AMD i kris – kan delas i två

Permalänk
Hjälpsam

Det finns några ljusglimtar för AMD i alla fall.

1. Även om dom nu inte kan konkurera med Intel på prestandatronen gör dom det mycket bra i mellansegmentet och budgetsegmentet.

2. Verkar som om många av dom stora datorbyggarna äntligen insett att utesluta AMD är att skjuta sig själv i foten.

3. AMD producerar nu buggfria Phenom alteftersom moderkortstillverkarna uppdaterar sin BIOS, kommer många med AM2 bräder att uppgradera till Phenom (jag gjorde det tex i går).

4. Deras nya HD3000-serie säljer bra och har god produktion och priskriget med Nvidia är inte gratis för Nvidia heller.

5. AMD/ATI har producerat i 55nm i ett halvår nu, Nvidia ligger som lägst på 65nm.

6. AMD/ATI kommer snart lansera sin HD4000-serie och den ser mycket lovande ut.

7. Även om Nvidia varit bättre på att optimera för DX9, kommer DX10 så småningom och då tappar Nvidia en fördel gentemot ATI.

8. Folk känner ofta sympati för "The Underdog" och renome är viktigt, jag tror att framför allt att Nvidia tappet en del på senare, delvis pga sina märkliga turer och uttalanden.

Visa signatur

AMD Ryzen 7 1700 | Saphire RX 5700 Pulse XT (Silent Mode) | 64 GB Kingston ECC | https://valid.x86.fr/z2ljhr | Stockkylaren | Bitfenix Whisper M 750W.
AMD Ryzen 9 5900X | AMD RX 5700 | 64 GB Micron ECC | https://valid.x86.fr/5krwxf
HTPC | https://valid.x86.fr/uuzli0 |

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja

Får jag fråga dig vad du argumenterar mot?

Vad menar du med det igentligen
Du har själv varit delaktig i en lång diskussion mot svullo90 och sedan frågar du vad han diskuterar mot

lite lustig fråga tycker jag, som om du hade amnisia( Inget ont om dom som har det)

Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja

Jag skriver inte att du argumenterar mog Gosh, min fråga var egentligen varför du motargumenterade mot mig (andra) som argumenterade mot gosh.

Skrev du rätt där?
du frågade nämligen varför 2 personer med samma åsikt argumenterar mot dig med en annorlunda åsikt

också en mycket konstig sak att skriva

Visa signatur

Datorer är LIVET

Permalänk
Trollfabrik
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja
Så vad kom vi fram till? Jo precis det jag skrev från början:

Q6600 som är Intels första Quad core för desktop presterar upp till 20% bättre än Phenom 9850. Q6600 drar mindre ström samt är billigare än 9850. Det är ju precis det jag har skrivit hela tiden men ändå skall det ta ett X-antal sidor innan man är överens.

Jag såg verkligen inga 20% på dina länkar ur prestanda synpunkt. Såg väldigt lika ut Q6600 låg en liten bit framför men inte alls mycket. Sen folks argument av klockning håller inte, då folket som faktiskt överklockar är en minoritet. Ända skillnaden på prestanda var Q6600 med kanske 2-3% före, sen att den har lägre TDP. Men ja Q6600 är bättre det förnekade jag aldrig och håller med om att man endast ska köpa Phenom om man redan sitter på en AM2 planka med stöd för Phenom, annars är det Intel som gäller.

Sedan skrev jag ju själv att jag skulle rekommendera Intel före AMD. Bara för att man själv är AMD/ATI fanboy är jag inte blåst och förnekar att dom ligger i skiten både ekonomiskt och prestandamässigt som vissa andra på forumet.

Visa signatur

Kontaktas enklast via PM. Önskas svar i forumet citera mina inlägg eller pinga @Jacob. Finns även på Twitter.

"Science and technology have progressed to the point where what we build is only constrained by the limits of our own imaginations." – Justin R. Rattner

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Dinoman
Nej då och det säger jag inte att du har sagt heller men läs ditt första inlägg som jag reagerade på så får du se själv hur tonen är.

Inget fel på tonen alls utan snarare om hur du tolkar den eftersom du i princip är den ända som har reagerat på texten och som du själv skriver gör dig förbannad. Prova och läs texten som en "Se där hur det kan vara, kanske är inte AMD så säkra i alla fall?"- så skall du se att tonen ändras markant.

