Allt från Computex 2023

Kampanj mot piratkopiering till skolbarn

Permalänk
Medlem

Men fy fn säger jag! När skall skivfolket, megaartisterna och jätteproducenterna fatta att tiden man kunde rida på superstjänor till artister snart är förbi? Det kommer inte komma fler Madonnor, Micke Js eller Elvisar. Konkurrensen bland musiker och band blir bara större och större. Det har aldrig funnits så otroligt mycket musik som det gör idag och skivbolagen blir så otroligt förbannade när de inte hinner mjölka sönder varenda ton som tar.

Idag kostar det inte i närheten så mycket att proudcera en riktigt bra skiva som det gjorde förr, men ändå vill de tjäna MER och MER. Fatta att de måste sänka priserna på musiken för annars kommer skivbolagen gå under.

Och den som tror att musik, film och kultur DÖR av fildelning måste bo under en sten någonstans i skogen. Aldrig tidigare kan man för så liten peng få så mycket gjort. Att hyra en studio kostar inte många tusenlappar. Hyr en vettig kamera och lite ljudutrustning och du kan göra en vettig film med bra kvalitee och redigera i din hemdator.

Men jag förstår varför de hänger kvar i det gamla tänkandet. De tjänar så OTRLIGT mycket mer på de sättet. De som är räddast för fildelare är de som är absolut rikast. Se på Lars Ulrich från Metallica t.ex. Han har mer pengar än han NÅGONSIN kommer kunna göra av med men ändå var han tvungen att driva korståg mot Napster på grund av att de stal hans pengar.

Hela Hollywood är helt sinnessjukt. Betala en skådis typ 100 miljoner för en film är för mig helt overkligt. Samma som att betala en fotobollsspelare flera 100 miljoner för att utöva sin favoritsport. Ändå blir de aldrig nöjda.

Dessutom är det så otroligt lätt att hitta ny musik som man aldrig kunnat få tag på i skivbutiken. Tänk så många filmer man sett som man förmodligen aldrig hade tittat på om det inte varit för fildelningen. Förutom priset så bergränsar tillgången till materialet också mycket när allt skall ut i affärer. Hur många ställen kan man provlyssna eller provkolla en film på? Inte många...

Nä, "kulturutbytet" (fildelningen) är här för att stanna!

Visa signatur

Sugen på att spela lite äldre spel? Glid in på www.braindrainlan.nu och kolla när vi skall ha nästa LAN eller gå med vår Discord för att spela online https://www.braindrainlan.com/

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Blubben
Detta blir sista inlägget om detta då det är lite offtopic men det är du som har fel om demokrati, visst det är en utopi helt sant men våran demokrati är INTE ren demokrati utan det ÄR representativ demokrati. Petitesser kanske du tycker men så är det iallafall.
När det gäller lagen om att man inte får köra på fel sida vägen med cykeln så tror jag du får det riktigt jobbigt att leta upp folk som verkligen tycker att man borde få göra det utan förbud, även om det är många fler som gör det ibland ändå.

Åkej. Jag har inte orkat leta upp en bra källa för mina argument. Använder helt enkelt det som står på wikipedia istället. Om man söker på demokrati där så får man upp en text:
"Demokrati (från grekiskans demos, folket, och kratein, styrelse) har bokstavligen den ungefärliga betydelsen "folkstyre". Begreppet ses idag ofta förenklat som synonymt med ett styrelseskick med allmänna och fria val av representanter för folket, som idag råder i de flesta stater i världen. Den moderna demokratin utvecklades dock som en serie fri- och rättigheter, de demokratiska fri- och rättigheterna."

Notera att det är allmäna fria val av REPRESENTANTER för folket. Det innefattar alltså inte att alla ska ha rätt att bestämma om allt i samhället. Det går inte att bygga upp ett sådant samhälle. Eller tycker du att alla ska vara med och besluta om hur allt ska fungera och utveckas i landet? Jag anser mig ha begränsad kunskap inom vissa områden och låter detta skötas av de som kan sitt jobb.

Det du pratar om är direktdemokrati och användes till viss del antikens grekland (wikipedia), men förmodligen styrdes inte hela landet av detta, då det inte fungerar att sköta allt i ett land med genensamma val. Och vi har inte direktdemokrati i sverige idag.

