets funktion. Vissa verkar tro att Göran Persson fortfarande är statsminister, andra att TV-licensen är en skatt.

Den förskräckliga våldtäkt av svenska språket som den här tråden utgör verkar också tyda på att ni inte läser tidningar.

Min poäng är att det är en sak att kritisera förslaget. Det är en sak att kritisera viktiga delar av samhället. Speciellt när ni uppenbart inte vet vad ni talar om.

Ps. Undrar hur många av er som såg melodifestivalen men skriver att ni aldrig tittat på SVT.

Visa signatur

//Bacon

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Bacon
Jag håller med om att det är ett dåligt förslag. Ni bör dock notera att detta bara är någonting tolkat ur ett citat. Det är ingenting som riksdag eller regering ska rösta på.

Vidare blir jag ganska ledsen när jag läser den här tråden. Alla hatar SVT så mycket. Varför? Tycker SVT är kanon och ser dagligen på nyheterna. Lyssnar även på radio hela dagarna och har även en morgontidning. Ni vill inte ha SVT eller SR, hur ska ni då få er samhällsinformation? Genom att läsa den här tråden märks det vilka bristande kunskaper ni har gällande samhällets funktion. Vissa verkar tro att Göran Persson fortfarande är statsminister, andra att TV-licensen är en skatt.

Den förskräckliga våldtäkt av svenska språket som den här tråden utgör verkar också tyda på att ni inte läser tidningar.

Min poäng är att det är en sak att kritisera förslaget. Det är en sak att kritisera viktiga delar av samhället. Speciellt när ni uppenbart inte vet vad ni talar om.

Ps. Undrar hur många av er som såg melodifestivalen men skriver att ni aldrig tittat på SVT.

själv kan jag säga att svt och sr är fullständigt överflödigt.
jag avskyr radio och lyssnar ALDRIG av egen fri vilja på den. jag hör den när någon lyssnar men lyssnar aldrig själv. svt tittar jag aldrig på heller. jo visst såg jag melodifestivalen (sketet jippo vi för min del kan skippa) men inte tittade jag på den.

nyheter, tidning och samhelsinfo?
nyheter tittar jag inte på
tidningen läser jag men jag ser inte varför du drar in den i detta (kan dock ha missat något om dessa hör ihop med svt och sr)
samhelsinfo får man genom tidning och folk runt ikring samt övriga kanaler som man betalar för utöver tvavgift för att kunna se på svt -.-

ursäktar för dålig gramatik och stavning men den är inte heller idag min starka sida. inte heller ett personangrepp så du inte tar åt dig av någon anledning ^^

Visa signatur

/RainesXenox\ [eac]MasterZerg(P_1)
Amd x2 6000+ | scyte katana 2 | Gigabyte GA-M57SLI-S4 | TwinX DDR2 PC6400 CL4 4x1GB | xfx geforce 8800 gts 640mb | Logitech G11 | Razer Copperhead | spinpoint 320gb 16mb | antec nine hundred | syncmaster 226bw 22" | Apevia ATX-AS520W

Permalänk
Medlem

Min högst personliga åsikt i frågan är att detta är ett idiotisk förslag, att hon ens uttrycker en önskan om att detta skulle ske är sjukt.

Jag tycker gott man kan skrotta nuvrande SVT och SR som helhet. Det hade räckt med en statlig tv kanal som hade visat samhällsnyttig information, nyheter/väder/sport, samt riksdagsdebatter och valdebatter. Detta kunde man finasierat genom skattesedeln istället. Då hade vi dessutom fått ner kostnaden per person rätt rejält.

Permalänk
Inaktiv
Citat:

Ursprungligen inskrivet av m0rk
Min högst personliga åsikt i frågan är att detta är ett idiotisk förslag, att hon ens uttrycker en önskan om att detta skulle ske är sjukt.

Jag tycker gott man kan skrotta nuvrande SVT och SR som helhet. Det hade räckt med en statlig tv kanal som hade visat samhällsnyttig information, nyheter/väder/sport, samt riksdagsdebatter och valdebatter. Detta kunde man finasierat genom skattesedeln istället. Då hade vi dessutom fått ner kostnaden per person rätt rejält.

Du tog orden ur munnen på mig. Statlig TV ska endast innehålla det allra viktigaste, om man vill ha något annat så ska man betala extra avgifter. Så bort SVT och SR.