På dig låter det mer som att du läser min text på sättet som du just då känner, förmodligen är det så och det är så psykologi brukar fungera. Läs om.

Citat:

Ok, då ska jag förklara för dig. Du fortsätter att kalla mig "Dino", även längre ner i denna text. Jag har redan sagt till dig för ett tag sedan när du kallade mig vid förnamn i en diskussion vilket är en urgammal simpel diskussionsteknik för att sätta sig över andra. Det finns överhuvudtaget ingen mening med att du ska kalla mig vid namn om det så är min pseudonym. Vi är DU med varandra. Vi känner inte varandra personlig och det gör det helt otillbörligt för dig att kalla mig vid namn mer än att få fram effekten av "lilla gubben". Det är inte faktumet att du kallar mig vid namn utan sättet du gör det på.

Nu visste jag i och för sig inte att du hette Dino som förnamn eftersom det står "Dannemann" i din profil, men du tycker det är logiskt att jag skall förstå detta? Det är ditt feta problem om du blir förbannad för att jag skriver Dino. Skall jag bli förbanna när folk skriver dojja som du själv har gjort massvis med gånger? Nej. Det är samma sak här. Du måste läsa om saker från ett annat perspektiv och inte från ett personligt perspektiv för du hade så fel man kunde ha. Och om nu Dino är ditt namn, varför i helsike heter du det på ett forum om du nu inte vill bli tilltalad ditt namn för att du TROR det skall vara med en psykologisk övervinning i argumentationen. Snacka om att vara ute och cykla.

No points here man.

Citat:

Du ger det intrycket med dina texter. Jag diskuterar din attityd mot AMD som jag anser vara överdrivet negativ. Det är ett fritt land och din åsikt men jag ifrågasätter den.

Samma sak här. Läs dom från ett annat perspektiv.

Jag tror inte jag är problemet utan jag tror snarare att du är så fäst vid AMD att du inte tål att höra skit om dom vilket jag finner underligt!
Att jag är negativ mot AMD's produkter och har vart under en längre tid har jag erkänt och har inga problem med detta, för min egna ändamål. Det vill säga om jag ha HDMI+ljud så köper jag ett ATi kort men det är för tillfället prestanda jag är ute efter och varken Phenom eller ATi är ett alternativ för mig då vilket innebär att jag köper Nvidia eftersom det bara finns Nvidia kvar. Lät det också negativt? Well, läs det med ett smile på läpparna.

Citat:

Samma problematik här igen som jag försökt påpeka för dig. Det finns ett bättre alternativ, Core 2 Duo, men det innebär inte att AMD:s Athlon 64 är dålig. Den är ett sämre alternativ som inte är lika effektiv. Skillnaden är i många fall marginell. Båda processorarkitekturerna är snabba, effektiva och moderna men Intels lösning är snäppet bättre på alla punkter. Det är MIN poäng.

Har jag skrivit något om att AMD 64 är dålig? Jag har nu i flera sidor diskuterat Phenom så håll dig till Phenom. Men jag förstod din poäng.

Citat:

Precis samma förhållande gäller här. Det är ditt sätt att diskutera på som gör mig förbannad.

Samma sak här mot dig också. Läs det på ett annat sätt. Värt att nämna är att jag i princip aldrig blir sur bakom datorn när jag skriver eller motargumenterar folk eller mot folk som motargumenterar mig och om du nu seriöst blir förbannad så är det du som har problemet och inte jag. Detta är ett forum och om jag tycker någonting är uselt är det min uppfattning.
Måste till exempel ordet uselt vara sagt på ett negativt sätt eller på ett sätt som gör någon annan människa bakom datorn dessutom, förbannad? Kanske är det så att när just Du säger uselt eller kanske har du dåliga erfarenheter av just de orden jag använder som sedan gör dig förbannad? Någonting med dig själv har det med att göra eftersom du reagerar så. Men då är det inte jag som har problemet utan det är du Dino (det går snabbare att skriva dino istället för dinoman).

Citat:

Du pratar hela tiden om att det ena eller det andra är bättre. Ja 8800GTS är "bäst". Men allting ställs alltid i relation till sitt pris. T.ex. 8800GT 512 är bättre än 8800GS. Men vilket kort är bäst? Finns inget entydigt svar på denna fråga, man måste ha ALLA parametrar i beaktning. Pris, matchning med övrig hårdvara, behov, vilka spel ska du spela, vilken upplösning ska du spela i etc. m.m.