Sedan har du rätt i att det är svårt att hitta någon som ställer upp på att ta bort lagen om att inte få köra på fel sida. Men det jag ville ha sagt är att argumentet "det kriminaliserar ju halva svenska befolkningen" (inte ordagrannt kanske) är en retorisk groda som skräller mycket, men den är utan rimlig grund.

Visa signatur

🎮 → Node 304 • Ryzen 5 2600 + Nh-D14 • Gainward RTX 2070 • 32GB DDR4 • MSI B450I Gaming Plus AC
🖥️ → Acer Nitro XV273K Pbmiipphzx • 🥽 → VR: Samsung HMD Odyssey+
🎧 → Steelseries arctic 7 2019
🖱️ → Logitech g603 | ⌨️ → Logitech MX Keys
💻 → Lenovo Yoga slim 7 pro 14" Oled

Permalänk
Medlem

jävla idioter, captain copyright in my as!

Visa signatur

Asus Zenbook UX32VD-R4002V.

Permalänk
Medlem

E inte det här Propaganda mot barn?, samma som en snubbe i tyskland gjorde......:/

Visa signatur

"Citera för svar!"

Speedrunner

Permalänk
Medlem

HAHAHAHAHAHAHA detta är ju så löjligt sjukt XD oj oj oj man vill ju bara gråta!

Visa signatur

...

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av pa1983
Detta är sjukt. Ett företag eller organisation sak INTE predika sina vinklade åsikter. Det är inte utbildning, det är propaganda.

Ser att flera skriver att barn ska lära sig vad som är olagligt och lära sig följa svensk lag.

När jag växte upp fick vi i alla fall lära oss i skolan att sverige var en demokrati och det innebär att folkets åsickter är det politker mm som representerar oss ska följa inget annat. Annars är hela vittsen med en demokrati borta. Dicktaturer var raka motsattsen där en eller flera bestämmer över folket oavset vad dom tycker (Sverige börjar gå ditåt tyvärr).
Ärligt talat hur många tycker fildelning och att tanka hem en film eller en låt känns som att göra nåt fel? Hur många får en klump i halsen och mår dåligt som om dom precis snattat på hemköp?
Svenska folket se inte kopiering av film och musik som nåt olagligt utan nåt som man alltid gjort och som helt naturligt och inte fan vill svenskarna ha lagar som förhindrar det.

När jag var liten så lånade man vhs band av granarna, päronen bandade filmer på vhs band och kopierade cd skivor till kassetband till en och detta är ju fan 17-18 år sedan.

Man lånade datorspelen av polaren till sitt 8 Bit nes osv osv.

Ska man följa copyrigth lagarna så är allt detta olagligt men hela 70,80,90 tals generationerna har växt upp med att kopiera multimedia är allas rätt precis som det är att gå på dass och skita.

personligen bryr jag mig inte om nån warner bros VD tjänar nån mille mindre om året.

Tycker jag nåt är värt att betala för så gör jag det, film, musik, bio, konsärer eller vad det är annars skiter jag i det. Tankar jag ner en film och den var WOW så kanske jag köper den för å få bästa kavliten och ha den i samligen men var den bara sådär så klart man inte går å köper den.

Tycker inte vi ska lära våra skolbarn att kopiera multimedia är fel utan det får dom i så fall besluta själva genom eget tänkande.

jag kommer dock fortsätta som jag växte upp och blev lärd. Så länge folket i Sverige inte ser piratkopiering som nåt omoraliskt så kommer det fortsätta i samma tackt.

Så sant så sant!

Är det nått av dom stora bolagen som jagar som mest som har slutat tjäna grova pengar?! Inte lägger Ericsson ner mobiltillverkningen och delar ut propaganda i skolorna till alla barn som köpt en Nokia för att dom går med förlust ett eller två år i rad!

Finns så många exempel på folk som tjänar pengar på gratis fildelning. Artister som annars aldrig skulle få hålla en konsert, sälja tröjor, vara med i tv mm.

TV4 och nu även flera började sända gratis TV, men med reklam. Varför kan man inte få ladda ner musik från en sida som finansieras med reklam om artisternas spelningar, accessoarer mm mm?

Att Film och musik industrin är extrema bakåtsträvare är ett ypperligt bevis på hur otroligt dumma dom är. Finns ingen och inget som kan stoppa utvecklingen, men man kan välja att vara med och skapa den eller gå emot den och bli trampad på!