Permalänk
Medlem

http://www.sr.se/cgi-bin/ekot/artikel.asp?Artikel=1955005

Citat:

Sveriges Television ska börja sända alla sina kanaler direkt via internet, detta för att alla med dator ska inse att de är skyldiga att betala tv-avgift.

Jag förstår inte riktigt. Är vi redan skyldiga att betala men inser det inte?

Permalänk
Avstängd

[...]

Redigerat av Castor: §1.

Visa signatur

/RainesXenox\ [eac]MasterZerg(P_1)
Amd x2 6000+ | scyte katana 2 | Gigabyte GA-M57SLI-S4 | TwinX DDR2 PC6400 CL4 4x1GB | xfx geforce 8800 gts 640mb | Logitech G11 | Razer Copperhead | spinpoint 320gb 16mb | antec nine hundred | syncmaster 226bw 22" | Apevia ATX-AS520W

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Bogey
Så är det i resten av världen, tycker du att det verkar som om de lider och är utsatta för fara i tex England eller Tyskland ?

Du har köpt den hjärntvätt du blivit matad med däremot.

Hehe, om du hade tittat lite mer på svt eller lyssnat på SR så hade du vid det här laget antagligen vetat om att de flesta europeiska länder har public service finansierat via TV licens.
Hur man överhuvudtaget kan missa nåt som brittiska BBC övergår min fattningsförmåga, tala om hjärntvätt

Permalänk

Det här visar väl verkligen så sjuk TV avgiften är i dagens samhälle. Som om Nisses kiosk i Älmhult skulle dela ut gratis servetter och därmed kan ta en månatlig avgift av alla människor i Sverige. TV avgift var motiverat på 1960-talet när det var absolut det enda som en TV gick att använda till men nu för tiden är det helt förlegat.

Permalänk
Medlem

Om TV skall klascifieras som samhällsnytta och att den skall vara statens informationskanal och ett modernt Colloseum (folket skall underhållas), så varför skall medborgarna tvingas betala den på icke jämnställda grunder. Mest logiska är att när den kan och utnyttjas av alla, så skall "kjesaren" betala den från den gemensamma pengabingen.

Permalänk
Medlem

Detta kommer inte gå egenom, det kan jag lova.
SVT är de enda vettiga kanelerna på TV, men jag tycker att de hellre ska investera i saker som faktiskt spelar roll och helt sluta tänka på att höja avgifter när de satsar enorma pengar på en totalt blank serie med socialt missanpassade skådespelare som inte kan spela för fem öre.
Men jämför man detta med några av de Amerikanska kanelerna som går på TV så är SVT gud.

Permalänk
Medlem

Jag skulle faktiskt kunna tänka mig att betala en TV-licens för internet, men då snarare för att fritt få tanka hem filmer och tv-serier än för att SVT ska hitta ännu en inkomstkälla.

Den TV-licens vi har idag borde vara inbakad i skatten och någon medialicens borde skapas istället för att tillfredsställa den föråldrade mediaindustrin, där man betalar per månad och per GB istället för per film/per album

*Suck*, något sånt önskar jag att våra kära politiker kunde komma på.

Permalänk
Medlem

Även fast jag har många socialistiska och kommunistiska tankar tycker jag att en sådan här licensavgift är bland det dummaste påfundet hitills. Människor ska ha valfrihet, inte bli tvingad på en avgift för något det i många fall inte vill nyttja. Alla sådana här befintliga avgifter borde läggas på skatten + att de borde banta ner hela svt utbud för att få ner kostnaderna. Sedan kan de om de vill ha kvar de extra kanalerna genom att ta en avgift som alla andra kanaler gör.

Permalänk

Ser inte på tv numera finns inga bra program och allting är ändo repriser. när man var liten hade man koll på 1 2 och 4an men nu är det bara jobbigt.
Hatar 4ans reklam och jobbiga programledare.

6an är den enda kanal som är hyfsat vettig på kvällen.
Dock så ser jag alldrig på tv. Jag sitter vid datorn och ser de "roliga" klippen som ligger på bland annat youtube och skrattar åt det där istället.
filmer ser jag inte på tv för det är inte min smak som går där och så är det den där jävla reklamen igen och samma repriser. därför har jag en drös med semesterbilder att kolla på istället. men nu när den senaste dommen kom mot nerdladdat material så kanske det börjar bli slut med det nu ?

