Bilens 9 volts uttag till Ipod-högtalare

Permalänk

Bilens 9 volts uttag till Ipod-högtalare

Hej!

Jag har en bil utan varken stereo eller högtalare. Däremot har jag externa högtalare (och förstärkare) (iZound Wireless Speaker) till min Ipod. Min fråga är om jag kan använda bilens 9 volts-uttag till dessa högtalare. Det står "9-volt" där man sätter in elsladden på baksidan av huvudenheten så elen borde ju räcka iaf.

Tacksam för svar!

Permalänk
Medlem

det finns inga bil baterie på 9v det kan vara ett motstånd i serige med uttaget mät späningen med en volt mättare.
vad ska du ha för spening till försterkaren.
borde vara 12v
dra såka kablar paralält med batteriet till ett slutt steg.
moss fett med bass
koppla in ipooden

Permalänk
Medlem

terry: försökte du säga nått eller satte du bara i halsen?

karlar: Uttagen i bilen ger mellan 10 och 14,5 V ungefär, det beror på om motorn går eller ej och om startmotorn snurrar. Så du behöver en adapter, det borde inte vara så svårt att hitta en som ger 9 V ut.

Visa signatur

************************************
* Detta meddelande har granskats av FRA *
************************************

Permalänk

ber om ursäkt. jag hade kollat fel. bilens el-uttag är på 12 volt. likaså enheten. pratade med en elekriker jag har i familjen och han lovade att göra nåt av en gammal bil-mobil-laddare.

hittade också en sådan adapter, "xPower Inverter 150W 12V/230V" men den kommer jag troligtvis inte att behöva

tack för svaren ändå!