Jag har kört piratkopierade spel sen Nintendo 8-bitars för att jag och mina arbetslösa föräldrar aldrig skulle ha haft råd att annars ta del av den kulturen.

Nu är jag 22, har fast jobb och har inte den tiden till att krångla med piratspel, så nu köpte jag PS3 och en hel bunt orginalspel, för att det är enkelt. En bra tjänst som jag är villig att betala för nu, men inte bryr de mig om dom som vill/ inte kan annat piratkopierar.

Permalänk
Medlem

Idioti. Diktatur, vi får inte bestämma mycket i det här landet längre. De låter en inte bestämma när man vill se på ett program, de låter en inte se det förstän de mjölkat ut de sista stålarna på bion. Man får reklam när man väl köper det. Hur tänker de egentligen?

Permalänk
Medlem

Någon som varit i Ryssland?

Där har de försäljning ÖPPET av piratkopior. Eller rättare sagt, där finns bara piratkopior till försäljning.

Frågar du folket där kommer de garva om de hör vilka summor vi betalar för original. Undrar bara varför inte intresseorganisationerna tar fast personer på östblocket...

Varannan butik inehåller ju en hel drös med piratkopior vilket 200m2 av film, spel och musik tar upp i lokalerna. Där fungerar åtminstone indutrin och man köper hellre en film i butik där för ungefär 70kr än att sitta och ladda ned.

Det är en enorm marknad i Ryssland och är där för att stanna. Problemet här är väl att vi är i klorna på USA och deras råa kapitalism så att öppna en butik här med piratkopior skulle få förödande konsekvenser.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av THE.KGB
Någon som varit i Ryssland?

Där har de försäljning ÖPPET av piratkopior. Eller rättare sagt, där finns bara piratkopior till försäljning.

Frågar du folket där kommer de garva om de hör vilka summor vi betalar för original. Undrar bara varför inte intresseorganisationerna tar fast personer på östblocket...

Varannan butik inehåller ju en hel drös med piratkopior vilket 200m2 av film, spel och musik tar upp i lokalerna. Där fungerar åtminstone indutrin och man köper hellre en film i butik där för ungefär 70kr än att sitta och ladda ned.

Det är en enorm marknad i Ryssland och är där för att stanna. Problemet här är väl att vi är i klorna på USA och deras råa kapitalism så att öppna en butik här med piratkopior skulle få förödande konsekvenser.

Det är för fan mer kriminellt att ta 70kr för piratkopior än att piratkopiera utan att ta betalt(som medelsvensson gör)

Visa signatur

Bärbara [ Nada ]
Jobbets [HP Elitebook]
Stationära [ kaputt ]
Övrigt [LG OLED65C2] [PS5] [Xbox One X]

Permalänk

Det här gillar jag inte men andra har uttryckt mina tankar bättre än vad jag kan.

Men hur ska det här ska implementeras? Tänker de bara dela ut några broschyrer till ungarna? Då gissar jag att 5% blir skrämda och sluta dela filer, 90% fortsätter sen dom lyssnat och lärt sig av de sista 5% som kan fildelning på sina fem fingrar och hånskrattat åt dumheterna i broschyren. Således sprids kunskapen om fildelning.
Om det istället blir samling i aulan för en föreläsning av en lirare från ifpi är det stor risk att han/hon blir ordentligt ägd, för det är alltid några ungar som kan mycket och kan stå på sig.
Either way, they lose.

Visa signatur

Strålskadade grävlingar och lite annat hittar du här: http://elektrofredrik.deviantart.com/

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Funnyvlad
Det är för fan mer kriminellt att ta 70kr för piratkopior än att piratkopiera utan att ta betalt(som medelsvensson gör)

Men nu antyder jag inte på att man i Sverige ska börja ta betalt för piratkopior utan det jag menar är att det finns en fungerande marknad vid lägre priser som t om testats i praktiken till skillnad från idéer som fungerar på pappret men inte fungerar i praktiken.

Samtidigt är det ju moms på försäljningen vilket hjälper till att ta fast de våldtäktsmän som härjar i landet...

Permalänk
Medlem

Re: Kampanj mot piratkopiering till skolbarn

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Nyhet
för att öka barnens säkerhet på internet [/url]

Som de flesta här inne har konstaterat, så har även jag enorma problem med att tro på att de gör det för barnens säkerhet. Skulle det handla om något annat än pengar? Handlar det någonsin om något annat än pengar?