Är du med på min poäng?

Nej. I texten du citerar talar jag om vad som presterar bäst. Du talar om vad som Är bäst vilket är en definitionsfråga. Talar man prestanda så är det bara något som är bäst eller ett bättre alternativ. Skall man dra in ström, ljudnivå, utseende, kylning med mera är det en annan sak men det är inte det jag har diskuterat vilket framgår väldigt tydligt om man läser ordentligt och inte det man vill läsa.

Men ja, jag är med på din poäng om jag nu hade tänkt som du trodde att jag gjorde.

Citat:

För att ett företag gör ett uppköp som ger dem enorma integrationskostnader är inget ovanligt. Att kunna ger ett svar på om dem gjorde bort sig eller inte kan vi inte ge förrän om ett par år, förmodligen. Men just nu ser det inte så bra ut. Som sagt.

Exakt. Men om någonting går dåligt under 2-3 års period är inte något som brukar visa sig vara positivt om10 år. Phenom med befintlig arkitektur är förmodligen ingen processor som någonsin kommer att slå. Den har inte slått än och förmodligen aldrig framöver heller. Hurvida nästa generation är får vi se. Jag menar Intel håller ju snart på att släppa nya processorer.. igen vilket gör det farligt för AMD.

Citat:

Jag föreslår inte den generella gamern som ska köpa ny dator att köpa AMD, inget annat. Övrigt, läs ovan.

Exakt och bra, då är vi överens här.

Citat:

Slutligen hoppas inte du tar illa upp av denna diskussionen för jag vill bara påpeka vissa saker som stör mig för tillfället.

Absolut inte. Jag är väldigt lätt att ha att göra med så du behöver inte oroa dig för att skriva mot mig eller komma med kritik. Sedan om jag ibland kör över folk är något som jag får träna på.

Mvh

Citat:

Ursprungligen inskrivet av GrymmeMannen
Vad menar du med det igentligen
Du har själv varit delaktig i en lång diskussion mot svullo90 och sedan frågar du vad han diskuterar mot

lite lustig fråga tycker jag, som om du hade amnisia( Inget ont om dom som har det)

Skrev du rätt där?
du frågade nämligen varför 2 personer med samma åsikt argumenterar mot dig med en annorlunda åsikt

också en mycket konstig sak att skriva

En person skriver att Intels sockel är långlivad och någon annan om en processor och monsieur ovan missuppfattade vad den andra som skrev om processorn egentligen menade. Det han skriver är det vi andra har skrivit hela tiden så det var därför jag fråga vem han motargumenterar egentligen. Vi är ju på samma plan och tycker samma sak.

Jag frågade varför två persner med samma åsikt som mig motargumenterar mig, helt rätt.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Smartidiot89
Jag såg verkligen inga 20% på dina länkar ur prestanda synpunkt. Såg väldigt lika ut Q6600 låg en liten bit framför men inte alls mycket. Sen folks argument av klockning håller inte, då folket som faktiskt överklockar är en minoritet. Ända skillnaden på prestanda var Q6600 med kanske 2-3% före, sen att den har lägre TDP. Men ja Q6600 är bättre det förnekade jag aldrig och håller med om att man endast ska köpa Phenom om man redan sitter på en AM2 planka med stöd för Phenom, annars är det Intel som gäller.

Sedan skrev jag ju själv att jag skulle rekommendera Intel före AMD. Bara för att man själv är AMD/ATI fanboy är jag inte blåst och förnekar att dom ligger i skiten både ekonomiskt och prestandamässigt som vissa andra på forumet.

Du måste läsa testet annars finns det ingen enledning för dig att motargumentera mig. Som jag skrev tidigare så presterar Q6600 10-20% bättre än Phenom 9850. Du kan läsa diagrammen direkt men jag antar att din matte inte är tillräcklig eftersom du skriver 2-3% när det i själva verket är mycket mer många gånger, cirka 400% mer.

Läs testet och återkom. Om du har problem med engelskan så läs efter procent enheter så hittar du det jag vill visa dig.

