stationär som klarar hd ready

Permalänk
Medlem

stationär som klarar hd ready

Hejsan

Ber om ursäkt för den något missvidsande rubriken.

Jag sitter just nu med en sony 40" som jag gärna skulle vilja kunna koppla till daotrn och visa hd flm på. Min zepto laptop klarar 720p ganska bra men hackar då och då och måste dessutom kopplas in och sedan har den bara VGA utgång. Med dessa nackdelar tänkte jag hellre invester i en dator som klarar 720p galant och har en HDMI utgång.

Det datorn skall göra är att ligga under tv:n hela tiden och städigt vara inkopplad i en HDMI utgång.

Då jag inte är särskilt bevandrad i det hela skulle det vara kul med lite tips på nåt hemmabygge elelr paket som skulle kunna passa.

Med vänliga Hälsningar

Norskel

Permalänk

Om du bara ska ha den till att spela film är det billigare och enklare att köpa en mediaspelare. T.ex. Popcorn Hour eller liknande.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av sprucetwig
Om du bara ska ha den till att spela film är det billigare och enklare att köpa en mediaspelare. T.ex. Popcorn Hour eller liknande.

Jo jag har övervägt det med men då jag läst om de flesta så även om de överlag har varit bra så har det funnits buggar och liknande. Såkalrt vet jag att datorer även där komemr ha det men de är oftast snabbre avhjälpta. Så även om mediaspelarena är ett alternativ så är jag emr ute efter en dator.

Men tack ändå

Permalänk

En billig dual-core och ett grafikkort som stödjer hd-avkodning kanske? Min dator klarar 1080p galant tack vare bra codecs och grafikkortet.

Visa signatur

.: Phenom II 940 @ 3Ghz Scythe Ninja 2 | 8192Mb DDR2 800 MHz | Nvidia GTX 275 | 5 TB| Gigabyte Odin GT 800W | Logitech Mx518 Razer Destructor| Saitec Eclipse II| Eizo 2431WK :.