Visa signatur

Mvh Jannik

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av JannikR
Som de flesta här inne har konstaterat, så har även jag enorma problem med att tro på att de gör det för barnens säkerhet. Skulle det handla om något annat än pengar? Handlar det någonsin om något annat än pengar?

Alltid pengar.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Söderbäck
MEN DET ÄR JU INTE MEDIEINDUSTRINS ANSVAR! DAMN IT! läs mina tidigare inlägg i denna tråd!

Klart det inte är medieindustrins ansvar, och nej inga pengar som borde läggas på mördare eller [insert ondska] går till det här istället, så det är ju all chill.
Däremot blir jag sur för att mina skattepengar går till kidsens utbildning i en skola där dom (iaf på pappret...) ska lära sig tänka själva osv, men sen kommer mediatöntarna och snor tid då dom borde göra något annat. För det här kommer ju knappast förläggas till kvällar och raster om det blir nåt av det

Förresten, här ser man Verkligen att dom är All Bizniz nu!
http://www.youtube.com/watch?v=MTbX1aMajow

edit: oops, läste just längre än till inlägget jag citerade, såg att du visst redan tagit upp det där.

Visa signatur

AMD Athlon64x2 6400+ 3.4Ghz, Geforce 8800GT, 4gb DDR2 800Mhz

Permalänk
Medlem

do not disturb, leeching @ the moment...

Visa signatur

Dell Inspiron 7577

gammalt: Antec P180, AM3 X6 1055T@3,3ghz, Scythe Mugen2, Asus M4A87TD EVO, Samsung 830 128gb SSD, 4x2gb Gskill Ripjaws PC-16000, GTX 670, OCZ 600watt.

Permalänk
Medlem

Propaganda!
Tur att det finns objektiva åsikter här på sweclockers som bejakar sina egna, industrins
och inte minst upphovsmännens intressen och rätt till ersättning när det gäller fildelning.

Permalänk
Avstängd

Det vanliga tragget.
Piratkopiering behövs, för att puckon ska dela ut sina avklädda bilder så att nätrunkarna får sitt.

Torrents är inte mindre farligt än nåt annat, imho suger Torrents rent allmänt (men jag orkar inte specificera mig), tyvärr är risken mindre att "fel" saker delas då.

Men iaf:
*Kan anses stötande om man inte gillar blod/är mes*
http://www.youtube.com/watch?v=S0eNa85qDZs

Visa signatur

Partitionera my ass!!
KatTbAjs FTW!!

Permalänk
Medlem

torrents suger inte, beror på var man laddar från dock. Klart man kan få virus å skit och det går söligt å sånt om man laddar från osäkra källor men det gäller ju det mesta.

Tror denna kampanjen kommer bli epic fail om de inte lyckas hjärntvätta dem när de är väldigt små. Hur bra har det gått för ät frukt istället för godis kampanjerna till barn t.ex.

Visa signatur

Asus B650 TUF, Ryzen 7600X, 32GB 6000mhz DDR5, Corsair RM1000X, Powercolor 6900XT Red Devil Ultimate, 360mm Corsair AIO, MSI Velox 100P Airflow. Kingston KC3000 M.2.

Permalänk
Medlem

lol, vem behöver captain copyright när vi har "The Disc Protector"!

http://www.youtube.com/watch?v=-Xfqkdh5Js4

Visa signatur

| Ryzen 5800x | Asus prime x470 pro | Asus rtx 3080 tuf oc | Gskill 32gb 3,6ghz | Dell S2721DGFA | Asus MG279Q |

Permalänk
Medlem

"Risker med piratkopiering", rofl

Visa signatur

CPU: i9-9900K GPU: Gigabyte RTX 2070 Super Case: Louqe Ghost S1

Permalänk
Medlem

De är bara 5 år för sent ute med den där grejen

Visa signatur

.: Learn the system, Play the system, Break the system :.

Permalänk

CAPTAIN COPYWRIGHT is teh shit

Permalänk
Avstängd

Fin FUD. Säkerhet har alltid en agenda. Antingen din eller min agenda. I detta fall handlar det om upphovsrättsinnehavarnas "säkerhet", inte barnens.

pa1983: Det är klart att företag och organisationer måste få visa/sända/sprida/uttala (des)information och göra reklam. Därmed inte sagt att sådant ska stå oemotsagt. Det tillhör demokratin.