Mvh

Visa signatur

Min musik
@albinloan
Allt vi kan tänka, kan vi skapa.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja

Du måste läsa testet annars finns det ingen enledning för dig att motargumentera mig. Som jag skrev tidigare så presterar Q6600 10-20% bättre än Phenom 9850. Du kan läsa diagrammen direkt men jag antar att din matte inte är tillräcklig eftersom du skriver 2-3% när det i själva verket är mycket mer många gånger, cirka 400% mer.
Mvh

Om Q6600 presterar 400% mer än en Phenom varför visar inte ALLA grafer det? Sjukt dåligt argument som inte ens håller.

Visa signatur

Knowledge is not achieved until shared.

Permalänk

invztr - sluta feltolka med flit och denna gång har du verkligen ansträngt dig utöver det vanliga.

Visa signatur

Folding - bad in poker, good in real life

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av invztr
Om Q6600 presterar 400% mer än en Phenom varför visar inte ALLA grafer det? Sjukt dåligt argument som inte ens håller.

dom kanske gjorde testet med den gamla phenom med den där buggen(vad den nu hette TLP eller BPL eller nått

den buggen löstes ju först med en flashning i biosen vilket kunde ge kraftiga prestandaförluster

men jag holler med dig, inte en chans att den nya phenom med B3 stepping är så mycket sämre än Q6600

edit

såg inte att det stog Phenom 9850 som har B3 sorry

Q6600=4 st phenom 9850
Bull*****

Permalänk

Jaså de är dags nu. Hoppas nu bara att deras lanseringar helhetsmässigt sett kommer visa på prestanda och mer köpglada kunder "just like old times" :D.

Visa signatur

Wasserkühlung::5900X::ASSrock X570 TB3::2x8 Ballistix 3000@3800::6800Nitro+

Vilken leksak>> CH341-biosprogrammerare

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av invztr
Om Q6600 presterar 400% mer än en Phenom varför visar inte ALLA grafer det? Sjukt dåligt argument som inte ens håller.

Har jag inte skrivit till dig så många många gånger att du skall läsa det jag skriver och sedan läsa en gång till och till sist skriva?

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Svullo90
dom kanske gjorde testet med den gamla phenom med den där buggen(vad den nu hette TLP eller BPL eller nått

den buggen löstes ju först med en flashning i biosen vilket kunde ge kraftiga prestandaförluster

men jag holler med dig, inte en skans att den nya phenom med B3 stepping är så mycket sämre än Q6600

Just detta som skapar missförstånd när folk inte Läser, ni vet använda ögonen.

Jag vet också om att Phenom inte presterar några hundra procent sämre än Q6600 i detta fallet.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Frostyfog
invztr - sluta feltolka med flit och denna gång har du verkligen ansträngt dig utöver det vanliga.

Tack.

Visa signatur

Min musik
@albinloan
Allt vi kan tänka, kan vi skapa.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja

Du kan läsa diagrammen direkt men jag antar att din matte inte är tillräcklig eftersom du skriver 2-3% när det i själva verket är mycket mer många gånger, cirka 400% mer.

Du slingrar dig som en ål doppad i såpa, men du kan väll ändå inte påstå att vi inte läser ordentligt

Permalänk

Svullo90 - och hur mycket är cirka 400% mer än 2-3%?
om man verkligen vill missförstå så svarar man "402-403%",
vill man däremot visa att man faktiskt har normal respekt för andra forumanvändare så svarar man "8-12%".

Visa signatur

Folding - bad in poker, good in real life

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Frostyfog
Svullo90 - och hur mycket är cirka 400% mer än 2-3%?
om man verkligen vill missförstå så svarar man "402-403%",
vill man däremot visa att man faktiskt har normal respekt för andra forumanvändare så svarar man "8-12%".

Eller "10-15%".
100% = fördubbling.
200% = tredubbling.
300% = fyrdubbling.
400% = femdubbling.

Visa signatur

I like my women how i like my coffee... In a plastic cup.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Frostyfog
Svullo90 - och hur mycket är cirka 400% mer än 2-3%?
om man verkligen vill missförstå så svarar man "402-403%",
vill man däremot visa att man faktiskt har normal respekt för andra forumanvändare så svarar man "8-12%".

haha ja, nu ser jag hur du menar. det var nog det mest onödiga sättet att uttrycka sig jag har sett någon gång
gjort för att förvilla

åja dojjan har minsan håjt blodtrycket på många i sina dar, fråga dino
lite får han väll tåla

Permalänk
Trollfabrik
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja
Du måste läsa testet annars finns det ingen enledning för dig att motargumentera mig. Som jag skrev tidigare så presterar Q6600 10-20% bättre än Phenom 9850. Du kan läsa diagrammen direkt men jag antar att din matte inte är tillräcklig eftersom du skriver 2-3% när det i själva verket är mycket mer många gånger, cirka 400% mer.

