Piratkopieringen av mjukvara minskar i Sverige

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av ElyziuM
Ok, jag erkänner, jag köpde Kaspersky Anti virus efter 10år med piratversion på andra program, det är orsaken att vi tappade % i piratkopiering! Förlåt... :>

skäms

men bilden var fin

Visa signatur

Massa skit innanför ett CoolerMaster Cosmos II

Permalänk
Medlem

Haha, kostar företagen massa deg! Jo tjena! Jag skulle verkligen vilja se majoriteten av t.ex neroanvändare KÖPA programmet! xD

Tacka vet jag cdburnerxp, bättre brännarprogram för mina behov har jag inte sett maken till. Det har precis vad som behövs!

Jag tror många börjar hitta lagliga gratisalternativ som gör jobbet minst lika bra som köpvarianter av ett program. Sen ska vi inte glömma att linux växer sig starkare och där behöver man för det mesta bara kolla i pakethanteraren för att hitta vad man söker.

Permalänk

Jo, onekligen går piratkopiering hårdast ut över gratisalternativen vilket är synd.

Visa signatur

i5 10400f | asus b460-f | 2x8gb kingston 2666 | zotac 3060ti | corsair mp510 960gb (OS) + samsung 860 evo 1tb + 2x kingston a400 480gb | corsair vx450 | tr true black | fractal r3 | asus mg279q + lg w2363d | dt 880 | win 10 x64 | deathadder chroma | glorious 3xl | tb impact 600 | oculus quest 2

Permalänk

huvudanledningen till att ingen köper programmer och spelen är väll att dom höjer priserna så förbannat som i sin tur gör att ladda ned crack/cdkey till en mycket bekväm lösning. Du får det du vill ha, olagligt men gratis, 99% av oss tänker "ofta dom tar just mig" vilket är rätt sant.
Men dom där siffrorna dom visar är ju lögner rent av, säkert har dom lagt på en och en annan nolla.

Dessutom så sitter dom feta asen som drar in pengar och vill bara ha mer in pengar så att dom kan köpa en ferarri till eller två för att sedan använda 2-3 gånger.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Kryll
Hur mäter man mängden av piratkopior i ett land?
BSA - Bull Shit Association?

Hmm få se, det är nog förmodligen höga uteliggare som får ett jobb med dunderfet lön. Vem som helst skulle väl sitta och knappa på några uträkningar för pengar!?=)

Visa signatur

Asus Prime Z390-A - Intel I7 9700KF - Corsair Vengeance 2x8GB 3200Mhz CL16 - MSI GeForce RTX 2080 SUPER 8GB Ventus XS OC - Creative Sound Blaster Z (skäms) - Corsair AX 1200i Digital 1200W 80+ Platinum - Fractal Design R6 - Sennheiser GSP 600 - Acer Predator XB271HUA

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av femkantig
jag skyller nergången på vista.

tror faktiskt den kan stämma

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Kryll
Hur mäter man mängden av piratkopior i ett land?
BSA - Bull Shit Association?

HELL YEAH!!!

Kunde inte sagt de bättre själv...

Visa signatur

[Phanteks Enthoo Pro TG] [ASUS ROG Strix 850W Vit] [Delidad i7 7700K] [Corsair iCUE Hydro H150i ELITE CAPELLIX Vit] [Corsair Vengeance RGB PRO SL DDR4 16GB 3200MHz/CL16 Vit] [ASUS Z270-F] [Gigabyte RTX 2070 Super 8GB GAMING OC Vit] [C:WD Black SSD 256GB M.2, E:Seagate Firecuda 1TB, F:Samsung 860 EVO 1TB, G:Seagate IronWolf 4TB & H:Seagate Momentus XT 7200.1 500]

Permalänk

Tror inte ett skit på detta och som vanligt har dom ingen aning om hur många som piratkopierar. Däremot är det många som slutar upp med skit program som DC++ och liknande program och går över till Torrent just för att Torrent är så mycket bättre för filöverföring i denna bemärkelsen.

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Kryll
Hur mäter man mängden av piratkopior i ett land?
BSA - Bull Shit Association?

Exakt.

Visa signatur

Min musik
@albinloan
Allt vi kan tänka, kan vi skapa.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Osten87
klockrent bild val!

Hmm är det en val?

http://global.bsa.org/idcglobalstudy2007/

Där kan ni läsa om hur dom har gjort undersökningen.

Ganska smart och jämföra hur många licenser som köptes och hur många registrerades. Sen är det ju bara och räkna ut skillnaden och multiplicera med kostnaden för det programmet.
Enkelt och Lätt

Visa signatur

MSI K8N NEO4, a64 3500+, 1024MB pc3200, Gainward 6600gt, 2*200 gb,

Permalänk

Open Source och statistisk felmarginal

Citat:

Ursprungligen inskrivet av Happen
Beror nog knappast på att vi svenskar börjat få dåligt samvete, utan snarare på att företagen har blivit bättre på att skydda sina produkter.