Det är mindre okej att staten med skattemedel gör samma sak. Företagen gör vad de vill med sina pengar, men staten ska tamigfan inte göra vad den vill med våra pengar.

Ingen har sagt att sådan här progaganda och FUD ska stå oemotsagt. Bra är att den är lättgenomskådad till skillnad från den mer subtila och omärkliga propaganda som hela tiden når oss via kampanjer och statstelevision från det offentliga.

Visa signatur

http://www.theatlantic.com/national/archive/2012/05/how-the-p...
"If there's a simple lesson in all of this, it's that hoaxes tend to thrive in communities which exhibit high levels of trust. But on the Internet, where identities are malleable and uncertain, we all might be well advised to err on the side of skepticism."

Permalänk
Hjälpsam

Captain Copyright verkar vara hämtat från Simpsons.
Undrar om man kommer se ungarna springa runt i Captain Copyright tröjor i framtiden.
Ganska gulligt försök egentligen.

Visa signatur

AMD Ryzen 7 1700 | Saphire RX 5700 Pulse XT (Silent Mode) | 64 GB Kingston ECC | https://valid.x86.fr/z2ljhr | Stockkylaren | Bitfenix Whisper M 750W.
AMD Ryzen 9 5900X | AMD RX 5700 | 64 GB Micron ECC | https://valid.x86.fr/5krwxf
HTPC | https://valid.x86.fr/uuzli0 |

Permalänk

Det med captain copyright är ju taget från USA där de brukade ha olika propaganda filmer för ungarna t.ex. http://www.youtube.com/watch?v=Mmcw1e2QEFs

Vad gäller propaganda i skolan så är det väl relativt vanligt?
T.ex. att iogt nto informerar om alkoholens skador osv.

Eller att samhällsböckerna är extremt vänstervridna och tilldelar hela Sveriges industriella framgång till Socialdemokraterna och Facket.

Eller att alla ska lära sig om sveriges demokratiska värdegrund.
Detta innebar för mig kvarsittning då jag förespråkade diktatur under högstadiet.

Visa signatur

Belysningstekniker låter väl lagom flummigt?
signature your as this use backwards this read to enough dumb were you if

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av mortifer666
Det med captain copyright är ju taget från USA där de brukade ha olika propaganda filmer för ungarna t.ex. http://www.youtube.com/watch?v=Mmcw1e2QEFs

Vad gäller propaganda i skolan så är det väl relativt vanligt?
T.ex. att iogt nto informerar om alkoholens skador osv.

Eller att samhällsböckerna är extremt vänstervridna och tilldelar hela Sveriges industriella framgång till Socialdemokraterna och Facket.

Eller att alla ska lära sig om sveriges demokratiska värdegrund.
Detta innebar för mig kvarsittning då jag förespråkade diktatur under högstadiet.

Jadu, det var ju socialisterna som gav rätt till utbildning i Sverige under 1800-talet.

Och alkohol är väl ett större samhällshot då vi har haft problem med alkohol tidigare vilket var därför vi fick systembolaget...
Samtidigt är det värt att nämna nykterhetsrörelsen.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av THE.KGB
Jadu, det var ju socialisterna som gav rätt till utbildning i Sverige under 1800-talet.

Och alkohol är väl ett större samhällshot då vi har haft problem med alkohol tidigare vilket var därför vi fick systembolaget...
Samtidigt är det värt att nämna nykterhetsrörelsen.

Har du någon källa på att det var socialisterna som drev igenom Folkskolestadgan 1842?

Alkohol är ett stort problem, ja men bör en ganska partisk nykterhetsrörelse vara de som informerar?

Lika trovärdigt som droginformationen som är lika partisk som de drogliberalas åsikter.

Utan investeringar, småföretagande och framförallt nyföretagande så hade vi inte fått igång vår industri. Hade vi inte hållit oss tillbaka under världskrigen och då särskilt andra världskriget så hade vi inte kommit så långt som vi kom heller.