Läs testet och återkom. Om du har problem med engelskan så läs efter procent enheter så hittar du det jag vill visa dig.

Mvh

Läste visst inte så noga på testet men nästa gång var för fan inte så nedlåtande. Både min matte och engelska är mer än tillräcklig, men nu kommer du med en kommentar om att jag bara är 18. Hur gammal är du själv 23? Men shit vad stor och vuxen du måste vara då

Visa signatur

Kontaktas enklast via PM. Önskas svar i forumet citera mina inlägg eller pinga @Jacob. Finns även på Twitter.

"Science and technology have progressed to the point where what we build is only constrained by the limits of our own imaginations." – Justin R. Rattner

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Smartidiot89
Läste visst inte så noga på testet..

Exakt. Då skall man inte motargumentera andra om man inte läser så noga själv. Det är som att jag skall börja diskutera fotboll och vem som är bra på vad utan att jag överhuvudtaget kan någonting om det. Läs först och motargumentera sedan.

Men du är människa och jag förlåter dig.

Citat:

..men nästa gång var för fan inte så nedlåtande. Både min matte och engelska är mer än tillräcklig,

Bra, då öppnar vi ögonen och läser bättre helt enkelt eller hur monsieur?

Citat:

..men nu kommer du med en kommentar om att jag bara är 18. Hur gammal är du själv 23? Men shit vad stor och vuxen du måste vara då

Huh? Ulf, varför?

Visa signatur

Min musik
@albinloan
Allt vi kan tänka, kan vi skapa.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Smartidiot89
Läste visst inte så noga på testet men nästa gång var för fan inte så nedlåtande.

Det är du som har rätt, Albin förstår inte riktigt hur man skall tolka resultat och hur cachen inverkar.
Det är lätt och skapa ett test där Intel får stora fördelar om det blir så att programmet skapar många cache träffar medan AMD får gå ut till minnet och hämta data.

Problemet som jag inte tror Albin är riktigt medveten om är att fyrkärninga processorer är som mest användbara när programmen är riktigt stora. Mycket data processas (vilket är vanligt när det är flera trådar som bearbetas) och då spelar cachen inte speciellt stor roll. Små lopar m.m. så räcker de cache som finns till gott och väl.

Att dra fram ett test med exempelvis spelet Crysis är totalt meningslöst då det spelet nästan enbart kör allt arbete i en enda tråd. Det är inte ett program gjort för en fyrkärnig processor. Samma med andra spel, de flesta lägger huvuddelen eller kanske hela arbetet i en enda tråd.
Samma sak med små beräkningar, där drar vanligen programmet stor nytta av cachen men det är i normala fall ett ovanligt scenario.

Visa signatur

Programmerare med C++ som huvudspråk.

Permalänk

Japp, jag och alla världens tester har fel. Lyssna och lita på Gosh för det han skriver är det som gäller helt enkelt. Hes the man.

Majoriteten tester i världen som vi alla läser är bara till Intels och Nvidias fördelar. Något annat finns liksom inte. Dessa prestandasajter är mutade av Intel och Nvidia och man har vinklat detta för att få AMD och ATi att se dåliga ut. Men faktum är att ATi och AMD är bäst på allt i alla saker.

--------------

Q6600 presterar bättre än 9850, punkt

Visa signatur

Min musik
@albinloan
Allt vi kan tänka, kan vi skapa.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja
Massa text

OFFTOPIC:
Har du tagit över skruvis roll? du gillar att käfta emot :D, undrar var han tagit vägen förresten, har inte sett inlägg från honom på ett bra tag

Visa signatur

AMD Phenom II 955BE x4 @3.61GHz|SamSung 2 x 500GB 7200 RPM|Asus M4A79T Deluxe|4GB OCZ Black Edition 12800@1600MHz|Sapphire HD5870 1GB RAM|OS varierar, men mest Win XP x64

Permalänk

Men serri, palla off topic här mer, diskutera trådens handling ist...