Sitter häldre och betalar 2000kr utöver mitt adls anbonemang och att jag ska kunna få ladda ner exatr hur mycket jag vill och de senaste filmerna i B kvalite....

tar alldeles för lång tid för nya saker att nå marknaden och det är för dyyyyrt!
Den enda gång man ser på tv är om man går förbi radiohandlaren eller är hos någon kompis. har inte ens tv längre på rummet.

Kommer alldrig betala några sånna här summor för något jag inte ens använder är ju fan inte mitt fel att jag måste 'se det' och betala pengar för det över internet.

Nej isf kan vi dömma varenda person för något jävla brott över internet.

Vi alla har någon gång skällt ut någon nisse och hotat med något och laddat ner. är ju inte så att 1.2? miljoner Svenskar!! har fel i frågan..

sänkpriserna och straffa de rika med skattar i stället för oss dödliga.

Visa signatur

I am Extrazz.

Permalänk
Avstängd

vad är det med alla som vill lägga sådant här på skatten?
då blir ju folk i alla fall påtvingade något som dom inte vill ha eller vill nyttja skillnaden skulle bara vara att dom inte vet om det eller inte får en särskild räkning för det.

tycker inte något skall läggas ihop med skatten. jag vill inte betala detta i någon form vare sig det är en avgift eller en skatt då jag blir påtvingad den i vilken form den än kommer.

Visa signatur

/RainesXenox\ [eac]MasterZerg(P_1)
Amd x2 6000+ | scyte katana 2 | Gigabyte GA-M57SLI-S4 | TwinX DDR2 PC6400 CL4 4x1GB | xfx geforce 8800 gts 640mb | Logitech G11 | Razer Copperhead | spinpoint 320gb 16mb | antec nine hundred | syncmaster 226bw 22" | Apevia ATX-AS520W

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av ToWy
vad är det med alla som vill lägga sådant här på skatten?
då blir ju folk i alla fall påtvingade något som dom inte vill ha eller vill nyttja skillnaden skulle bara vara att dom inte vet om det eller inte får en särskild räkning för det.

tycker inte något skall läggas ihop med skatten. jag vill inte betala detta i någon form vare sig det är en avgift eller en skatt då jag blir påtvingad den i vilken form den än kommer.

Lägg ner sådana tramsargument. Du betalar ju redan för en drös saker du aldrig har använt eller kommer att använda sporadiskt. Vart tror du inkomstskatten eller momsen går till? Ellervill du kanske att du ska kräva tillbaks pengar från staten från de tjänster du inte utnytjar och på något bisarrt sätt räkna ut hur mkt det blir? Man skulle kunna tänka sig att om du är singel ellr sambo och 20 år gammal så kan du ju skita i att bidra med idn del till grundskolan och gymnasiet för du nyttjar den inte längre. Du kan ju okcså kräva tillbaks pengar från de år som du inte har rest med tåg(dvs pengar för järnvägssatsningar) och alla dagar som du inte har nyttjat sjukvården. Tycker du att det skulle vara bäst så att man betalar bara det man nyttjar så kommer vi få ett samhälle där t o m USA skulle framstå som mänskligt.

Visa signatur

Bärbara [ Nada ]
Jobbets [HP Elitebook]
Stationära [ kaputt ]
Övrigt [LG OLED65C2] [PS5] [Xbox One X]

Permalänk
Medlem

Det är helt otroligt vad folk klagar på TV-licensen. Utan public service skulle vi som inte avnjuter Fear Factor och dylikt skräp inte ha ett skit att titta på.

Permalänk
Medlem

Snart kan dom ju sätta upp tv-apparater med svt i matbutikerna så blir i princip alla tvungna att betala tv-licens eftersom man överlever ju inte utan mat..... Precis lika sjukt som detta system!

Visa signatur

Citera för svar!

Permalänk
Medlem

Jag fick idag svar av Eva Hamilton angående tv-avgift för datorägare - ni kan läsa om det här

MVH.

Visa signatur

Intel® Core i7-2600K @ 5.1GHz (Cuplex Kyros XT) | ASRock Z77 Extreme4 | 16GB RAM | Asus HD DirectCU 6870 (MCW55) | 2x OCZ Agility 3 RAID 0 (Linux Mint / Zorin OS).

Permalänk
Avstängd

Dom är helt störda.
Kommer ALDRIG betala deras jävla tv-licens mög.
Varför betala 2000 jävla spänn om året för rent mög som jag aldrig lyssnar eller kollar på.
Nej tack, never.