Dessutom så är det ju så att en ändring på 1 procentenhet inte är utom en statistisk felmarginal (beroende på hur stor stick gruppen varit, och den har troligtvis varit ganska liten)....

Dessutom så säger de ju ingenting om hur stor andel av de föredetta piraterna som har gått över till open source program. Den delen är (tror jag) troligtvis större än den 1 procent man talar om här.

Visa signatur

***K8N ASUS || AMD 64 3200+ || 2st Crucial 512Mb DDR
|| Gainward GeForce 6800LE || Western Digital 200GB S-ATA***

Permalänk
Medlem

Kostar?? tror man kan kalla att de tjänar på det.. massa personer får ju jobb att presentera hur mycket man förlorar.

Sedan, är ju siffrorna lite löljiga men men,, 194 kr per person skulle vi behöva betala in för att det skulle bli "0" %.

Men visst, det är ju inte alla som sitter med piratkopior och andra som sitter med program som egentligen kostar flera hundra tusen.

Permalänk
Medlem

Ha! Det är nog snarare så att vi har blivit bättre på att ladda ner de utan att synas.

Visa signatur

AMD tuf B550M | RYZEN 3950x | 64GB 3200Mhz | Zotac 3090

Permalänk
Citat:

Ursprungligen inskrivet av omnia
Ha! Det är nog snarare så att vi har blivit bättre på att ladda ner de utan att synas.

Precis.

Visa signatur

Min musik
@albinloan
Allt vi kan tänka, kan vi skapa.

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Svullo90
och naturligtvis skulle alla som tankat 1000 låtar om året köpt alla lagligt för 200 kr för ett album om inte TPB mm fanns

hm fram med kalkulatorn

200/15=13 kr per låt

13*1000= 13 000 kr per år

Kan inte skivbolagen leta upp ett par stycken medelsvenson som köper musik för 13 000 kr per år, för eftersom massvis skulle köpa för så mycket om fildelning upphörde och eftersom det finns många som är starkt imot fildelning kan det ju inte vara några större problem att hitta massvis med exempel

hehe, finns rykten om att sånna människor existerar... men finns de så är det inga ungdomar eller medel- och låginkomsttagare i alla fall.

Permalänk
Medlem

Utan piratkopiering av mjukvara hade datoranvändandet inte varit på nära håll lika utbrett som idag, hårdvaruutvecklingen hade gått långsammare och branschen över huvud taget hade omsatt betydligt mycket mindre pengar.
Tyvärr för varken pirater eller antipirater en nyanserad debatt.

Visa signatur

Ryzen 3700X | Asus X570-F | 16GB Ballistix Sport LT 3000/15 @3733/16 | Asus Strix GTX 1060 6GB | Fractal Design R6C | Noctua NH-D15 | Corsair RM650x | 4TB SSD av varierad kvalisort | Asus VG279QM | Ducky One 2 | CM MM720

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av AlbinNdoja
Tror inte ett skit på detta och som vanligt har dom ingen aning om hur många som piratkopierar. Däremot är det många som slutar upp med skit program som DC++ och liknande program och går över till Torrent just för att Torrent är så mycket bättre för filöverföring i denna bemärkelsen.
Exakt.

DC++, skitprogram? Har man koll på vad man gör så är väll det minst lika bra, speciellt sen dom började med uppdelning av enskilda filer, pumpar min lina fullt ut på direkten.

Visa signatur

[Arrogance]-[5800X+6900XT]-[Win10]

Permalänk
Medlem

Det enda jag tycker är lite negativt med piratkopiering är att de som kopierar för att de inte har råd troligtvis skulle ha använt sig av en Open Source lösning. Dessutom är det ganska lätt att dra slutsatsen att minskningen i piratkopieringen kan härledas till att Open Source har vunnit marknadsandelar. Byter jobbet till Open Office (vilket sker lite överallt) så är det ju enklare att tanka ner Open Office än att skaffa senaste Piratversionen av Microsoft's senaste utgåva.

Permalänk
Medlem

Jag måste erkänna jag har laddat ner lite det har mina vänner också gjort. Men jag och mina vänner ser mer nerladdningen som en demo för 90% av det jag och mina vänner laddar ner köper jag som ett bidrag till tillverkaren så det kommer mer. Tror nog ett antal % av den totala svenska nerladdningen gör sådant.

Btw tycker ofatbart synd om speltillverkare som satsar på PC (bla Crytek). De blir tveksamma om de ska fortsätta med endast PC, så istället gör de sämmre spel som passar alla **fult ord** konsoler (gillar inte dem ).

Bilden <3 Gief moar!

