cool & Quiet är säkerligen aktiverat på din dator och det resulterar i att datorn clockar ner sig när den inte behöver all processor hastighet i Mhz och klarar sig med lägre.
Om du inte har slagit av det är Cool & Quiet aktiverat, det klockar ner processorn genom att ändra multipel när den inte utför tyngre arbeten. Och AMD X2 6000+ ligger långt före en gammal sketen P4 på 3GHz. När det står att den är två "processorer" på 3GHz, det är HyperThreading, är väl tänkt att det skall vara lite som dualcore?
Du kan bra lämna den på, onödigt med extra värme och kraft om du inte behöver den eller hur? Den klockar upp sig automatiskt så fort som nåt krävande ska göras.
Ursprungligen inskrivet av F@|)€r/\/ Du kan bra lämna den på, onödigt med extra värme och kraft om du inte behöver den eller hur? Den klockar upp sig automatiskt så fort som nåt krävande ska göras.
Word bara idiotiskt att stänga av den då all kräm i processorn kommer när det behövs.
Om du klockar är det värt att stänga av C'n'Q
Visa signatur
Kontaktas enklast via PM. Önskas svar i forumet citera mina inlägg eller pinga @Jacob. Finns även på Twitter.
"Science and technology have progressed to the point where what we build is only constrained by the limits of our own imaginations." – Justin R. Rattner