Speldator:Allt nytt utom dvd, cpu och ram, 9000kr budget.

Permalänk

Speldator:Allt nytt utom dvd, cpu och ram, 9000kr budget.

Hejsan, min dator totalhavererade för ett tag sedan, och då hadde jag lite ont om stålar, så mina polare(världens bästa) fixade så jag kunde låna ett par datordelar tills jag hadde pengar att köpa nya.

Nu har jag fått lön och lagt upp en liten datorbudget på cirka 9000kr.

De datordelar som behövs bytas ut är allt utom en dvdspelare, min processor, och mina minnen. DEt innebär att jag behöver ett chassi, en PSU, ett moderkort kompatibelt med processorn, ett prisvärt grafikkort, och en ny hårddisk, samt nångonting jag säkert glömt.

processor:
http://www.webhallen.com/prod.php?id=77812

minnen:
http://www.webhallen.com/prod.php?id=56921

Datorn är menad att det skall vara en gaming-dator, helst ska den räcka ett tag, men det behöver inte vara det allra nyaste..

Angående PSU kollade jag på corsairs, men är lite osäker på vad som behövs.

Jag tar gärna emot tips&förslag då jag inte är har hängt med på senaste vad gäller tillförlitliga märken och dylikt.

//Micke

Permalänk

Tycker du skall köpa en E8400 eller E8500 processor, eftersom de klockar bättre, se min tråd om tyst speldator vilka prylar jag nyss köpte.

Permalänk

Har redan köpt processorn+minnet för en månad sedan, men jag ska tänka på det om jag ska uppgradera någon gång.