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Hunter(Swe)
OFFTOPIC:
Har du tagit över skruvis roll, du gillar att käfta emot :D, undrar var han tagit vägen förresten, har inte sett inlägg från honom på ett bra tag

Hehe. Ja jag och skruvis har vart oense många gånger när det gällde AMD och Intel då jag stod för AMD oftast och Skruvis för Intel (under A64 tiden).

Ja det undrar jag med faktiskt. Vart har skruvis tagit vägen?

Visa signatur

Min musik
@albinloan
Allt vi kan tänka, kan vi skapa.

Permalänk
Hjälpsam

Han är kvar men verkar inte lika aktiv längre.
http://www.sweclockers.com/forum/showthread.php?s=&postid=829...

Visa signatur

AMD Ryzen 7 1700 | Saphire RX 5700 Pulse XT (Silent Mode) | 64 GB Kingston ECC | https://valid.x86.fr/z2ljhr | Stockkylaren | Bitfenix Whisper M 750W.
AMD Ryzen 9 5900X | AMD RX 5700 | 64 GB Micron ECC | https://valid.x86.fr/5krwxf
HTPC | https://valid.x86.fr/uuzli0 |

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Frostyfog
Svullo90 - och hur mycket är cirka 400% mer än 2-3%?
om man verkligen vill missförstå så svarar man "402-403%",
vill man däremot visa att man faktiskt har normal respekt för andra forumanvändare så svarar man "8-12%".

Och man borde kanske inte skriva på det sättet albin gjorde från början, det är rent dumt.
Sen att det är fullt korrekt är en annan sak, men man borde skriva lättläst och inte maximera risken för missförstånd vilket han enligt mig gjorde i detta fall

Och gosh snälla nån ge dig någon gång, Phenom är inte någon fantastisk processor och får helt enkelt konkurrera med priset.

Och till slut, hur orkar du Albin? Jag är förundrad över hur envis du är

Visa signatur

Citera för att vara säker på svar!

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja
[i]Japp, jag och alla världens tester har fel. Lyssna och lita på Gosh för det han skriver är det som gäller helt enkelt. Hes the man.

Men hallå, ta en titt till på de grafer du presenterade.
Lägg märke till att Phenom 9600 med patchen för tlb buggen dyker betänkligt, och vad är det man gjort med patchen? Jo man har tagit bort en del av cachehanteringen. Därav är det inte så svårt och räkna ut att cachen spelat väldigt stor roll i just det testet.

Om du bemödar dig och läsa tester och inte bara titta på graferna så lär du dig sådant.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Blubben
[i]Och gosh snälla nån ge dig någon gång, Phenom är inte någon fantastisk processor och får helt enkelt konkurrera med priset.

?
Jo det är en fantastisk processor. Den har fruktansvärt mycket kraft precis som Intels fyrkärniga processorer har. Dessa processorer har så mycket kraft att det skall väldigt mycket till för att en användare någånsin kommer pressa dem i vanligt spel om spelet vet hur man nyttjar kärnorna.

Visa signatur

Programmerare med C++ som huvudspråk.

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av gosh
Men hallå, ta en titt till på de grafer du presenterade.
Lägg märke till att Phenom 9600 med patchen för tlb buggen dyker betänkligt, och vad är det man gjort med patchen? Jo man har tagit bort en del av cachehanteringen.

Om du bemödar dig och läsa tester och inte bara titta på graferna så lär du dig sådant.

Men hallå jag skickade med två tester och inte bara ett.

Kan du inte istället visa oss tester som visar på att 9850 presterar bättre än Q6600?

Om Q6600 i sin arkitektur utnyttjar dagens programvara/spel bättre än 9850 som dessutom är en nyare processor, är väl AMD's fel och problem eller hur? Du skriver hela tiden "Men". Det finns inga Men. Det är upp till Intel och AMD, Nvidia och ATi att utveckla deras arkitekturer för att prestera så gott det går i dagens, framtidens applikationer och det är just därför det inte finns någonting som kallas för framtidssäkerhet. Detta just för att ingen vet hur applikationerna är uppbyggda om 3 år fram och vad de applikationerna behöver mest för att prestera bäst.
Om Nvidia och AMD gissar åt helsike fel är inte Intel och ATi's problem eller tvärtom.

Som jag skrev Gosh, Q6600 presterar bättre än 9850, punkt nu.