Permalänk
Medlem

Piratkopieringen gör ju at folk håller kvar vid den mjukvaran som kostar pengar vilket de i längden förmodligen kommer att tjäna på. Tillslut tröttnar vl allid någon av de som piratar mjukvara och köper skiten istället. Vilket då medför att windows då har behåålit sin användare istället för att Han gick över till Linux. Det är befängt at sga at de örlorar en massa jävla pengar. Se det som marknadsföring istället!

Visa signatur

HD5770 1GB| Phenom 2 x2 555 3.2ghz BE@ x3 3.6Ghz| 2x2048ddr3 corsair xms3 1600mhz | Corsair HX520w | HP w2207| Antec 180b

Permalänk
Medlem

En rapport från BSA och IDC? Som dessutom är spetsad med statestik! Finns den rapporten i pappersform så får den förbrukat dasspapper att se ut som aktieobligationer i jämförelse. Tar man den rapporten på allvar? Rent tekniskt är det omöjligt.

BSA är och förblir "Bull Shit Association" något annat namn är inte lämpligt för dem. Statestik myglare och lobbyistpuckon kanske.

Permalänk
Medlem

Sverige har många som är duktiga på datorer.
Många av dessa går från Windows och köpskiten till Linux och Open-Source.
Varför köra MS Office? Jag har det inte ens installerat, ens på Win-burken utan kör OO.org rakt över.

Visa signatur

Whisky kan drickas på 3 sätt:
1. Utan vatten. 2. Med vatten. 3. Som vatten.

CR-10S Pro, CR-10S5, CR-10 Max

Permalänk
Medlem
Citat:

Ursprungligen inskrivet av Viktorebro
Dessutom så sitter dom feta asen som drar in pengar och vill bara ha mer in pengar så att dom kan köpa en ferarri till eller två för att sedan använda 2-3 gånger.

Måste hålla med där. Tror dert var en krönikör i tekniktidningen M3 som sa:
"Kanske George Clooney klarar sig med 250 000 kr i månaden, han kanske inte behöver ett nytt sommarhus varje år".

Gillade verkligen den kommentaren, skådespelare och vissa andra som har centrala roller i t.ex. filmer kanske inte behöver sina skithöga löner...

Visa signatur

NR200P | SF450 PLATINUM | STRIX B450-I | R5 3600 | NH-U12S | 16GB LPX | GTX1060 6GB

Permalänk
Avstängd

Jag tror inte att det har att göra med att företagen skyddar sina program bättre. Snarare görs det mer skit i dag än det någonsin gjorts tidigare som ingen vill ha alls

Permalänk
Medlem

Det vore ju trevligt om dom i samma veva nämnt hur mycket försäljningen ökat.
Antagligen för mycket begärt då man skulle sett att piratandet kanske inte tog så mycket man hade velat

Permalänk
Hedersmedlem

Förhoppningsvis gräver Microsoft upp en grav för windows nu när de gjort det så svårt at kopiera Vista. Hade det varit lika svårt att kopiera win98 och framåt så hade vi haft en bred marknad för linux idag. Definitivt.
Linux har allt att erbjuda till de som inte spelar idag. Och för de som spelar så håller konsollerna på at erövra marknaden iaf. Så Windowsserien har inte så mycket hållhakar kvar mer än gammal vana. Dessutom kommer nog missnöjet öka då MS vill släppa nya OS hela tiden för att tjäna pengar och de vägrar sälja äldre system fast att de flesta där ute redan är nöjda med det OS de har idag. Så med lite tur sänker microsoft sig själva nu så det kan komma fram lite andra aktörer på denna marknad.

Visa signatur

🎮 → Node 304 • Ryzen 5 2600 + Nh-D14 • Gainward RTX 2070 • 32GB DDR4 • MSI B450I Gaming Plus AC
🖥️ → Acer Nitro XV273K Pbmiipphzx • 🥽 → VR: Samsung HMD Odyssey+
🎧 → Steelseries arctic 7 2019
🖱️ → Logitech g603 | ⌨️ → Logitech MX Keys
💻 → Lenovo Yoga slim 7 pro 14" Oled

Permalänk

"Kan inte skivbolagen leta upp ett par stycken medelsvenson som köper musik för 13 000 kr per år, för eftersom massvis skulle köpa för så mycket om fildelning upphörde och eftersom det finns många som är starkt imot fildelning kan det ju inte vara några större problem att hitta massvis med exempel"

Jag köper musikskivor för ungefär denna summan varje år. Har flera vänner och bekanta som gör det med.
Det som får mig att göra detta är ett intresse. Ett intresse för musik, och inte fanken sitter jag och gnäller över "buhuhuuu, tio kassa låtar av tolv på skivan" utan jag letar musik som tilltalar mig. Tro f-n att "Idolproducerat" skräp är kasst till 95% (enligt mig 100%) vet man vad man vill ha är det inte alls så.