Här är förresten ännu en rolig propaganda film från USA.
http://www.youtube.com/watch?v=g_DaMKUP3Og

Visa signatur

Belysningstekniker låter väl lagom flummigt?
signature your as this use backwards this read to enough dumb were you if

Permalänk
Hedersmedlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av mortifer666
Det med captain copyright är ju taget från USA där de brukade ha olika propaganda filmer för ungarna t.ex. http://www.youtube.com/watch?v=Mmcw1e2QEFs

Vad gäller propaganda i skolan så är det väl relativt vanligt?
T.ex. att iogt nto informerar om alkoholens skador osv.

Eller att samhällsböckerna är extremt vänstervridna och tilldelar hela Sveriges industriella framgång till Socialdemokraterna och Facket.

Eller att alla ska lära sig om sveriges demokratiska värdegrund.
Detta innebar för mig kvarsittning då jag förespråkade diktatur under högstadiet.

Jag tycker att du överdriver ordentligt när du säger att det är propaganda man lär ut till barnen om alkohol. Visst är det en partisk nykterhetsrörelse som lär ut, men det är inte det samma som propaganda. Dess utom är det till gagn för samhället att det dricks mindre vilket inte är så svårt att rättfärdiga.

Sedan har sverige varit en del vänstervridet sedan alltid, ja. Finns dock inga länder som inte har någon form av politisk vridning hos folket. Med denna synen har sverige byggts upp med bra ekonomi och välfärd. Det är ganska ovanligt att högerblocket haft makten en längre tid i rgeringen vilket såklart innebär att det inte är högern som bör ta åt sig äran eller skulden för hur landet är uppbyggt.

"Utan investeringar, småföretagande och framförallt nyföretagande så hade vi inte fått igång vår industri."
Nej, det stämmer. Men vad har det med saken att göra? Är det så att vänsterpolitiker alltid vägrat alla allting utom hög skatt eller? Är det otänkbart för dig att det kan ha varit politiker även från vänstersidan som drivit igenom det?

Dina ord blir liksom lite mer skrikiga, och lite mindre trovärdiga med tonen du använder dess utom. Kan var bra att tänka på.

Visa signatur

🎮 → Node 304 • Ryzen 5 2600 + Nh-D14 • Gainward RTX 2070 • 32GB DDR4 • MSI B450I Gaming Plus AC
🖥️ → Acer Nitro XV273K Pbmiipphzx • 🥽 → VR: Samsung HMD Odyssey+
🎧 → Steelseries arctic 7 2019
🖱️ → Logitech g603 | ⌨️ → Logitech MX Keys
💻 → Lenovo Yoga slim 7 pro 14" Oled

Permalänk

Kommer ihåg polisens kampanj mot "droger och våld" då jag gick i skolan för 12 år sedan.
Den har ju fungerat bra... not.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av mortifer666
Har du någon källa på att det var socialisterna som drev igenom Folkskolestadgan 1842?

Alkohol är ett stort problem, ja men bör en ganska partisk nykterhetsrörelse vara de som informerar?

Lika trovärdigt som droginformationen som är lika partisk som de drogliberalas åsikter.

Utan investeringar, småföretagande och framförallt nyföretagande så hade vi inte fått igång vår industri. Hade vi inte hållit oss tillbaka under världskrigen och då särskilt andra världskriget så hade vi inte kommit så långt som vi kom heller.

Här är förresten ännu en rolig propaganda film från USA.
http://www.youtube.com/watch?v=g_DaMKUP3Og

Tänker inte ens ta upp en debatt mot dig då jag råkat ut för killar som dig tidigare vilket aldrig slutar bra.

Att du tackar högern/konservatisterna till att vi är så fria som vi är idag undrar jag om du nu inte läst en ganska högervriden bok. Vänstern står för en objektiv syn och betonar gärna det till skillnad från högern. Och ja, finns ingen annan än v'nstern att tacka för det land vi lever i idag. Småföretagare du pratar om som SKF, Ericsson och flera andra som sparkade igång ekonomin skulle inte ha den möjlighet att skapa om inte reformerna ägt rum. Samtidigt kan du tacka vänstern för att vi inte ligger i krig och inte har gjort det några hundra år till skillnad från högern som igen och återigen propaganderat för krig och "revanschen" mot Ryssarna med hjälp av en stark kungamakt som Karl den XII eller Gustav den III vilket båda var diktatorer och knappast stod för den demokrati vi har idag.

Varför glömmer folk frihetstiden helt plötsligt?