Blubben: Hehe, jag vet inte ibland. Men det handlar om att folk som inte är insatta skall tro eller få för sig saker på grund av felaktig information. Det är sådant som skapar förvirrning samt hudra trådar om exakt samma sak. Hade alla hållt sig till korrekt information hade man sluppit detta i högre utstreckning.

Visa signatur

Min musik
@albinloan
Allt vi kan tänka, kan vi skapa.

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja
Men hallå jag skickade med två tester och inte bara ett.

Varför valde du de testerna?

Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja
Kan du inte istället visa oss tester som visar på att 9850 presterar bättre än Q6600?

Plocka fram en sajt som bemödat sig och leta fram ett program som faktiskt drar nytta av alla kärnor så får du mer realistiska tester. Dagens spel drar inte nytta av en quad, köper man en quad som gör man det för framtiden. Om något halvår så kanske det börjar dyka upp spel som börjar nosa på kraften.

Om du testar en högrekvent två kärnig med crysis på låg upplösning så kommer den vara mycket snabbare än en quad.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja
Om Q6600 i sin arkitektur utnyttjar dagens programvara/spel bättre än 9850 som dessutom är en nyare processor, är väl AMD's fel och problem eller hur?

Dagens program är inte gjorda för quads. Små pytteprogram eller om du drar ner upplösning så det bearbetas mindre data så kommer du få bra resultat på Intel för där nyttjas cachen.

Visa signatur

Programmerare med C++ som huvudspråk.

Permalänk
Avstängd

o checka min bild

old school

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av gosh
Varför valde du de testerna?

Plocka fram en sajt som bemödat sig och leta fram ett program som faktiskt drar nytta av alla kärnor så får du mer realistiska tester. Dagens spel drar inte nytta av en quad, köper man en quad som gör man det för framtiden. Om något halvår så kanske det börjar dyka upp spel som börjar nosa på kraften.

Om du testar en högrekvent två kärnig med crysis på låg upplösning så kommer den vara mycket snabbare än en quad.

Dagens program är inte gjorda för quads. Små pytteprogram eller om du drar ner upplösning så det bearbetas mindre data så kommer du få bra resultat på Intel för där nyttjas cachen.

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3272&p=9

Här, program som använder 4 kärnor med tanke på resultaten.
Vann Phenom i något test?

Däremot är den ganska prisvärd med tanke på skillnaden, men du verkar försöka påstå att den är bättre men det är den helt enkelt inte.

Visa signatur

Citera för att vara säker på svar!

Permalänk
Medlem

Som vanligt blir det sandlåda på swec forumet när det handlar om Amd /Intel Ati/Nvidia.

Permalänk

Men nu blir jag less. Alltså det var då ett jävla snack om processorprestanda hit och dit. Alltså en grundläggande misstag som oerhört många verkar göra är att använda ord som "Intel krossar AMD" etc, där just "krossar" är en topp-viktig variabel att definiera. Folk laddar uppenbarligen detta ord på olika sätt vilket leder till ett tröttsamt skräpsnack som leder exakt inget vart.

AlbinNdoja: Dina inlägg har jag faktiskt en tendens att följa och läsa noga. Du kan mycket om hårdvara tycker jag. Det tycker jag är tydligt. MEN, du har i mitt tycke frekventa dragningar åt att använda ordval som är kraftiga och lätt leder till misstolkningar. En sak som jag har noterat och som jag tycker verkar återkomma ofta är att du tycker att en hårdvara ---->krossar<---- (eller liknande definitionsknepiga ord) en annan hårdvara, samtidigt som någon annan inte tycker att siffrorna pekar på att den krossar, men är bättre. Alltså jag reagerar ju, för ibland håller jag inte med om att hårdvara X krossar hårdvara Y, men att den är bättre. I andra fall håller jag med. Nu vet jag inte om det är just ordet "krossa" du specifikt annvänder, men på olika sätt formulerar du meningar och enstaka ord som jag inte tycker ger jämförelserna en rättvis bild. Det känns överdrivet, onödigt och nästan lite provocerande ibland. Alltså det känns på något sätt som att du, om du fick välja en siffra mellan 0 och 1000, skulle välja just 0 eller 1000. Inte 500. Förstår du vad jag menar?

För mitt välbefinnande, kan du inte försöka tona ner inläggen på något sätt... jag hade blivit väldigt belåten. Må gott!