-

Som jag sagt innan, är jag imponerad av allas olika skäl "att visst är min piratkopiering är ok". Kreativiteten i åsikterna är fantastisk! Men ganska naiva.

Sedan trycks det ju hela tiden på att gratisprogram är så jäkla bra. Jamen använd det då! Vad gnäller ni över då isf? Använd det som är gratis men gnäll för all del inte på att ni inte får kopiera saker som folk vill ha betalt för. Är gratisutveckling vägen att gå så visst, men bruka inte betalvaror gratis på olaglig väg. Är program/spel/musik/film som kostar pengar en fornlämning? Ok, men lev som ni lär då, så kommer betalmedia att dö av sig själv. Då har ni bara gratisalternativen kvar.

Permalänk
Hedersmedlem

Allt är väl redan sagt, men jag har väl ett par minuter över även jag åt en kommentar.

BSA tycks ha missat utvecklingen inom mjukvaruutvecklingen totalt. Även professionellt, alltså på min arbetsplats utvärderar vi både kommersiella och icke kommersiella alternativ. Varför köpa en produkt när en fri och förhoppningsvis open-source utvecklad produkt gör samma sak och kanske t o m bättre? Det är helt klart roligare att sponsra en person eller grupp med en slant och några lovord för gott arbete än att handskas med trassliga licenser.

För privat bruk finns så oerhört många fler fria och bra program än det fanns år 2003. För hemma användaren så är skälen ganska få att köpa mjukvara:
- några kommersiella program skickas med vid köp av dator eller komponenter (hur många äger inte en Nero eller Photoshop Elements på det här sättet?)
- när sega Norton Anti-vir äntligen hade kört licensen ut (ja ifall det också följde med) så märkte snart de flesta att det fanns fria alternativ som t o m var bättre
- VLC, ja vem har inte det installerat?, och andra program utvecklas hängivet som open-source projekt för samtliga plattformar (Windows, Mac och Linux)
- fler och fler har börjat inse idiotin i stängda format och börjar därför söka och gynna öppna fria alternativ (inte alla bland dessa finns inom Linux och BSD grupperna)
- mörkertalet av Linux och till viss mån BSD är stort
- några av de som piratkopierade 2003 fortsätter att göra det idag; jag skulle därför tänka mig att siffrorna är ännu lägre i den meningen att en viss grupp är "oförbätterlig" vilket gör det irrelevant hur mycket de laddar ner eller skaffar på annat sätt, för de skulle ändå inte betala ett öre ifall det inte var möjligt

Sammantaget finns det oerhört många fler skäl än "om inte vi får pengarna så är vi bestulna" argumentet (förresten snacka om att ha övertro på sig själv, eller de som de representerar!).

Permalänk
Avstängd
Citat:

Ursprungligen inskrivet av data xp
Photoshop skulle aldrig fått den status som den fått idag om det inte piratkopierades. Många företag tror jag säkert tjänar på att privatpersoner använder piratkopierade mjukvaror, eftersom företagen oftast köper in såna produkter som deras personal kan hantera.

Visa signatur

WS:/ASUS M4A78-E/Phenom 940BE/OCZ Reaper DDR2 PC8500 6Gb/CF Ati 4870 1GB//Server: AMD Phenom 9550/MSI K9A2 CF-F/OCZ Reaper PC8500 2Gb/XFX GTS 250 Nvidia
"En enskild människas död är en tragedi, en miljon döda är statistik" -Josef Stalin

Permalänk
Medlem

Sant där Söderbäck! Hade mina spel fungerat på linux hade jag varit borta från Xp för längesen. Nu blir de att dra kvar på detta os till någon smart fixar DX10 till umbuntu och spelpatcher.

Visa signatur

AMD tuf B550M | RYZEN 3950x | 64GB 3200Mhz | Zotac 3090

Permalänk
Medlem

Kan ju vara så att folk har mer pengar nu så de köper saker istället, priserna går ner lite på vissa grejer, jag menar när ett antivirusprogram kostar 200 kronor per år medans photoshop och dylikt kan kostar tusentals kronor, jag tvekar inte att betala några hundra för en mjukvara, men flera tusen, nejtack, då är jag utan eller kör pirat, undra hur mycket av priset på en programvara som går till utveckllingen av nya säkra system som 'inte ska gå att cracka', och det finns inget som 'inte går att cracka', har någon kommit på skyddet kan någon annan knäcka det Jag själv har bytt ut nästan alla program jag använder, plus operatvisystem till lagliga versioner, för något år sen så hade jag varken råd eller lust att göra det, kan jag ju erkänna Men nu när priserna är mer humana och man tjänar lite mer pengar än studiebidrag, så visst, why not ;D Sen om det känns bättre, nej inte direkt

Visa signatur

Star Citizen #75162