Visa signatur

Intel Core i7 965 | Intel DX58SO | Intel X25-M 80 GB SSD | OCZ Platinum 6 GB | Gigabyte 4850 1 GB | Corsair HX 620 | Samsung F1 1TB | Thermaltake DH 101 VF7000BNS

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av gosh
Varför valde du de testerna?

Plocka fram en sajt som bemödat sig och leta fram ett program som faktiskt drar nytta av alla kärnor så får du mer realistiska tester. Dagens spel drar inte nytta av en quad, köper man en quad som gör man det för framtiden. Om något halvår så kanske det börjar dyka upp spel som börjar nosa på kraften.

Om du testar en högrekvent två kärnig med crysis på låg upplösning så kommer den vara mycket snabbare än en quad.

Dagens program är inte gjorda för quads. Små pytteprogram eller om du drar ner upplösning så det bearbetas mindre data så kommer du få bra resultat på Intel för där nyttjas cachen.

Det finns både program och spel som utnyttjar Quads även om de inte är speciellt många och som Blubben länkade ser ju inte Phenom ut att vinna i något av testerna där heller.

Men du skrev att dagens program inte använder fyra kärnor men vad är det för försvar till AMD när Intel också har fyra kärnor? Intels C2Q arkitektur är starkare än AMD's Phenom så det spelar ingen roll om programmet bara använder en eller 4 kärnor så skulle Q6600 prestera bättre i majoriteten applikationer i alla fall. Q6600 är med andra ord mer effektiv per Mhz jämför med 9850 från AMD. Kort och gott är Intels arkitektur bättre än AMDs just nu, precis som Nvidias är mot ATis just nu. Det är busenkelt Gosh.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Fin_sliparn
Men nu blir jag less. Alltså det var då ett jävla snack om processorprestanda hit och dit. Alltså en grundläggande misstag som oerhört många verkar göra är att använda ord som "Intel krossar AMD" etc, där just "krossar" är en topp-viktig variabel att definiera. Folk laddar uppenbarligen detta ord på olika sätt vilket leder till ett tröttsamt skräpsnack som leder exakt inget vart.

AlbinNdoja: Dina inlägg har jag faktiskt en tendens att följa och läsa noga. Du kan mycket om hårdvara tycker jag. Det tycker jag är tydligt. MEN, du har i mitt tycke frekventa dragningar åt att använda ordval som är kraftiga och lätt leder till misstolkningar. En sak som jag har noterat och som jag tycker verkar återkomma ofta är att du tycker att en hårdvara ---->krossar<---- (eller liknande definitionsknepiga ord) en annan hårdvara, samtidigt som någon annan inte tycker att siffrorna pekar på att den krossar, men är bättre. Alltså jag reagerar ju, för ibland håller jag inte med om att hårdvara X krossar hårdvara Y, men att den är bättre. I andra fall håller jag med. Nu vet jag inte om det är just ordet "krossa" du specifikt annvänder, men på olika sätt formulerar du meningar och enstaka ord som jag inte tycker ger jämförelserna en rättvis bild. Det känns överdrivet, onödigt och nästan lite provocerande ibland. Alltså det känns på något sätt som att du, om du fick välja en siffra mellan 0 och 1000, skulle välja just 0 eller 1000. Inte 500. Förstår du vad jag menar?

För mitt välbefinnande, kan du inte försöka tona ner inläggen på något sätt... jag hade blivit väldigt belåten. Må gott!

Nu har iofs ingen i hela tråden skrivt ordet krossar.

Jag förstår vad du menar men Q6600 är mycket bättre än 9850 eftersom den ger fler positiva effekter jämfört med 9850. Tittar man bara på prestanda så presterar inte Q6600 mycket bättre men eftersom Q6600 drar rätt mycket mindre ström, klockar betydligt mycket bättre samt presterar bättre och är lite billigare så blir ju Q6600 i helhet en mycket bättre processor än 9850. Jag vet inte hur många gånger jag skall behöva skriva det i tråden innan det går in i folks hjärnor bara.

Men jag förstår vad du menar och tack för den konstruktiva kritiken. Jag tänker på detta ofta. Ja det kan göra er less men det gör mig less när folk inte ger sig trots fakta, trots en tråd mot en trots att man har rätt.

Visa signatur

Min musik
@albinloan
Allt vi kan tänka, kan vi skapa.